tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest czwartek, 27 października 2016r, godz. 09:03
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Uroczysta inauguracja otwierająca szósty rok działalności Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Opublikowano: wtorek, 12.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 17

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Aulę tczewskiego Centrum Edukacji Dorosłych w poniedziałkowe (11 października) południe wypełnili studenci, słuchacze i sympatycy Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie odbyło się w uroczystej atmosferze, ponieważ pierwszy raz obradom towarzyszył powołany uchwałą Zarządu TUTW Senat uczelni.

Ten kolegialny organ powołany został uchwałą zarządu uczelni 31 sierpnia br. na trzy kolejne lata (2010-2013). Do składu Senatu zaproszono, zarówno członków uniwersytetu, jak i jego sympatyków. Stworzenie tego ciała zaproponował dr Wojciech Drzeżdżon, który pomagał również w formalnych sprawach związanych z jego powołaniem. Starosta Tczewski, przyjmując zaproszenie uniwersytetu, zaproponował sfinansowanie tog dla członków Senatu, które zaprojektował Stefan Kukowski.

W skład Senatu Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku weszli: prof. Irena Jabłońska-Kaszewska, dr Wojciech Drzeżdżon, Starosta Tczewski-Witold Sosnowski, Poseł na Sejm RP-Jan Kulas, ks. Marcin Baska, Przewodnicząca TUTW-Irena Klein oraz członek uczelni: Ryszard Machnicki. Podczas uroczystej inauguracji wręczono oficjalne akty nadania członkom Senatu.

Podczas pierwszych spotkań, jakie odbył Senat, ustalono pewne zmiany, jakie zaproponowano wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego na tczewskiej uczelni. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie indeksów. Mają one mobilizować studentów do jeszcze aktywniejszego uczestniczenia w wykładach i ćwiczeniach, jakie zorganizowane zostaną w trakcie nowego roku akademickiego. Senat postanowił również, że jedną z form zaliczenia będzie przygotowanie pracy (w formie manualnej lub też drukowanej). Wszystkie wprowadzone zmiany zachęcić mają seniorów do czerpania jak największej satysfakcji z uczestniczenia w działaniach uniwersytetu, a także dać im szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i pomysłów.

Podniosły charakter uroczystości inaugurującej kolejny rok akademicki na Tczewskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku zapewnił występ chóru szkolnego „Tęczowe Nutki” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tczewie.

Pierwszy wykład w tym roku akademickim wygłosiła prof. Irena Jabłońska-Kaszewska. Dotyczył on radości życia, jaką każdy człowiek powinien czerpać ze zwykłych codziennych spotkań z innymi ludźmi.

Spotkanie zakończono życzeniami, jakie złożyli zaproszeni goście oraz zaproszeniem do udziału w kolejnych wykładach i ćwiczeniach, które zostaną zorganizowane już za dwa tygodnie.

Tczewski Uniwersytet skupia stu studentów i około czterdziestu sympatyków. Oferuje wykłady obejmujące tematykę: społeczną, kulturalną, prozdrowotną, prorodzinną, psychologiczną, historyczną, ekologiczną i wiele innych.

Wykłady odbywają się co dwa tygodnie o godz. 12.00 w auli CED lub Centrum Wystawienniczo- Regionalnym Dolnej Wisły.
TUTW organizuje wycieczki krajoznawcze, kursy językowe, komputerowe oraz warsztaty tematyczne. W tym roku akademickim będą to warsztaty: kulinarne, rękodzieła artystycznego, malowania na szkle oraz w gimnastyce artystycznej.

Warto także wspomnieć o szerokiej współpracy, jaką uczelnia prowadzi z organizacjami pozarządowymi powiatu tczewskiego (są to m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, Forum Inicjatyw Społecznych-Bank Czasu, Towarzystwo Kulturalne „Brama”, Fundacja dla Tczewa, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo), z którymi realizuje wspólny projekt „Kociewie, Moja Mała Ojczyzna”.
Autor: KW
drukuj
Artykuł przeczytano 4625 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (17)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
a ,sTAROSTA ~ patrzy_gość
IP: 83.25.xxx.xx8
Data: 12.10.2010, 00:27
i zdaje się mówić : o wRIO co za GRANDA
user_ico_stary zając
-2
Ale wydarzenie ~ stary zając
Uż. zarejestrowany
Data: 12.10.2010, 07:58
Iglasty dziad ich wspiera
 
Brak zdjęcia
-5
Robaczki ~ mieszkaniec_gość
IP: 89.200.xx3.xx8
Data: 12.10.2010, 00:30
Fajne dzieciaczki na zdjęciu :) Niebiesko na zdjęciu :) Bardzo ładnie śpiewają. Rozwijajcie się. Pozdrawiam Was!
user_ico_kierowca roweru
+11
kierowca roweru Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 12.10.2010, 20:52
Po co, i tak nie znajdą pracy.
 
Brak zdjęcia
-1
zapisy ~ irenaq_gość
IP: 89.200.xx9.xx6
Data: 12.10.2010, 02:35
czy mozna tam sie jeszcze zapisac jesli tak to gdzie!!
user_ico_C>K>M
-5
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 12.10.2010, 07:58
Program takich studiów powinien wyglądać następująco: 1) 10 h obsługi komórki 2) 20h obsługi bankomatu 3) 200h obsługi komputera 4) 100h angielskiego Tak aby szanowni seniorzy nie czuli się jak na obcej planecie, to chyba jest najgorsze w staroście, że w ogóle nie rozumie się otaczającego świata. Stąd się biorą wszystkie schorzenia psychiczne, teorie spiskowe, agresja itd.
Brak zdjęcia
0
Do C>K>M ~ antek_gość
IP: 84.38.xx9.xx6
Data: 12.10.2010, 11:20
Każdy sądzi w/g siebie a kretynem trzeba się urodzić żeby wypisywać takie rzeczy. Współczuję Ci. Pamietaj !!! starość przed Tobą i może być jeszcze gorzej.
 
user_ico_C>K>M
+1
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 12.10.2010, 15:11
Antku, może zanim nazwiesz kogoś kretynem odniesiesz się jakimś ARGUMENTEM do tego co ktoś przed tobą powiedział, inaczej to sam sobie wystawiasz świadectwo. Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś tego co przeczytałeś. W takim razie skąd Twoim zdaniem bierze się fakt, że starsi ludzie są podatni na manipulacje, chętnie przyjmują wszelkiej maści teorie spiskowe, dają sobie wcisnąć pościel z wielbłąda za 5000pln etc. Bo wg mnie właśnie z kompletnego wyobcowania, życia wspomnieniami sprzed 40 lat. Co emerytowi po nauce historii czy psychologii, skoro nie będzie w stanie podyskutować z własnym wnukiem. Doskonale zdaję sobie sprawę, że kiedyś też będę stary, właśnie dlatego staram się ciągle być na bieżąco z nowinkami technicznymi i społecznymi. Napisałem czego się obawiam w starości, wg mnie do czego to prowadzi i jak temu przeciwdziałać. Zostałem nazwany kretynem i dodatkowo "obdarzony" współczuciem.Ulżyło Ci?
 
Brak zdjęcia
0
A robota leży ~ Fakty i mity_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 12.10.2010, 08:48
Kiedy STAROSTA starostuje jak jest na UNIWERSYTECIE
user_ico_hehehe
+1
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 12.10.2010, 09:32
lans musi być , poza tym - czy mu warto pracować na ostatkach - skoro całą kadencje się obijał i przypisywał sobie zasługi innych ?
 
Brak zdjęcia
+1
czytelnik_gość
IP: 81.210.xx4.xx8
Data: 12.10.2010, 10:39
I bardzo dobrze, że coś takiego istnieje. Ludzie troszkę starsi od nas też powinni mieć możliwość nauki. Poza tym mają możliwość spotkania się. Popieram takie inicjatywy, więc Pani Starosto - nie przejmuje się Pan takimi głupimi komentarzami co czasem występują. Ja jestem pewien, że na pewno wygra Pan wybory na Prezydenta Miasta Tczewa. Pozdrawiam Wszystkich czytelników tcz.pl
Brak zdjęcia
0
To oburzające, co pisze CKM ~ Tczewianka_gość
IP: 84.38.xx6.xx2
Data: 12.10.2010, 20:16
To oburzające, co pisze CKM. Jak można mieć takie podejście do Starszych osób. Kompletny brak szacunku. A co do udziału Pana Starosty w tej uroczystości. Jest to człowiek, zasługujący na uznanie. Swoją postawą i udziałem w tej uroczystości wyraża szacunek do Innych. I niech wygra te wybory na Prezydenta.
user_ico_C>K>M
0
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 12.10.2010, 21:29
Ale co jest brakiem szacunku? Stwierdzenie, że starsi ludzie nie ogarniają dzisiejszej elektronicznej cywilizacji i że wiele ich dalszych problemów z tego wynika?
 
Brak zdjęcia
-1
szok ~ janek 13_gość
IP: 83.11.xx6.xx8
Data: 12.10.2010, 21:35
Czy na tym pierwszym zdjęciu to jest p.Sabina D. Jeśli tak to jestem w szoku.
Brak zdjęcia
+2
Tajny Uniwersytet ~ Babcia_gość
IP: 83.25.xx4.xx1
Data: 13.10.2010, 15:22
Chciałam się zapisać na ten Uniwersytet ale nigdzie nie znalazłam informacji o jego działalności. Podanie dzisiaj zakresu działania i terminów odbywających się wykładów są mocno spóźnione - zapisy pewnie sie dawno skończyły. To do przyszłego roku. Może się odtajni???
Brak zdjęcia
+1
do malkontenta ~ wind_gość
IP: 83.11.xx2.xx8
Data: 14.10.2010, 09:20
tak się obraża seniorów - wystarczyło przyjść. Czeka ciebie dom starców - z twoimi poglądami. kup sobie już dziś kapcie.
 
Brak zdjęcia
-1
Do C>K>M ~ anmi_gość
IP: 81.190.xx7.xx1
Data: 12.12.2010, 22:05
Mam 60 lat, na dodatek jestem kobietą i radzę sobie z bankomatem, komórką, komputerem, internetowym kontem bankowym bardzo dobrze. Nie dam też sobie wcisnąć żadnego badziewia i policzę szybciej od młodego. Jak widzisz nie wszyscy są "zacofani".
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew