Oświadczenie komitetu wyborczego Jana Kulasa

Wybory
Oświadczenie komitetu wyborczego Jana Kulasa
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Na początku kampanii chęć walki o fotel prezydenta Tczewa deklarował były poseł - Jan Kulas. Nie stał się jednak oficjalnym kandydatem - zgodnie z przepisami prawo zgłaszania kandydatów na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przysługuje temu komitetowi wyborczemu, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Państwa Komisja Wyborcza zatwierdziła komitetowi Jana Kulasa jedynie listy w okręgu 3 i 4 - nie ma tam jednak wystarczającej liczby kandydatów koniecznych do ubiegania się o prezydenturę (mowa o 13 osobach). Członkowie komitetu nie zgadzają się jednak z tą decyzją - rozesłali do mediów oświadczenie, którego treść publikujemy w całości.

W związku z nadchodzącymi w dniu 7 kwietnia br. wyborami samorządowymi, wielu mieszkańców Tczewa domaga się wyraźnego stanowiska KWW Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024, dotyczącego usunięcia Jana Kulasa z listy kandydatów na Prezydenta Tczewa. Szczególnie, że kilkaset osób poparło listy komitetu i mają do tego pełne prawo. Taka sytuacja, jak próby usunięcia kandydatów na radnych i Jana Kulasa na prezydenta Tczewa, nigdy od ponad 30 lat demokracji lokalnej nie miała miejsce.


Od początku procesu rejestracji list kandydatów i rozmów czuło się, że Miejska Komisja Wyborcza (MKW) w Tczewie pod przewodnictwem Janusza Landowskiego, jest niechętna
i nieprzyjazna Komitetowi Obywatelskiemu Jana Kulasa. Przedstawicieli komitetu przetrzymywano przez wiele godzin, opóźniając proces rejestracji. W międzyczasie wynoszono z sali obrad MKW listy z naszymi podpisami. Nikt z komitetu nie miał nad nimi kontroli i nadzoru. Należy podkreślić, że przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Janusz Landowski jest pracownikiem Urzędu Miejskiego w Tczewie, podlegającym bezpośrednio Prezydentowi Miasta Mirosławowi Pobłockiemu - kandydatowi na prezydenta w nadchodzących wyborach, członkami komisji są również inni urzędnicy. W takich okolicznościach postępowania z listami poparcia kandydatów KWW Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 przez przewodniczącego MKW, na koniec uznano za nieważne aż 88 podpisów Wyborców (tj. 44 %) w okręgu nr 1 (Stare Miasto). Podobna sytuacja powtórzyła się również w okręgu nr 4, gdzie unieważniono 77 podpisów poparcia Wyborców. W tym przypadku również powtórzyły się podobne manipulacje z listami, co w okręgu nr 1. Przedstawiciele komitetu chcieli zapoznać się z weryfikacją podpisów i sposobem oraz kto je weryfikuje. Na to stanowcze stanowisko przewodniczący Landowski oświadczył iż przedstawiciele komitetu nie mają do tego prawa. To oświadczenie Landowskiego naruszyło prawa komitetu określone w kodeksie wyborczym. Jan Kulas i inni Kandydaci komitetu osobiście zbierali podpisy i często od osób starszych, były one wyraźnym poparciem wyborczym.W piątek wieczorem (8.03.2024), Miejska Komisja Wyborcza w Tczewie, pod przewodnictwem Sebastiana Marka Lorenc - zastępcy przewodniczącego MKW, oficjalnie oznajmiła, że odmawia wpisania J. Kulasa na listę kandydatów na prezydenta Tczewa. KWW Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 przez kolejne dni odwoływał się do Komisarza Wyborczego I w Gdańsku i Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie. Niestety, nie udzielano nam rzeczowych i niezbędnych wyjaśnień. a sprawę przeciągano też w czasie. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa wyborczego, przedstawiciele komitetu złożyli zawiadomienie na Komendzie Powiatowej Policji w Tczewie
i w Prokuraturze Rejonowej w Tczewie. W sprawie niejasnych działań z listami wyborczymi i odrzuceniu łącznie ponad 170 podpisów, wiele mógłby tu wyjaśnić J. Landowski - na dodatek, którego żona zajmuje wysokie stanowisko w skarbowości Urzędu Miejskiego w Tczewie. Zostaje zatem komitetowi liczyć na działania tczewskiej organów ścigania i sprawiedliwości, ale niestety ich wyniki, poznamy zapewne po wyborach samorządowych.


