"Kobiety nie myślą, bo nie łysieją", o odkłamywaniu kobiecości z Magdaleną Środą

Stereotyp feministki jest bardziej trwały niż Polaka-katolika - uważa M. Środa (fot. tcz.pl)
Tczew - "Kobiety nie myślą, bo nie łysieją", o odkłamywaniu kobiecości z Magdaleną Środą
O współczesnej sytuacji i prawach kobiet, feminizmie i jego stereotypowym traktowaniu, a także o modelu kobiecości według Kościoła Katolickiego mogliśmy usłyszeć podczas piątkowego (01.04) spotkania z Magdaleną Środą - teoretyczną etyki, filozofką i feministką. Autorka pojawiła się w Tczewie w ramach cyklu biesiad literackich "Czytaj, aby zrozumieć świat… kobiet. Czytaj, aby zrozumieć świat… mężczyzn".

Piątkowe spotkanie w "Fabryce Sztuk" było poświęcone dyskusji nad książką Magdaleny Środy "Kobiety i władza". W publikacji autorka szuka odpowiedzi na to, czym jest kobiecość i męskość. Próbuje również odkłamać różne stereotypy na temat kobiet, a także odpowiedzieć na pytanie, co wpływa na przyjmowanie przez nas określonych ról społecznych i jaka jest rola Kościoła w budowaniu współczesnego modelu rodziny. Odpowiedzi na te pytania szukano także podczas spotkania z czytelnikami w CWRDW. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu z Magdaleną środą prezentujemy nagranie audio najciekawszych fragmentów.

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

Magdalena Środa
(część I: od 1 sek, część II: od 1 min 13 sek, część III: od 7 min 40 sek, część IV: od 15 min 7 sek)


Kiedy przed laty odwiedziła Polskę Susan Sontag, pytano ją oczywiście także o to, czy jest feministką. I ona wzruszyła na takie pytanie ramionami - No jestem - powiedziała - jak każdy rozsądny człowiek

Kinga Dunin, w odniesieniu do książki Magdaleny Środy "Kobiety i władza"


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (18)
dodaj komentarz

 • +1

  niki_gość

  04.04.2011, 00:52

  Sprowadzili fałszywą prorokinię

  aby ich uświadamiała o roli Koscioła na rodzinę i kobietę. Kobietę Środę,otumanioną zawiścią i wrogością do naszego Koscioła - i taką osobę uczynili sobie wyrocznią. A miało być tylko tak niewinnie, prawda Alicjo Gajewska ?, o kobietach. A było tłoczenie nienawiści do chrześcijańskich zasad wychowania i sączenie do dusz chorobliwej ideologii panicznie nienawistnej kobiety do Kościoła i kapłanów. I tak jeszcze np. we Francji nastąpił gwałtowny przyrost dzieci na skutek pogorszenia się sytuacji materialnej i a nie na skutek bzdetów które opowiadała Środa. A dlaczego na obrazach nie widać tych tłumów ? Czyżby klapa ?

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx9 
 • +5

  Doktor Granat_gość

  04.04.2011, 01:21

  ...

  Feministki... hmm - Cenię kobiety, które mają pęd do sukcesu, ale cenię też mężczyzn, którzy mają pęd do sukcesu. I na tym polega (do jasnej ciasnej) równość praw!!! Kobietom chyba było lepiej, kiedy były w domu! Pralki, zmywarki, lodówki, żelazka - wymyślili mężczyźni, aby łatwiej było żyć kobietom. I teraz: uwaga: tampony i "bezpieczne" podpaski, SIC!, wymyślił mężczyzna!!! I tak kobiety pracują na trzech etatach i chwała im za to, ale po co robić z tego ogólnoświatowe zagadnienie! Praca w domu jest ważna i powiem, że chyba nawet ważniejsza (wychowanie dzieci, wzorce postaw, ciepło ogniska domowego, itp. itd) niż tą, którą wykonuje się poza domem. Większość magisterium mają kobiety, ale świat wynalazków należy do mężczyzn (góra 4% wynalazków to dzieło kobiet w tym Skłodowskiej - Curie). Kobiety wybierają w wyborach mężczyzn (tego nie ukryjemy -przykład panującego, dzięki Bogu już kiedyś, Kwaśniewskiego, zachwyt Tymińskim i Cimoszewiczem), bo kobieta z kobietą walczy (tego też nie ukryjemy)! Paradoksalnie partie socjalistyczne są piewcą praw kobiet, ale w sejmie ongiś LPR miała największy odsetek kobiet w sejmie (nie jestem zwolennikiem ani jednych ani drugich, choć LPR chciała być postrzegana inaczej z założenia to też farbowani socjaliści). Jednocześnie ubolewam nad tym, że kobieta na tym samym stanowisku zarabia mniej niż mężczyzna. I zapamiętajmy jedno: SKRAJNYM DEBILIZMEM jest głosowanie na kogokolwiek według kryterium płci o czym chyba Pani Środa nie wie!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx4 
 • +5

  myśląca_gość

  04.04.2011, 07:58

  "otumaniony zawiścią i wrogością" jesteś chyba Ty. Kościół sam ma z sobą problem i niestety zamiast głosić przekaz ewangeliczny - takie przykłady jak twoja wypowiedź, czy całe poczynania odłamu toruńskiego pokazują, że jeszcze długo nie wyjdzie na prostą - sprawia, że grupa "najbardziej wierzących" - vide obrońcy krzyża - pała nienawiścią i wrogością

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx2.xx4 
 • +3

  oksymoron_gość

  04.04.2011, 16:35

  Sądzę, że narzekając na kościół powinnaś wybrać się tam, gdzie kościół katolicki ma zdecydowana przewagę (choćby pod bramę rozgłośni wiadomo jakiej), albo Watykan lub Częstochowę i wykrzyczeć co myślisz na temat kościoła katolickiego. Może i znajdzie się jakaś babcia która coś pokrzyczy, albo ew. sprawa o obrazę uczuć religijnych. Później wyjedź do krajów arabskich, ba... nawet wystarczą niektóre dzielice paryża, Londynu, Rotterdamu albo Malmo. Zobaczysz co to jest tolerancja i jak zły jest kościół katolicki a inne religie dobre. Tam nie dostaniesz mandatu, ba, nikt nawet o tym nie pomyśli. Kamienie, noże albo pięści będą szybsze. Ważne - najpierw rób test z KK a potem dopiero z tamtą religią, bo na odwrót nie będziesz mieć szansy na przejście do drugiego etapu... KK praktycznie nie ma wpływu na obywateli - mówisz, że masz go gdzieś i wypisujesz się. Najwyżej własna babcie się obrazi - w innych religiach możesz modlić się o szybką śmierć, bo za sprzeciwianie się religii (która nota bene jest dominująca w absolutnie każdym aspekcie życia) kara jest tylko jedna i najwyższa.

  Cytuj
  IP: 204.8.xx6.xx2 
 • kajot551_gość

  04.04.2011, 09:02

  Sroda

  Kosciol trwa dwa tysiace lat,komuna w/g Srody obalilo sie po niecalych 50 latach.Jej teorie feministyczne ,o rownouprawnieniu by sie zmienilo gdyby pracowala na produkcji w stoczni, zakladach przy obrabiarkach ,gdyby zobaczyla zapylenie,halas i inne szkodliwe dla LUDZI czynniki to o rownosci po przepracowaniu godziny nigdy by nie wspomniala ,chyba ze w urzedach pracy,50/50 i skoncza sie kawki, plotki,spacery korytarzowe,wyskoki po zakupy.Arogancja w urzedach tczewskich,uklady rodzinne,towarzyskie,kliki,koterie sa znane i w tym wzledzie nikt nie dziala lepiej zaprosic dla 10 osob Srode a w Piatek wolne.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
 • +3

  baniak_gość

  04.04.2011, 09:50

  Usłyszałem kiedyś komentarz bardzo mądrej kobiety, że feministki to "nadęte larwy". Ja sam jestem wielkim zwolennikiem równouprawnienia. Przymusowe równouprawnienie płci zacząłbym jednak w kopalniach ołowiu.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx4 
 • +8

  ~_gość

  04.04.2011, 10:32

  FEMINISTKA

  Kto to jest feministka w moich oczach innej kobiety ?.Jestem mężatką mam dwoje dzieci ,jestem aktywna zawodowo w domu mam tyle samo praw co obowiązków w każdej chwili mogę zostać sama i dam sobie radę .Oglądając panią Ś mam wrażenie że feminizm w ich wydaniu to skupisko lesbijek ,ateisek i semitek .Zadałam sobie czsu i poczytałam o niektórych osobach i ich pochodzeniu ;miałam rację

  Odpowiedz
  IP: 77.112.xx2.xx1 
 • -3

  yoSEMITY_sam_gość

  04.04.2011, 14:03

  w XXI w. takie wypowiedzi???

  "semitek"???gratuluje aryjskości ale nie musisz jej podkreślać. Co za wiocha!!!

  Cytuj
  IP: 81.219.xx8.xx7 
 • -2

  anzi_gość

  04.04.2011, 13:06

  dobre

  "Kobiety nie myślą, bo nie łysieją", ...dobry tekst...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx8 
 • _gość

  04.04.2011, 16:03

  xxx nie masz prawa do aktu bohaterstwa wybuchu gniewu wolności słowa jesteś nikim nie masz penisa jesteś słaba płeć źródło: http://www.goldenline.pl/forum/416262/portret-super-meski

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx0 
 • mropenvitamine_gość

  04.04.2011, 16:03

  Marzy mi sie widok taki jak w USA, kobieta z mlotem skuwajaca asfalt. Albo chociaz kobiety kierowcy ciezarowek i schoolbusow.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx2 
 • +2

  zirytator_gość

  04.04.2011, 16:23

  Co wpływa na na przyjmowanie określonych ról społecznych... niech osoba o nazwisku Środa (nie podaję płci tej osoby, bo to by była dyskryminacja) sama zgadnie. Na porodówce ile leży kobiet a ilu facetów? Jakie są proporcje płci na budowach? Nie, to nie dlatego, że rodzice i złe społeczeństwo wmawiają dzieciom, że ty synku będziesz nosił cegły, a ty córuś będziesz bawić dzieci. Taka jest natura - faceci są silniejsi, bardziej wytrzymali i odporni niż kobiety - a te z kolei są bardziej zręczne, łagodniejsze, opiekuńcze. Czy gorsze? Nie, sa inne - albo odwrotnie - mężczyźni są mniej opiekuńczy, mniej zręczny, mniej odporni na stres - czy są gorsi od kobiet? Czy osoba o nazwisku Środa oczekuje, że kobiety i mężczyźni powinni dostawać takie samo wynagrodzenie na pracę? Może tak być przy pracy umysłowej, ale w wielu zawodach nie da sie - czy osoba o nazwisku Środa woli zatrudnić na budowie 10 facetów, którzy dżwigają po kilkadziesiąt kilo materiałów, pracują na deszczu i mrozie, nie maja "tych dni", czy raczej 10 kobiet, które w tym samym czasie zrobią o połowę mniej, dwie wezma zwolnienie bo źle się czują, jedna zajdzie w ciążę a kolejna nie wytrzyma fizycznie przewalania kilkunastu ton betonu dziennie? A może woli osoba o nazwisku Środa otworzyć prywatne przedszkole lub żłobek? Myślę że matki i ojcowie chętnie oddawaliby swoje pociechy do instytucji, gdzie pracują sami faceci - ba, nawet często zmuszeni są do zajmowania się dziećmi w stylu przebierania, przewijania, kąpania. Są oczywiście kobiety na budowach, w kopalniach, budują drogi siedząc za sterami maszyn - ale to wyjątki potwierdzające regułę. A dlaczego tak mało kobiet jest obecnie politykami? Czy dlatego, że są dyskryminowane, czy raczej dlatego, że mniej ich się polityką interesuje a wyborcom nie mają nic do zaoferowania? Przecież była nawet Partia Kobiet - jak się skończyło? Nawet kobiety na nie nie głosowały... W społęczeństwie, gdzie rozsądek jeszcze przeważa nad poprawnością, wszystko znajdzie swoje miejsce - ale nic na siłę, bo będzie tylko gorzej...

  Odpowiedz
  IP: 81.167.xx8.xx7 
 • jakjababatotydziad_gość

  04.04.2011, 17:13

  Wystarczy stosować w praktyce: http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90443,2330661.html

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx0 
 • niewidzimisie_gość

  04.04.2011, 17:23

  O sile fizycznej pogadaj z Agatą Wróbel. Zawód wybierasz bo masz jakieś tam predyspozycje. Co ma do tego płeć? Gorzej jak wybierasz, kształcisz się, pracujesz, a tu wszyscy awansują (choćby i najgorsze tumany) a nie ty, tylko dlatego że jesteś tej a nie innej płci. Czasem sobie myśle, ze kobiety nie pchają się do polityki bo są praktyczne:po 1. i tak nie mają szans na dobre miejsca na listach wyborczych, 2. nie mają czasu, bo pracują, wychowują dzieci i obsługują pana Męża. Jak by im sie nawet udało "dorwać do mikrofonu" i chciały coś po babsku urządzić to są nazywane betonem feministycznym. Po co gadać do obrazu? Głową muru nie przebijesz. Lepiej pokiwać śliczną główka, pokornie pracowac na lepsze życie w niebie dla siebie i wygodne zycie doczesne panów.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx0 
 • _gość

  04.04.2011, 20:18

  Zastanawiające. "osoba o nazwisku Środa" wyraźnie, po polsku, logicznie mówiła, na czym polega pomoc potrzebna kobiecie, państwu, rodzinie, dziecku. Mój przedmówca chyba nie wysłuchał nagrania, szkoda, bardzo ciekawe. Ja nie poszłam, bo myślałam, że to żart na prima aprilis. A szkoda....

  Odpowiedz
  IP: 178.182.xx5.xx8 
 • MariaZawszeDziewica_gość

  04.04.2011, 23:53

  !

  Niestety nie mogłam być na tym spotkaniu. A to w mojej opinii jedno z największych wydarzeń kulturalnych tego roku w naszym mieście. Kolejna szansa to spotkanie z H. Baderem. A potem jeszcze tylko Zdarzenia... Susan we Trust in You !

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx6.xx6 
 • Imię, login, pseudonim, nick (_gość

  05.04.2011, 14:37

  Temat komentarza (max 50 znaków):

  Feminizm to choroba... tyle na ten temat.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xxx 
 • K_gość

  02.06.2011, 13:03

  choroba

  Chorobą to jest twój mały f... Tylko tego nie wyleczysz, najwyżej kompleksy powodu.

  Cytuj
  IP: 149.156.xx7.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.