Budżet obywatelski. 68 zgłoszonych projektów i milion do podziału

Budżet obywatelski (fot. tcz.pl)
Budżet obywatelski. 68 zgłoszonych projektów i milion do podziału
Aż 68 wniosków - najwięcej z os. Bajkowego, Górek i os. Garnuszewskiego - najmniej z Zatorza i os. Staszica - wpłynęło do ratusza w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Do podziału czeka milion złotych, a pomysły na jego wykorzystanie - różne - od nowych siłowni i placów zabaw, poprzez remont chodników, budowę parkingów, zakup iluminacji świątecznych, stworzenie wypoczynkowego "salonu miejskiego" nad Kanałem Młyńskim, czy toru wrotkarskiego. 5. marca rusza głosowanie, które zdecyduje, na jakie zadania zostaną przeznaczone pieniądze.

6. lutego minął czas na zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego Tczewa 2015 - wpłynęło 68 wniosków. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, do 27 lutego potrwa weryfikacja projektów.

- W ostatnich dwóch dniach trwania akcji wpłynęło ponad 30 wniosków. Teraz będziemy sprawdzać, czy są zgodne z regulaminem - oraz czy nie przekraczają znacząco możliwości finansowych przedsięwzięcia. - mówi Janusz Landowski z tczewskiego ratusza. - Pomysłów na wykorzystanie miejskich pieniędzy jest wiele - mowa np. o modernizacji bądź montażu placów zabaw i siłowni pod chmurką, przebudowie chodników, stworzeniu miejsc parkingowych. Ale pojawił się też pomysł na zakup miejskich iluminacji, budowę toru dla rolkarzy na niecce czyżykowskiej, uspokojenie ruchu na ul. Bema, stworzenie kanału remontowego z kompresorem powietrza, zagospodarowanie łachy nad Wisłą na skimboarding, czy stworzenie "salonu miejskiego" nad Kanałem Młyńskim z nietypowymi siedziskami.

Teraz złożone formularze zgłoszenia podlegają weryfikacji pod względem formalnym i merytorycznym przez właściwe wydziały merytoryczne Urzędu Miejskiego w Tczewie w zakresie: poprawnego wypełnienia formularza, weryfikacji uprawnień osób zgłaszających projekt (propozycje projektów do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego mogą zgłosić wszyscy mieszkańcy danego okręgu, którzy ukończą 16 lat w roku 2015 i starsi oraz są zameldowani na jego terenie); spełnienia przez zgłaszane projekty warunków określonych w regulaminie (projekty muszą posiadać cechy zadań inwestycyjnych; być możliwe do zrealizowania w jednym roku budżetowym; być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego i z obowiązującą Strategią Miasta; pozostawać w kompetencjach gminy, dotyczyć terenów i obiektów stanowiących własność gminy lub do których gmina posiada prawo nieodpłatnego dysponowania, z wyłączeniem m.in. terenów zamkniętych i terenów prywatnych; dotyczyć terenów i obiektów gminnych o uregulowanym stanie prawnym, co do których nie zaplanowano sprzedaży, ani wykonania nowych inwestycji; całkowita wartość jednego projektu nie może przekroczyć maksymalnej kwoty wydatków, przeznaczonej na dany okręg, całkowita wartość projektu musi obejmować wszystkie koszty, łącznie z opracowaniem dokumentacji technicznej, montażem, nadzorem, odbiorem i rozruchem), zgodności projektu z technicznymi i finansowymi warunkami realizacji przedsięwzięcia, skutków realizacji zadania w kolejnych latach i możliwości zabezpieczenia środków w kolejnych budżetach miasta, możliwości realizacji projektu w odniesieniu do rzeczywistego kosztu oraz potwierdzenia możliwości uzyskania prawa nieodpłatnego dysponowania terenem zgodnie z postanowieniami regulaminu (promesa/przyrzeczenie/ właściciela terenu i obiektów niebędących własnością gminy zawarcia z Gminą Miejską Tczew umowy nieodpłatnego dysponowania w celu realizacji projektu).


- 5 marca zostanie ogłoszona lista pozytywnie zweryfikowanych projektów, a od 6 do 27 marca trwać będzie głosowanie (tradycyjne i elektroniczne). Do 3 kwietnia ogłoszone zostaną wyniki tegorocznego budżetu obywatelskiego. - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego ratusza.

Wszelkie szczegóły dotyczące głosowania można znaleźć na stronie www.bo.tczew.pl . Dodajmy, że z okręgu pierwszego wpłynęło 12 wniosków, z II - 11, III, IV i V po siedem, VI - 3, VII - 12 oraz VIII - 9.

- Czekamy teraz na weryfikację wniosków - jeśli okaże się, część z nich nie będzie możliwa do zrealizowania ze względów finansowych - będziemy starali się znaleźć stosowne pieniądze w miejskim budżecie - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

W ubiegłym roku w ustalonym w regulaminie terminie wpłynęło 36 wniosków, z których 15 zostało sfinansowanych z budżetu obywatelskiego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • +11

    _gość

    10.02.2015, 11:01

    Brawo mieszkańcy Tczewa!

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx9.xx6 
  • +5

    _gość

    10.02.2015, 14:21

    No i fajnie oraz kij w oko wszystkim malkontentom.

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx3 
  • -3

    _gość_gość

    10.02.2015, 15:36

    droga

    Zrobili by wkoncu drogę w Śliwinach bo koła można tam urwać!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 79.186.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.