Drodzy Tczewianie!

Wola Wyborców, to święte prawo demokracji, a odrzucenie podpisów poparcia bez konstytucyjnego prawa do poprawy danych (art. 51 § 4 Konstytucji RP), to gwałt na demokracji. Nie możemy ulec naciskom i presji, pod jaką postawiono nasz komitet wyborczy. Stajemy dalej w obronie demokracji lokalnej. KWW Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 udało się zarejestrować kandydatów do Rady Miejskiej w okręgach nr 3 (Śródmieście II, Nowe Miasto) i nr 4 (Suchostrzygi, Bajkowe). Dlatego bardzo prosimy, aby w dniu 7 kwietnia 2024 r., głosować przede wszystkim na naszą Listę nr 15: KWW Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024. W ten sposób będziemy mogli Razem uważnie patrzeć na ręce kolejnego prezydenta miasta. Zrobimy wszystko, aby dążyć do realizacji naszego Programu "Bezpieczny i Nowoczesny Tczew" oraz związanych z nim "50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029" (cały program na stronie www.jankulas.pl). Projekt działania Komitetu Obywatelskiego jest obliczony na przyszłość i budowanie nowoczesnej wspólnoty lokalnej w Tczewie.Wspólnie i Solidarnie, wciąż możemy bronić demokracji samorządowej w Tczewie.Z wyrazami szacunkuJan Kulas - kandydat na radnego w okręgu nr 4

Ryszard Różycki - kandydat na radnego w okręgu nr 4

Wojciech Olejniczak - pełnomocnik wyborczy

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • tarara_gość

  27.03.2024, 10:46

  Zastanowiło mnie kilka spraw, ale szczególnie jedna - nie zostało wyjaśnione dlaczego nikogo z komitetu Jana Kulasa nie było przy weryfikacji list. Czy nie starczyło ludzi? Czy ich nie dopuszczono? Poza tym od Pana Kulasa startuje niejaki B.Paprot - miałem nieprzyjemność uczęszczać z nim do placówki edukacyjnej i tylko złe wspomnienia pozostały po tym Panu. Serdecznie pozdrawiam i życzę sukcesu wyborczego (wątpliwego, ale szansa może jest).

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx6.xx9 
 • EkO_gość

  28.03.2024, 06:56

  a gdzie debata

  Demokracja to władza ludu, tak? Lud, czyli mieszkańcy chcą debaty prezydenckiej w Tczewie. Dlaczego pan prezydent się uchyla? Zawsze były debaty (choć bardzo słabe). Za duże ryzyko, bo tym razem by nie było miło?

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • Srybory_gość

  29.03.2024, 23:42

  zaśmiecone miasto

  Kulas to niezły gagatek, uaktywnił się na fb gdy jest szansa na koryto ale umówmy się kolejny co obiecuje a gów.. zrobi... Ja się pytam, dlaczego znów miasto zasra.e plakatami za kasę podatnika a drogi takie że wstyd? Weźcie się tam do roboty...

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx2.xx1 
 • petrozo_gość_gość_gość

  02.04.2024, 23:21

  wybory

  Kulas, Różycki, Paprot,wyjątkowe kanalie.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx4 
 • xyz_gość

  04.04.2024, 14:45

  xyz

  Pan R nawet w liceum złamał palce innej nauczycielce :)

  Cytuj
  IP: 165.225.xx0.xx3 

  Rowerowy_johny_gość_gość

  04.04.2024, 21:28

  Czy to ten Paprot od nagrań ? ....

  .... audio co były kilka lat temu takie popularne ?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.