III Rajd Rowerowy Szlakiem Obrońców Wybrzeża w 1939 roku

Rajd (fot. T. Jagielski)
Tczew - III Rajd Rowerowy Szlakiem Obrońców Wybrzeża w 1939 roku

zobacz galerię zdjęć: 3
Rosnąca liczba miłośników jazdy na rowerze jest zauważalna na polskich drogach ścieżkach i szlakach. Gdy jazdę na dwóch kołach łączy się z zdobywaniem wiedzy, to można powiedzieć, że został osiągnięty sukces. Taki cel aktywny i pożyteczny wypoczynek na rowerze przyświecał organizatorom III Rajdu Rowerowego Szlakiem Obrońców Wybrzeża w 1939 roku. Uczestnicy z Trójmiasta, Tczewa, Malborka, Elbląga i powiatu gdańskiego licznie dopisali.

W tym roku obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i bohaterskiej obrony Wybrzeża przez jej żołnierzy. Warto pamiętać o walkach na Westerplatte, Obrońcach Poczty Polskiej, Gdyni czy Helu w tym jubileuszowym roku.

Podczas przejazdu rowerowego z Władysławowa przez Chałupy do Helu uczestnicy pokonali ponad 35 km przez Półwysep Helski. Rowerzyści poznali dzieje zapory minowej, skansen fortyfikacji "Ośrodek Oporu Jastarnia", port w Jastarni czy "Muzeum Obrony Wybrzeża" na Helu. Przewodnikiem podczas wycieczki był Sebastian Draga, który przedstawiał zmagania polskiego żołnierza w 1939 w historycznym mundurze i na rekonstruowanym rowerze z tamtych czasów.


Test historyczny stanowiący podsumowanie zdobytej wiedzy na rowerach, dyplomy, upominki i wspomnienia to koniec tej rowerowej przygody.

Organizatorem III Rajdu Rowerowy Szlakiem Obrońców Wybrzeża w 1939 roku po ziemi kaszubskiej był Pomorski Historyczny Klub Turystyczny "Szlakami Pamięci", który działa przy Oddziale IPN w Gdańsku.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA