"Spelling Bee" to konkurs, który budzi wśród uczestników wielkie emocje

Zmagania w "11" (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - "Spelling Bee" to konkurs, który budzi wśród uczestników wielkie emocje

zobacz galerię zdjęć: 3
28 listopada w Szkole Podstawowej nr 11 im. Mikołaja Kopernika w Tczewie po raz czwarty spotkały się reprezentacje klas czwartych. By wygrać Konkurs Ortograficzny w Języku Angielskim, wzorowany na amerykańskim "The Scripps National Sperling Bee", uczniowie musieli wykazać się nie tylko bezbłędną znajomością alfabetu, ale także słysząc dane słowo, prawidłowo je zapisać i przeliterować. Konkursowe wyrazy pochodziły z 36 kategorii dostępnych na stronie www.anglomaniacy.pl.

Tym razem "Mistrzem Spelling Bee 2018" okazał się Dawid Zieliński z kl.4b Szkoły Podstawowej nr 8. Zacięcie rywalizował z nim Wojtek Gajdus- uczeń kl.4e z "11-stki". Drużynowo tytuł mistrzowski zdobyła reprezentacja SP12 w składzie: Agata Chrobak, Tamara Wachman, Marek Szanser oraz Marie Wohlert. Drużyna gospodarzy z SP 11, czyli Anna Krzemińska, Szymon Szulc, Julia Malich oraz Wojciech Gajdus, to tegoroczni vice - mistrzowie Tczewa. Miejsce III zajęłą drużyna z SP10. Wszyscy reprezentanci wykazali się doskonałymi umiejętnościami. Organizatorkami konkursu były p. Marzena Urban oraz p. Katarzyna Graban.

Pierwszym zwycięzcą oficjalnego Spelling Bee, zorganizowanego w 1925 roku w Waszyngtonie był Frank Neuhauser, mający wówczas 11 lat. Obecnie konkursy krajowe odbywają się w wielu krajach, a źródłem- bazą słów jest słownik Merriam Webstera. O jego popularności może świadczyć fakt, że tylko w USA na różnych etapach konkursu w zeszłym roku brało udział 35,6 mln uczniów w wieku do 14 lat.

W SP 11 początkowo konkurs rozgrywany był tylko na etapie szkolnym, ale zapał uczniów doprowadził do rozszerzenia formuły konkursu . Celem jest zawsze doskonalenie ortografii języka angielskiego oraz poznawanie nowego słownictwa. Nie brakuje także sportowych emocji o czym świadczą zdjęcia w Galerii.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -1

  kik_gość

  03.12.2018, 07:25

  " nie tylko bezbłędną znajomością alfabetu," ALFABETU? dzizaz! ORTOGRAFII

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +1

  Mmm_gość

  03.12.2018, 09:17

  Tylko...

  ...że tu nie chodzi głównie o ortografię tylko literowanie słówek.Oczywiście zgodnie z pisownią ale pomysłodawcy dawnego Spellera w US mieli na uwadze,to że dzieci "zjadały" litery w wyrazach bo ich "nie słyszały" lub zamieniały ( w j.ang) "a" z "e" lub "i" ,"d" z "t",albo nie kojażyły kiedy mają być dwa "e".W naszej wersji oczywiście wszystkie "ó" czy "ż" będą miały takie same znaczenie "ważności".W każdym kraju Pszczoła ma inne priorytety.Trzymamy kciuki za Dzieciaki!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx0.xx8 
  +4

  eh_gość

  03.12.2018, 09:18

  .

  Ale chodziło w zdaniu o alfabet. Żeby poprawnie przeliterować słowo trzeba znać każdą literę alfabetu...

  Cytuj
  IP: 178.235.xx7.xx7 
 • +1

  Mama _gość

  03.12.2018, 14:55

  Brawo 11-stka

  Brawo. Każdy konkurs to super motywacja. P.S. Dla wyjasnienia-ostania konkurencja wymagała znajomości pisowni angielskiej poszczególnych słów -nie zaś tylko literowania.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx5.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.