Naukowcy pracują nad prototypem pojazdu. Sprawdzał tory w okolicach Tczewa

Pracują nad mobilnym systemem pomiaru torów (fot. K. Lewiński)
Naukowcy pracują nad prototypem pojazdu. Sprawdzał tory w okolicach Tczewa

zobacz galerię zdjęć: 2
Nad prototypem pojazdu, który za pomocą odbiorników satelitarnych i skanerów laserowych będzie wykonywał pomiary toru pracują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. trójmiejskie uczelnie i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Innowacyjne rozwiązanie ma dostarczać dokładnych, bieżących informacji o położeniu i stanie toru. Szczegółowe dane zapewnią możliwość szybszych i efektywniejszych prac - tym samym sprawniejsze podróże i przewóz towarów. Nowatorska technologia w przyszłości ma usprawnić utrzymanie linii kolejowych. Naukowcy i studenci z trójmiejskich uczelni przy pomocy prototypowego pojazdu wykonali pomiary satelitarne układu geometrycznego torów na odcinku Tczew - Chojnice i Chojnice - Bursy.

Teraz naukowcy sprawdzą, czy pomiary wykonane tą technologią mogą dostarczyć pełnych i szczegółowych danych o geometrii osi toru oraz czy zobrazują nawet najmniejsze usterki. Takie rozwiązanie umożliwiłoby szybkie wskazanie miejsc wymagających naprawy i szybką reakcję, tym samym przełożyłoby się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Pomiary są realizowane przez konsorcjum Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach projektu "Opracowanie innowacyjnej metody wyznaczania precyzyjnej trajektorii pojazdu szynowego", który współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Potrwają do 2021 roku. Wartość ponad 2,5 mln zł.


Od prototypu do efektów

Opracowany został prototyp pojazdu do badań. To platforma na ramie wagonu, a na niej system pomiarowy m.in. odbiorniki do pomiarów geodezyjnych przy użyciu technologii satelitarnej (GPS), skaner laserowy, urządzenia do mierzenia pochyleń i przyspieszeń. Badania są wykonywane podczas przejazdu platformy prowadzonej przez drezynę. Wyniki badań określą niezbędne specyfikacje do budowy mobilnych systemów pomiarowych.

Kolejnym etapem będzie stworzenie oprogramowania, które umożliwi, w oparciu o otrzymane dane pomiarowe, uzyskanie szczegółowej informacji o położeniu oraz stanie toru. Program pozwoli na identyfikację istniejącej geometrii toru.


Nowatorskie rozwiązania to przyszłość kolei

Projekt "Opracowanie innowacyjnej metody wyznaczania precyzyjnej trajektorii pojazdu szynowego", jest we wczesnej fazie realizacji. Prace badawcze przeprowadzone przez Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Morski w Gdyni są istotnym krokiem w planowaniu, projektowaniu i budowie innowacyjnych systemów pomiarowych. W przyszłości te urządzenia będą mogły wykonywać autonomicznie pomiary, bez dużego udziału pracowników.

Odbiorniki instalowane obecnie na prototypie również będą mogły być umieszczane na pociągach. Takie zastosowanie da zarządcy infrastruktury dokładną informację o położeniu pojazdów w czasie rzeczywistym, a tym samym dodatkowo usprawni i zwiększy bezpieczeństwo prowadzenia ruchu kolejowego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • Marco_gość_gość_gość_gość_gość_gość

    30.08.2019, 00:00

    :-)

    Młodzi solą tej ziemi :-) niech działaja. Pozdrowienia i powodzenia w wynikach.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx6.xx2 
  • +1

    Konstytucja_gość

    30.08.2019, 03:42

    Lewa w górę

    Kto czyta konstytucję w 2019?

    Cytuj
    IP: 5.173.xx5.xx9 
  • qq_gość

    30.08.2019, 07:22

    Oczywiście mylny tytuł redaktorki. To jest zwykła platforma do przewozu kontenerów a przez zdolnych naszpikowana aparaturą/elektroniką. O prototypie można by mówić jakby konstrukcja była budowana od nowa.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.