tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 04:28
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Internauci i urzędnicy wspólnie zadbają o miejską zieleń

Opublikowano: piątek, 02.09.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 12

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczewscy internauci zrzeszeni na forum.tcz.pl chcą, by w grodzie Sambora zrobiło się ładniej i bardziej zielono. Z wnioskiem o zagospodarowanie nieużytków i uprzątnięcie zaniedbanych terenów rekreacyjnych zwrócił się w ich imieniu do władz miasta radny Bartłomiej Kulas. Teraz urzędnicy zapraszają internautów do współpracy. Za kilka dni ma odbyć się pierwsze spotkanie urzędniczo-społecznego zespołu ds. zieleni.

Internauci znaleźli 61 niezagospodarowanych lub zdewastowanych miejsc na terenie miasta, które zasługują na jak najszybszą rewitalizację - szczegóły znajdują się tutaj . Listę zebrał radny Bartłomiej Kulas, który w tej sprawie złożył interpelację. Wnioskował m. in. o ustalenie, kto jest właścicielem wskazanych terenów i jeśli to możliwe, przejęcie ich przez miasto. Radny chciał też opracowania planu ich rekultywacji, a także prosił o ujęcie w przyszłych budżetach miasta projektów rozwoju terenów rekreacyjnych i zielonych:

- Inicjatywa została zapoczątkowana przez użytkownika MTTczew z www.forum.tcz.pl (wsparta następnie przez innych forumowiczów), do której to przyłączyłem się i wsparłem ją poprzez przygotowanie mapek, uporządkowanie zdjęć i przedłożenie interpelacji - tłumaczy radny Kulas - Radni poprzednich kadencji położyli duży nacisk na rozwój terenów rekreacyjnych w Tczewie, czego przykładami jest niecka na Nowym Mieście czy też tczewski Bulwar Nadwiślański. W grodzie Sambora znajduje się jednak jeszcze wiele terenów mniej kosztownych w rekultywacji, a których zagospodarowanie pod cele rekreacji i wypoczynku, poprawiłoby w znaczący sposób wizerunek naszego Miasta.

Po wakacyjnej przerwie urzędnicy przeanalizowali przygotowany przez rajcę materiał i teraz okazuje się, że jest nadzieja na dobrą współpracę na rzecz poprawy wizerunku miasta:

- Internauci mają bardzo fajne pomysły - uważa Adam Burczyk, zastępca prezydenta Tczewa - Nie dorabiają do tego polityki, tylko po prostu chcą, żeby miasto fajnie wyglądało. Podczas wstępnych rozmów doszliśmy do wniosku, że będziemy rozmawiać nie tylko o dokładaniu zieleni na terenach rekreacyjnych, ale także o placach zabaw, wybiegach dla psów itp. Jesteśmy tu od tego, żeby słuchać takich inicjatyw. Myślę, że z tej współpracy może wyjść coś dobrego.

Urzędnicy mają spotkać się z forumowiczami 8. września. Efekty i pierwsze wspólne ustalenia opiszemy w serwisie.

