"Gniew perłą turystyczną czy śmietnikiem Europy?" - konferencja

Gniew (fot. www.gniew.pl)

odbyło się
12
09.2013
Czwartek
"Gniew perłą turystyczną czy śmietnikiem Europy?" - konferencja
12 września (czwartek), godz. 12.00, w sali wystawowej gniewskiej biblioteki, (Plac Grunwaldzki 16, Gniew) odbędzie się Konferencja w Gniewie "Czy obecna technologia zakładu produkcji keramzytu Weber w Gniewie, z udziałem odpadów niebezpiecznych, zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców?".

Od 12 lat mieszkańcy gminy Gniew skarżą się na intensywną chemiczną woń płynącą z Zakładów Weber w Gniewie. Zakład dzięki Pozwoleniu Zintegrowanemu jakie otrzymał od Marszałka Województwa Pomorskiego w procesach produkcji może wykorzystywać ponad 200 tys. ton odpadów przemysłowych, w tym odpadów niebezpiecznych rocznie.

- Twierdzimy, że instalacja oparta na piecach obrotowych do ceramicznego wypału gliny, nie jest spalarnią odpadów przemysłowych, więc spalanie odpadów niebezpiecznych w takich warunkach może być przyczyną bardzo szkodliwej emisji związków niebezpiecznych dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców. W związkach tych znajduje się szereg substancji rakotwórczych. Po naciskach społecznych i zaangażowaniu mediów Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wystosował do Marszałka Województwa Pomorskiego Pismo z wnioskiem o rozważenie możliwości zmiany lub cofnięcia Pozwolenia Zintegrowanego w obecnych kształcie. Marszałek decyzję podjąć ma we wrześniu. Czy Gniew to faktycznie turystyczna perełka Pomorza, czy miejsce utylizacji odpadów z Polski i Europy? W 2012 dzięki mediom i społeczności lokalnej udało się zapobiec sprowadzeniu do Gniewu 500 ton odpadów niebezpiecznych z Niemiec. Tymczasem obecnie w niedalekiej Tymawie planuje się kolejną inwestycję związaną z niebezpiecznymi odpadami przemysłowymi, również w ilościach ok. 200 tys. ton rocznie, przeciwko której stanowczo występują mieszkańcy tej miejscowości. - czytamy w korespondencji nadesłanej przez Gniewską Grupę Obywatelską.

Organizatorzy zapraszają do udziału w konferencji „Czy obecna technologia zakładu Weber w Gniewie, z udziałem odpadów niebezpiecznych, zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców?”, która odbędzie się 12 września (czwartek) o godzinie 12.00 w Sali Wystawowej Biblioteki w Gniewie, Plac Grunwaldzki 16.


Planowany program konferencji:

1. Wystąpienie Pana Zbigniewa Bąkowskiego - Biuro Interwencji Obywatelskiej w Gdańsku dotyczące aspektów formalno-prawnych pozwolenia zintegrowanego wydanego dla zakładu Weber. Potencjalny wpływ emisji zakładu na mieszkańców gminy Gniew i sąsiednich.
2. Wystąpienie przedstawiciela WIOŚ w Gdańsku w związku z pismem z dn. 30.07.2013 do Marszałka.
2. Wystąpienie przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
3. Wystąpienie przedstawiciela zakładu Weber.
4. Wystąpienie przedstawiciela Gniewskiej Grupy Obywatelskiej.
5. Dyskusja z udziałem mieszkańców
6. Informacja o dalszych krokach podjętych przez Urząd Marszałkowski w przedmiotowej sprawie.
7. Konferencja prasowa.
Planowany czas konferencji 2-3 godziny.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

  • ----_gość

    12.09.2013, 06:32

    -----

    Elektrownia, spalarnie odpadów... czy oni chcą z tego powiatu zrobić najgorsze miejsce do życia w Polsce?

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx9.xx9 
  • LOKI55_gość

    12.09.2013, 08:03

    Decydenci

    Należy zadać decydentom pytanie - ile DOSTALI PIENIĘDZY za wydanie pozwolenia na spalanie niebezpiecznych odpadów i zatruwanie okolicznych mieszkańców ?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx9 
  • JAN_gość

    12.09.2013, 08:43

    głupota

    Szczytem głupoty, oprócz elektrowni węglowej, składowisk, spalarni była chęć zbudowania biogazowni w Tczewie i Gniewie. Nawet najbardziej zdeterminowani ekolodzy twierdzą, że tego typu urządzenia powinny być z dala od siedzib ludzkich ( ze względu na odór, który co prawda nie zabija, ale jest nie do zaakceptowania ). Jedna miała powstać na dużym osiedlu, druga od zachodniej strony Gniewu, tak aby zachodnie wiatry mogły kierować zapach do miasta.

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx7.xx0 
  • _gość

    12.09.2013, 09:56

    A co predestynuje Gniew do bycia jakąkolwiek i czegokolwiek perełką? Jeśli Gniew może być perełką, to każda miejscowość, mieścina, czy wioska może być perełką.

