"Każdy inny, wszyscy równi" - rozmawiali o problemach niepełnosprawnych

Grupa "Tacy sami" - podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Armii Krajowej (fot. Promocja Starostwo Powiatowe)
Tczew - "Każdy inny, wszyscy równi" - rozmawiali o problemach niepełnosprawnych
W Polsce żyje około 5,5 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi 14 proc. ogółu ludności kraju. Oznacza to, że co 7 mieszkaniec naszego kraju jest osobą niepełnosprawną. Zagadnienia związane z tematyką niepełnosprawności i wykluczeń społecznych poruszano podczas Powiatowego Dnia Profilaktyki, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Tczewie.

Obchody Powiatowego Dnia Profilaktyki odbyły się 3 grudnia, w dniu kiedy na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Powiatowy Dzień Profilaktyki jest podsumowaniem Szkolnych Dni Profilaktyki, które przebiegały pod tym samym hasłem we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Tegoroczne obchody poświęcono tematyce niepełnosprawności, a cała impreza odbyła się pod hasłem "każdy inny- wszyscy równi". Celem Dni Profilaktyki jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne, niwelowanie barier oraz zwalczanie uprzedzeń w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, integracja społeczeństwa z tymi osobami.

- Dzień Profilaktyki to wydarzenie, które już po raz trzeci jest organizowane w naszym powiecie.- mówił starosta tczewski Witold Sosnowski - Cieszę się, że tak trudne i ważne zagadnienia społeczne, jakie są tematem Powiatowych Dni Profilaktyki, czyli niepełnosprawność, równouprawnienie czy problem HIV I AIDS, nie są pomijane.

W ramach zorganizowanego przedsięwzięcia młodzież miała możliwość zaprezentowania swoich zdolności plastycznych. W większości szkół ponadgimnazjalnych odbyły się konkursy na najciekawsze i najładniejsze plakaty o tematyce niepełnosprawności.

Laureatami konkursu zostali:

Karol Treder ZSR i K. w Tczewie
Monika Bathis i Oliwia Lewandowska ZSB i O. w Tczewie
Mateusz Romianowski II Uzupełniające liceum Ogólnokształcące LO Specjalne w Tczewie
Arkadiusz Kuros i Maria Kurek ZSA i O. w Swarożynie
Dominika Andrzejewska I LO w Tczewie
Dawid Dorn ZSP w Gniewie
Sara Jamróg II LO w Tczewie
Damian Bleszyk ZSE w Tczewie
Praca zbiorowa SOSW w Pelplinie
Nagrodę publiczności natomiast otrzymali:
Mateusz Klimas, Piotr Kudła, Rafał Malinowski ZST w Tczewie
Uczestnikami imprezy były władze miasta i powiatu, zaproszeni goście i specjaliści, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego, dyrektorzy Domów Pomocy Społecznej, pedagodzy szkolni, nauczyciele oraz uczniowie i ich rodzice.
Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie, która została przedstawiona przez kierownika Środowiskowych Domów Samopomocy w Tczewie, Gabrielę Brządkowską. Kolejnym punktem Powiatowego Dnia Profilaktyki był występ grupy "Tacy sami" - podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Armii Krajowej w Tczewie. Referat inauguracyjny o konieczności integracji osób niepełnosprawnych zresztą społeczności wygłosił Wojciech Rinc, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Jana Pawła II w Tczewie. Tomasz Duchnicz- pedagog ZSA i O w Swarożynie opowiedział natomiast o mediacji sądowniczej, z której mogą skorzystać osoby niepełnosprawne. Z racji tego,iż jest to nowa inicjatywa, która pozwala na polubowne pozasądowe załatwianie sporów oraz dociekanie swoich spraw, Tomasz Duchnicz, pełniący obowiązki mediatora stałego Sądu Okręgowego w Gdańsku opowiedział jak z niej skorzystać. Po zakończeniu referatów prowadzący zaprosili gości na warsztaty tematyczne dla poszczególnych grup uczestników. Całość obchodów zakończyła dyskusja gości na temat zagadnień poruszanych tego dnia. Tegoroczny Powiatowy Dzień Profilaktyki zorganizowany był w Zespole Szkół Technicznych w Tczewie przez Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Tczewie, Środowiskowy Dom Samopomocy przy ulicy Nowowiejskiej w Tczewie oraz Zespół Szkół Technicznych w Tczewie pod patronatem Starosty Tczewskiego i Prezydenta Miasta Tczewa.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • :)_gość

  11.12.2009, 18:22

  Brawo Damian! :)

  Odpowiedz
  IP: 77.113.xx8.xx5 
 • niepełnosprawna_gość

  12.12.2009, 07:14

  bzdury!!!

  Co wy możecie wiedzieć jakie mają problemy niepełnosprawni? Będziecie dopiero wiedzieć jak sami takimi zostaniecie!!! Wcale was los niepełnosprawnych nie obchodzi!!! Nikt się nami nie interesuje,robicie wszystko aby się dobrze sami bawić i pod publik-ie. Żyjemy w nędzy,ale mamy swój honor ,którego wam brakuje.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx8 
 • Kini_gość

  13.12.2009, 20:01

  :)

  Jak zawsze jakis niepełnosprawny musi się użalać nad sobą i mówić jacy pełnosprawni są źli i niedobrzy. No pewnie, że nie obchodzi mnie Twoje życie: ) Moje też Cie nie obchodzi : ) Haha: "mamy swój honor" -jakbys mial honor to byś nei wrzucał na innych bez powodu : ) nie znasz ich i nie wiesz po co to robia ale zakładasz, że to pod publikę.A ja Ci powiem, że może i pod publikę,no i co z tego? Wyobraz sobie ze pelnosprawni tez mają problemy-a bucem można być też na kółkach: ) vide: Twój komentarz

  Odpowiedz
  IP: 89.206.xx1.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.