Korzystne przeliczenie emerytur dla rocznika 1953

Pieniądze, monety, złoty
Korzystne przeliczenie emerytur dla rocznika 1953
Osoby z rocznika 1953 r. będą mogły uzyskać emeryturę powszechną bez pomniejszania jej podstawy o pobrane emerytury wcześniejsze. Dla niektórych oznacza to świadczenie wyższe nawet o 200 zł.

Nowe rozwiązania dla osób z rocznika 1953 przewidują ponowne ustalenie wysokości emerytury z pominięciem zakwestionowanych przepisów. Jeżeli ubezpieczony miał prawo do emerytury powszechnej, a podstawa jej obliczenia została pomniejszona o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur, to wysokość tego świadczenia będzie przeliczona ponowne, ale bez pomniejszenia. Warunkiem jest to, by prawo do emerytury wcześniejszej zostało ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

- Emerytury dla tych osób Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczy z urzędu. Nie trzeba zatem składać wniosku. Emerytura w nowej wysokości przysługuje od dnia, od którego podjęto wypłatę emerytury powszechnej, a w przypadku gdy prawo do niej było zawieszone od dnia, od którego mogłaby być podjęta wypłata. Jeśli nowa wysokość świadczenia będzie wyższa od emerytury pobieranej dotychczas to ZUS wypłaci wyrównanie. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Przeliczenie emerytury powszechnej dla ubezpieczonych urodzonych w 1953 r. oraz renty rodzinnej po takich osobach nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, czyli po 11 stycznia 2021 r.

Ustawa reguluje także kwestię ubezpieczonych urodzonych w 1953 r., którzy nie składali wniosku o emeryturę w wieku powszechnym. Oni mogą zgłosić wniosek nie później niż 11 stycznia 2021 r. Wówczas ZUS obliczy emeryturę bez pomniejszenia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejszej. Takie obliczenie będzie możliwe, gdy prawo do emerytury wcześniejszej ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

ZUS szacuje, że liczba osób, które mogą skorzystać ze zmiany przepisów to 80,4 tys. Jest wśród nich 17,8 tys. osób, które w ciągu 6 miesięcy mogą złożyć wniosek o przyznanie emerytury powszechnej (w tym 15,6 tys. kobiet i 2,2 tys. mężczyzn). Pozostałym 60,6 tys. kobiet i 1,9 tys. mężczyzn ZUS przeliczy emerytury z urzędu.

Drukuj
Prześlij dalej