O Obszarach Szczególnie Narażonych w Piasecznie

(fot. tcz.pl)
O Obszarach Szczególnie Narażonych w Piasecznie

zobacz galerię zdjęć: 3
W Domu Kultury Piasecznie Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował konferencję na temat Obszarów Szczególnie Narażonych (OSN - tereny, na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych) w województwie pomorskim, które już od roku tu funkcjonują.

Na konferencję zaproszono rolników, którzy funkcjonują w obszarach OSN. Obecni też byli Wojciech Szulc Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew oraz eksperci: przedstawiciele Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej, agrochemik Andrzej Flisik, Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, prof. Jacek Dach z Instytutu Inżynierii Biosystemów w Poznaniu, przedstawicele ARiMR, a także Janusz Urban Naczelnik Referatu Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim.

Program działań dla OSN woj. pomorskiego zakłada wprowadzenie zaostrzonych wymogów względem okresów, dawek i sposobów nawożenia, zwłaszcza pól na terenie o dużym nachyleniu, na glebach podmokłych, zalanych, zamarzniętych, pokrytych śniegiem oraz w pobliżu cieków wodnych, a także zaostrzenie warunków przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowania z odciekami. Początek obowiązywania dla większości z nich określono na 1 marca 2013 r.; w przypadku urządzeń do składowania nawozów będzie to rok 2016.

Kontrolą przestrzegania określonych w Programie działań obowiązków nałożonych na rolników zajmują się inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Przestrzeganie Programów działań zatwierdzonych na OSN, weszło w zakres kontroli norm i wymogów wzajemnej zgodności prowadzonych przez inspektorów ARiMR. Stwierdzenie niezgodności przez ARiMR oznacza obniżenie wszystkich płatności obszarowych, z których rolnik w danym roku korzysta.


Skutki wyznaczenia OSN w szczególny sposób dotknęły rolników korzystających z płatności rolnośrodowiskowych, bowiem zgodnie z prawem, płatności nie mogą być przyznawane za przestrzeganie wymagań obowiązkowych, czyli np. zawartych w Programie działań dla OSN. Na szczęście aktualna interpretacja Ministerstwa Rolnictwa sprowadza powyższe ograniczenie jedynie do gospodarstw korzystających z płatności za pakiet 1: rolnictwo zrównoważone na powierzchni powyżej 100 ha. Ponieważ od 1 marca 2013 r. rolnicy gospodarujący na powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych na OSN mają obowiązek posiadania planu nawożenia oraz bilansu azotu, płatności za realizację pakietu 1 będą mogli otrzymać tylko do powierzchni 100 ha.

Drukuj
Prześlij dalej