Kilka słów od forumowiczów

Mieszkańcy Tczewa skupieni wokół forum.tcz.pl podczas jednej z internetowych dyskusji podjęli ważny problem braku zielonych miejsc wypoczynku. Zwrócili uwagę na fakt, że pomimo zagęszczonej zabudowy miasta, w której dominują bloki wielorodzinne, jest wiele zdewastowanych bądź zaniedbanych placów, które można przekształcić w tereny wypoczynkowo-rekreacyjne. Ponadto część takich placów leży w bezpośrednim sąsiedztwie domów, więc po odpowiednim zagospodarowaniu służyłyby najbliższemu sąsiedztwo. Na wspomnianym forum zabrał głos również radny Bartłomiej Kulas. Po zebraniu opinii internautów na temat lokalizacji tych terenów, zebrał i opracował materiał, na podstawie którego przedstawił interpelację na sesji rady miejskiej w dniu 30 czerwca. Najważniejszym celem tej interpelacji miało być ustalenie, kto jest właścicielem wskazanych terenów, co miało ułatwić późniejsze ich zagospodarowanie. Z uwagi na brak odpowiedzi na tę interpelację, podczas otwartej dyskusji na forum zawiązał się komitet społeczny, który postanowił nadać tej inicjatywie bieg w inny sposób. Okazało się bowiem, że drogą interpelacji nie moglibyśmy osiągnąć zamierzonego celu. Dostęp do tej grupy nie był i nie jest zamknięty. W ramach działań grupy internautów z własnej inicjatywy doprowadziliśmy do spotkania z prezydentem Burczykiem, któremu przedstawiliśmy zarys projektu. Prezydent wyraził zainteresowanie projektem i naszym entuzjazmem, sam zaproponował następne spotkanie w powiększonym gronie urzędników. Nieprawdą jest zatem, że urzędnicy zaprosili internautów do współpracy w wyniku działań radnego Bartłomieja Kulasa, gdyż to grupa z forum.tcz.pl poprosiła o spotkanie bezpośrednio prezydenta Burczyka, widząc bezskuteczność działań radnego Bartłomieja Kulasa. Nie jest prawdą również, że urzędnicy po przeanalizowaniu interpelacji radnego dostrzegli w nas partnerów do współpracy na rzecz wizerunku miasta, gdyż to internauci z własnej inicjatywy przekonali prezydenta Burczyka do swojego pomysłu.

Chcę w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że rozpoczynając pracę nad projektem zieleni w mieście, nie oczekiwaliśmy chwały i poklasku. Dowodzi tego fakt, że nadal działamy anonimowo, wykorzystując tylko pseudonimy z forum. Nie wypinamy piersi do orderów, nie liczymy na nagrody. Największą i jedyną satysfakcją dla nas będzie powodzenie projektu, życie w mieście zaprojektowanym z troską o mieszkańców, życie w mieście, które swoich mieszkańców traktuje lepiej, zapewniając równowagę pomiędzy pracą, mieszkaniem i wypoczynkiem. Chcemy udowodnić, że internet nie jest tylko miejscem narzekań i kłótni, ale może być miejscem konstruktywnej dyskusji, którą można łatwo przerodzić w realne działania. Zieleń ma już swój kolor i nie potrzebuje dla swojego powodzenia żadnych barw politycznych. Również nie chcemy, aby nasz pomysł był eksploatowany politycznie. Z ubolewaniem odbieramy fakt nieproporcjonalnego rozłożenia akcentów, w tym przede wszystkim uwypuklania roli radnego Bartłomieja Kulasa, który nie bierze udziału w naszych pracach i z wyjątkiem nieskutecznej interpelacji, nie przyczynił się w żaden sposób do rozwoju projektu.

Jesteśmy na początku naszych działań. Nasze pomysły i plany nie osiągnęły jeszcze takiego kształtu, by można je zaprezentować mieszkańcom. Tymczasem wszystkich, których zainteresowaliśmy pomysłem, serdecznie zapraszamy do kontaktu na forum.tcz.pl

Z poważaniem
MTTczew

drukuj
Artykuł przeczytano 2753 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (12)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+19
Popieram to całym sercem, ale... ~ _gość
IP: 91.121.xx5.xx9
Data: 02.09.2011, 08:17
Przeczuwam, że cała inicjatywa forumowiczów, a także każde inne działania prowadzone przez nich w przyszłości zostaną auto-przypisane Bartłomiejowi Kulasowi. Moim zdaniem (a już wiele widzę) zostaniecie "wykorzystani" za najbliższe 3 lata do celów przedłużenia funkcji radnego. Po działaniach forumowiczów zostaną tylko słowa "JA", "JA to zrobiłem", "To JA...", "To JA wraz z forumowiczami" (z naciskiem na JA). Wspomniecie moje słowa... i pamiętajcie. Spotkania z władzami miasta i inne nie muszą być załatwiane np. przez radnego. Nie dajcie się. Czuwaj!
Brak zdjęcia
-6
lgh_gość
IP: 77.253.xxx.xx3
Data: 02.09.2011, 09:45
Ja radnemu Kulasowi to wyjdzie, to dlaczego nie miałby pochwalić się swoim rzeczywistym wkładem pracy w to przedsięwzięcie? Zresztą, popieram takie działania całkowicie, radni są od tego aby słuchać i działać z mieszkańcami miasta, ten akurat posłuchał internautów.
 
