Jeśli doświadczasz przemocy, masz prawo do bezpłatnej pomocy lekarskiej

Przemoc w rodzinie (fot. youtube.com)
Jeśli doświadczasz przemocy, masz prawo do bezpłatnej pomocy lekarskiej
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie informuje o obowiązku udzielenia bezpłatnej pomocy osobom doświadczającym przemocy w rodzinie. Pomoc dotyczy w szczególności badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz wydania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie.

Całość reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493, ze zm. z 2009 r. Nr 206, poz. 1589 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146) Art. 3. ust1.pkt.5). Wzór zaświadczenia określił minister zdrowia w rozporządzeniu z dnia 22 października 2010 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie (Dz. U. nr 201, poz. 1334 ).

Treść zaświadczenia (poza danymi osoby, której ono dotyczy, oraz danymi podmiotu je wystawiającego) zawiera opinię o stanie zdrowia osoby badanej - będącą wynikiem przeprowadzonego badania, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju stwierdzonych uszkodzeń ciała oraz możliwych przyczyn i czasu ich powstania. Zakres darmowego zaświadczenia lekarskiego ogranicza się do opisu badania i ewentualnego stwierdzenia wystąpienia obrażeń ciała, a także określenia (na podstawie oświadczenia pacjenta) możliwych przyczyn powstania obrażeń.

Zaświadczenie nabiera zatem znaczenia jako materiał dowodowy w zakresie ustalenia obecności obrażeń ciała. Nie będzie ono jednak stanowiło dowodu w zakresie przyczyn powstania tych obrażeń - może tylko stanowić dowód, że pacjent wskazał na takie przyczyny. Lekarz wystawiający zaświadczenie, jeśli nie jest bezpośrednim świadkiem aktów przemocy, nie może mieć wiedzy na temat jej przyczyn - poza informacjami od osób zainteresowanych lub osób trzecich.


Zaświadczenie lekarskie należy odróżnić od obdukcji lekarskiej. Pomiędzy tymi dwoma dokumentami zachodzą następujące różnice:

1. różny jest krąg osób uprawnionych do ich wystawiania (zaświadczenie wystawia każdy lekarz, a obdukcję biegły);
2. co do zasady obdukcja jest odpłatna, poza przypadkami wystawienia na zlecenie organów prowadzących postępowanie karne;
3. treść obdukcji lekarskiej jest szersza niż zaświadczenia, np. może zawierać określenie, na jak długo zaistniałe obrażenia wywołują rozstrój zdrowia lub naruszają czynności narządów ciała.
 
Obdukcję lekarską wydaje biegły. Od zakresu obdukcji zależy specjalność, jaką powinien on reprezentować. Obdukcje dotyczące uszkodzeń ciała lub rozstroju zdrowia wraz z określeniem czasu ich trwania wydają biegli z zakresu medycyny sądowej. Zaświadczenie lekarskie niezawierające tego elementu może natomiast być wystawione przez każdego lekarza i jest bezpłatne.

Kontakt:

Zespół Interdyscyplinarny
ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Tczew, ul. Łazienna 5
tel. 662 622 587
e-mail: zi@mops.tczew.pl
www.zi.tczew.pl

Drukuj
Prześlij dalej