Kolejna uczta dla miłośników organowych brzmień

XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej (fot. GCI Pelplin)
Kolejna uczta dla miłośników organowych brzmień
Trwa XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Już dzisiaj (18.07), jak co środę, w pelplińskiej katedrze kolejne koncerty - wystąpią Alexey Schmitov - organy (Rosja) i Duo del Gesù - Arnaud Kamiński - skrzypce, Krzysztof Tymendorf - altówka. Początek o godzinie 19.00.

Alexey Schmitov

Urodzony w 1957 roku, absolwent Moskiewskiego Konserwatorium w 1982 roku, gdzie ukończył studia w klasie organów u prof. Leonida Roizmana i fortepian w klasie prof. Tatyana Nikolaeva. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u czołowych organistów europejskich, w tym Chrisa Dubois (Belgia), Heralda Vogla i Ludgera Lohmanna (Niemcy), Hansa Fagiusa (Szwecja) i Guy Boveta (Szwajcaria). Alexey Schmitov zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym "Dom zu Speyer" (1987) stając się zarazem pierwszym organista z ZSRR uznanym za granicą. Alexey Schmitov prowadzi szeroką działalność koncertową w głównych miastach Rosji, a także w Finlandii, Holandii, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Austrii, Szkocji, Portugalii, Syrii, Libanie i Izraelu. Jego repertuar koncentruje się na dziełach J. S. Bacha i innych przedstawicieli niemieckiego baroku (N. Bruhns, D. Buxtehude), muzyce francuskiej (F. Couperin, N. Clerambault), a także na niemieckim i francuskim romantyzmie, w tym F. Mendelssohn, R. Schumann, F. Liszt, J. Reubke, M. Reger, C. Franck, L. Vierne, Ch. Widor, M. Dupre, a także O. Messiaen. Występuje również jako pianista i akompaniator z A. Korneyevem, O. Kondina, A. Namitok, A. Martynow, M. Aria (wokal). Wykonał również pełny cykl koncertów fortepianowych Bacha z Litewską Orkiestrą Kameralną pod dyr. S. Sondeckis. Alexey Schmitov regularnie występuje w duecie z wiolonczelistą Aleksandrem Zagorinsky. Był pierwszym założycielem klasy organów na Bliskim Wschodzie, gdzie był mianowany profesorem organów w Damaszku w Instytucie Teatru i Muzyki w 2000 roku, gdzie wykładał do 2005, jednocześnie służąc jako organista w katolickim kościele św. Romana. Alexey Schmitov uczy gry na organach i fortepianie w Moskiewskim Konserwatorium od 2005 roku. Wśród jego uczniów wyróżnić można wybitnego rosyjskiego organistę Konstantina Volostnova, który zdobył pierwszą nagrodę na konkursie St. Albans w 2009 roku. Alexey Schmitov jest autorem kilku utworów na organy solo, kameralnych, a także wokalnych i oratoryjnych (w tym katolickiej muzyki liturgicznej). Został wybrany członkiem Związku Kompozytorów Rosyjskich w 2008 roku. Alexey Schmitov wydał na płytach CD Symfonie nr 6 i 9 Ch.-M. Widora, komplet dzieł R. Schumanna, organowe fantazje J.S. Bacha, rosyjską muzykę sakralną na sopran i organy oraz i dwie płyty CD nagrane na organach Syrii. Jako pianista nagrał kilka płyt z wiolonczelistą Alexandrem Zagorinsky, zawierających dzieła Cesara Francka, Siergieja Rachmaninova, Edisona Denisowa i Aleksandra Tansmana.

Duo del Gesù

Arnaud Alexandre Kaminski - skrzypce

Urodził się w Paryżu, tam ukończył z wyróżnieniem konserwatorium w klasie Rolanda Daugareil'a (wychowanek Yehudi Menuhina i Henryka Szerynga, koncertmistrz-solista Orkiestry Paryskiej) oraz Hratchy Haroutunian'a (były uczeń i asystent Leonida Kogana w Konserwatorium Moskiewskim) równolegle studiując slawistykę i kulturoznawstwo Europy środkowej na słynnym paryskim uniwersytecie Sorbonne, otrzymując dyplom DEUG z wyróżnieniem pocztu profesorskiego. Obecnie kończy studia drugiego stopnia pod kierunkiem Profesora Macieja Sobczaka w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w której często pełni role koncertmistrza symfonicznej orkiestry akademickiej. Jest laureatem trzeciej nagrody skrzypcowego konkursu "L'archet d'or" w Paryżu (2001). Kilkakrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w licznych konferencjach i sesjach naukowych zarówno we Francji jak i w Polsce (Université Paris Sorbonne, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski oddział w Cieszynie, Instytut Polski, Fondation Jean Paul II, Biblioteka oraz Ambasada Polski w Paryżu, Akademia Muzyczna w Łodzi, Gdańsku...). Występował z wieloma różnymi orkiestrami (Orchestre des Jeunes de Paris, Orchestre de la Sorbonne, Polska Filharmonia Kameralna, Klang Forum Mitte Europa, International Mahler Orchestra, Filharmonia Bałtycka, RIAS Jugendorchester, Elbląska Orkiestra Kameralna...) w prestiżowych salach koncertowych miedzy innymi w Salle Gaveau, Théâtre Mogador oraz Théâtre de la Mutualité w Paryżu, Konzerthaus w Baden Baden, Konzerthaus i RBB w Berlinie, Herkulessaal w Monachium, Tonhalle w San Gallen, Tonhalle w Düsseldorfie... pod batuta znakomitych dyrygentów jak chociażby Jean Claude Casadesus, Jacques Grimbert, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Rajski, Tadeusz Strugała, Krzysztof Penderecki, Kai Baumann, Latham Koenig, Thüring Bräm, Massimiliano Caldi... Doskonalił swe umiejętności z wybitnymi artystami: Ivry Gitlis, Konstanty Andrzej Kulka, Sergiej Stadler, Abdel Rahman El Bacha, Eberhard Feltz, Appolon Musagte Quartett, Quatuor Ebane, Quatuor Enesco, Fine Art Quartet. Jest współzałożycielem i członkiem zespołów kameralnych Balthus Quartet oraz Duo Del Gesù, które prężnie rozwijają się i koncertują głownie na obszarze Polski, otrzymując przychylne recenzje. Gra na dwudziestowiecznych skrzypcach czeskiego lutnika Karela Pilara francuskim smyczkiem autorstwa uznanego smyczkarza Jacques'a Audinot'a.

Krzysztof Tymendorf - altówka

Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego (1765-1833). Obecnie jest studentem V roku klasy altówki prof. Ireny Albrecht oraz asystentem Błażeja Maliszewskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Doskonalił również swoje umiejętności w Wiedniu - Universität fur Musik und darstellende Kunst w klasie prof. Wolfganga Klosa. Jest współzałożycielem i członkiem Duo del Gesù oraz Balthus Quartet, jednego z najbardziej interesujących kwartetów smyczkowych młodego pokolenia. Balthus Quartet debiutował w 2011 roku w Filharmonii Zielonogórskiej, koncertując wraz z najwybitniejszy polskim oboistą Tytusem Wojnowiczem. Wiedzę kameralną czerpał od takich znakomitości jak m.in. Valentin Erben (Alban Berg Quartet), Peter Schuhmayer (Artis Quartet), Apollon Musagte Quartet, Quatuor Ebane, Eberhard Feltz, Averis Kuyumjian. Koncertował i brał udział w rozmaitych festiwalach w wielu krajach Europy. Od roku 2007 jest prowadzącym grupę altówek w najstarszej młodzieżowej orkiestrze na świecie RIAS Jugendorchester, funkcję lidera ma również w takich orkiestrach jak: Landesjugendorchester Bremen, Junges Philharmonisches Orchester Niedersachsen, a od roku 2010 jest zastępcą prowadzącego grupę altówek w International Mahler Orchester. Współpracuje z takimi orkiestrami jak Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Elbląska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Bałtycka, Opera Bałtycka, a jako skrzypek z Morphing Vienna Chamber Orchester. Mimo młodego wieku grał już pod batutą największych dyrygentów takich jak między innymi: Pierre Boulez, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Strugała, jak i z wielkimi solistami: Ivry Gitlis, Kolja Blacher, Konstanty Andrzej Kulka, Łukasz Długosz, Quatuor Ebane Nagrywał dla takich rozgłośni radiowych jak: Deutsche Radio Kultur, Bayerischer Rundfunk, Radio ORF Wien, Polskie Radio Program 1 oraz telewizyjnych: Telewizji TVP 1, Telewizji Polsat. Pracował na planie filmowym w charakterze muzyka, podczas zdjęć do najnowszego filmu Agnieszki Holland pt. "W ciemności". Obecnie gra na altówce angielskiego lutnika J. Edwina Bonna z roku 1893.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +1

    Tczewianin_gość

    18.07.2012, 07:07

    eee

    a juz myślałem że w Farze...

    Odpowiedz
    IP: 62.233.xx4.xx2 
  • _gość

    18.07.2012, 08:01

    w farze, to co najwyżej zorganizują... zbiórkę na tacę. ale na szczęście pelplin rzut beretem - chyba się dziś nawet bujnę

    Cytuj
    IP: 89.200.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.