    Odpowiedz
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • Jan_gość

    12.09.2013, 12:13

    brak obiektywizmu

    Gniew ma atrybuty nieosiągalne dla wielu miejsc w Polsce, wymienię kilka: Piękne położenie, dobre położenie ( skomunikowanie ) historia, zabytki, miejsca hotelowe, kompetentni ludzie pracujący na potrzeby turystyki, dobry i bogaty zarządca zamku. Tczew w aspekcie turystycznym jest w stosunku do Gniewu pustynią. Pelplińskie zabytki służą głównie celom sakralnym i na ich bazie nie zbuduje się dużej turystki.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx7.xx0 

    _gość

    12.09.2013, 15:17

    Do ~ Jan_gość

    Do ~ Jan_gość. Przede wszystkim, Gniew, to nazwa własna, więc odmieniając piszemy Gniewa, a nie "Gniewu". Gdyby ktoś nie na kogoś gniewał, to byłoby "gniewu". Dalej - dlaczego położenie Gniewa jest piękniejsze niż położenie tysięcy innych miejscowości? Co jest takiego wyjątkowego w położeniu Gniewa? Piszesz, że "skomunikowanie". Czy Gniew ma lepsze skomunikowanie niż Tczew, Gdańsk, lub Gdynia? Bardzo wątpię. Dalej wymieniasz historię. Czy tysiące innych miejscowości w Polsce, nie mają historii? Myślę, że mają też bardzo ciekawą i burzliwą, ale jakoś nie przychodzi im do głowy być "perełkami". Piszesz, że zabytki. Ile i jakie Gniew ma zabytki? Że ma zamek krzyżacki, który z resztą jest już prywatną własnością? Czy wiele innych miast w Polsce nie ma zamków i nie tylko krzyżackich? Czy Gniew może "podskoczyć" z zabytkami choćby Gdańskowi, czy Toruniowi (żeby daleko nie szukać)? piszesz, że atrybuty Gniewa są nieosiągalne dla wielu miejsc w Polsce. Żeby pozostać tylko w naszym województwie, czy Gniew ma piękniejsze położenie niż np Kartuzy, Kościerzyna, albo Sopot (można jeszcze długo wymieniać)? Czy Gniew ma lepsze skomunikowanie ze światem niż Tczew, czy Trójmiasto? Czy ma lepszą historię, niż inne miejscowości? Czy ma więcej zabytków i czy jego zabytki są cenniejsze, lub piękniejsze niż zabytki w innych miejscowościach? Gniew nie jest ani gorszy, ani lepszy niż inne miejscowości, ale nawet w naszym województwie są miejscowości, które (biorąc pod uwagę aspekt turystyczny), mają atrybuty nie osiągalne przez Gniew, ale jakoś im do głowy nie przychodzi nazywać się perełkami Pomorza. Jeżeli Gniew jest perełką, to Gdańsk jest 100 kilogramowym diamentem.

    Cytuj
    IP: 213.17.xx8.xx5 

    Jan_gość

    12.09.2013, 16:10

    do Kontestatora

    Przede wszystkim "Gniewu", gdyż taką odmianę stosujemy od wieków i proszę nam nic nie zmieniać. Taka interpretację zalecają zresztą dobrzy językoznawcy, którzy wskazują na szanowanie form od dawna ukształtowanych. Co do pięknego położenia, wydaję się, że Pan (Pani ?) nie miał (a) okazji zobaczenia panoramy Gniewu od strony południowej lub od strony Wisły. Z wywodu wynika, że prawie każde miasto w Polsce ma zamek, w którym na dodatek dzieje się wiele dobrego, a i przyszłość wygląda optymistycznie. Nie zgadzam się z tym poglądem. Prywatna własność zamku jest zaletą. Moją intencją nie było stawianie Gniewu w jednym szeregu z Gdańskiem czy Toruniem, nie wiem skąd takie założenie? Kartuzy, czy Kościerzyna to jednak znacznie niższa liga i dysproporcja będzie się powiększać. Dobre położenie oznacza bliskość dobrych dróg i nie duże odległości do innych ciekawych turystycznie miejsc, takie właśnie położenie ma Gniew. Zachęcam do odwiedzenia miasta.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx7.xx0 

    alicja_gość

    25.09.2013, 21:46

    to niech walczy...

    każda miejscowość może być perełką , więc niech o to walczy, bez walki nie ma nic, więc do roboty

    Cytuj
    IP: 178.252.xxx.xx3 
  • sewer_gość

    12.09.2013, 10:39

    syf

    zasraja nam wszystko!

    Odpowiedz
    IP: 164.126.xx5.xx7 
  • _gość

    12.09.2013, 13:48

    Po raz kolejny wychodzi brak jakiejkolwiek kultury technicznej mieszkańców. Mieszanina gliny z których powstaje keramzyt wypalana jest w temp. ok. 1200 C przez okres wielu godzin. Przez taki czas wszystkie zanieczyszczenia organiczne ulegają dezintegracji, z komina wypada tylko CO2 i para wodna. Dzięki tej metodzie pozbywa się śmieci w bezpieczny sposób i firma ma dodatkowy zarobek. Nie znacie się to siedźcie cicho!

    Odpowiedz
    IP: 83.18.xx8.xx8 
  • obserwator_gość

    12.09.2013, 22:07

    do Pana _gościa od kultury

    do Pana _gościa od kultury: Zakładając, że nie jest Pan związany z zakładem, o którym mowa (w co wątpię), proszę zapoznać się z parametrami zainstalowanych tam urządzeń i porównać je do tych używanych w spalarniach odpadów spełniających jakiekolwiek normy. Nie rozumiem dlaczego mimo takiego nacisku na rozwój eko-technologii wciąż istnieją takie wynalazki...

    Odpowiedz
    IP: 77.253.xx1.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.