user_ico_MTTczew
+10
MTTczew Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 02.09.2011, 08:38
Grzecznie się pytam, jako osoba zainteresowana, kto to nagłośnił? Chcemy jako grupa aby usunięto ten artykuł, gdyż stał się on teraz bardzo polityczny.
user_ico_GryFFF
0
GryFFF Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 02.09.2011, 09:15
Gdyby chciano coś zrobić już dawno takich miejsc by nie było. + dla tej grupy, że chcą coś zmienić, ale zapewne skończy się na pomysłach bo w UM nie będzie na to pieniędzy. Zgłoszeń podobnego typu w ogóle nie powinno być, tylu mamy radnych, że sami powinni widzieć jakie miejsca potrzebują odnowy. A w miejscu podanym na zdjęciu wystarczyłoby nawieźć świeżej ziemi i zasiać nową trawę, żeby nie było tak łyso, a na obleśny murek za ławkami dać zlecenie komuś kto lubi się bawić sprayem na duży, czarny fortepian. W końcu ul. Chopina do czegoś zobowiązuje.
user_ico_MTTczew
+1
MTTczew Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 02.09.2011, 09:29
W tym roku, nic nie będzie można zrobić, co najwyżej plany.
 
user_ico_tcz45
+2
dobry pomysł na fortepian ~ tcz45 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 02.09.2011, 11:37
ciekawe..! by na tej ścianie było coś z tym Chopinem, może to przybliży młodym ludziom coś z tej muzyki i ozdobi miejsce ...
 
Brak zdjęcia
+6
sephiroth_gość
IP: 87.205.xx7.xx0
Data: 02.09.2011, 09:37
No tak. Kulas (bez poziomej kreski w środkowej literze) znowu sobie przypisuje cudze zasługi.
user_ico_tcz45
+1
zieleń bez polityków ~ tcz45 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 02.09.2011, 11:34
Jestem za , zmianami ,ale niech politycy w tym przypadku z pokorą pozostaną w cieniu wydarzeń....to może zachęcić innych do aktywności
Brak zdjęcia
-4
lgh_gość
IP: 109.207.xx2.xx3
Data: 02.09.2011, 20:43
Uważam, że jeśli działania radnego (radnych) i internautów przybiorą charakter prawdziwej współpracy, to mogą jedynie zachęcić do działania. Prawda jest taka, że powinniśmy pracować nad wypracowaniem takiego właśnie modelu - nawet gdybyśmy mieli ponosić porażki. Powinniśmy iść w kierunku demokracji uczestniczącej, bo tam jest mniej arbitrażu i widzimisię władz.
 
Brak zdjęcia
+3
hejter kulasa?:D ~ _gość
IP: 109.207.xx3.xx9
Data: 02.09.2011, 21:17
śmiech ;PPPPPP
 
Brak zdjęcia
-2
lgh_gość
IP: 109.207.xx2.xx3
Data: 03.09.2011, 14:52
n/c
 
user_ico_MTTczew
+1
MTTczew Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 04.02.2012, 15:40
http://www.tcz.pl/index.php?p=1,3,0,nadchodzace-wydarzenia&item=749dfd4c3a4e9648&title=Zie link len-dla-tczewian-przyjdz-i-pokaz-swoj-pomysl
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew