Samburia dla Czesława Glinkowskiego, nagrody dla pracowników socjalnych

Nagroda Samburii i Dzień Pracownika Socjalnego (fot. tcz.pl)
Samburia dla Czesława Glinkowskiego, nagrody dla pracowników socjalnych

zobacz galerię zdjęć: 6
Ponad trzysta osób piastuje posady pracowników socjalnych w jednostkach podległych tczewskiemu starostwu. Pracują w domach pomocy społecznej, domu dziecka, czy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Wczoraj (21.11) było ich święto. Uroczystość zorganizowana w starostwie stała się również okazją do wręczenia Nagrody Samburii - Czesławowi Glinkowskiemu.

Na terenie powiatu działa 6 Domów Pomocy Społecznej (Damaszka, Gniew, Pelplin, Rudno, Stanisławie, Wielkie Wyręby), Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych (dawny dom dziecka) oraz Dom Pomocy Społecznej w Bielawkach prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek. Wszystkie te jednostki zatrudniają ponad 349 osób.

- To jest Wasze święto. W naszym powiecie to Wy pracujecie na rzecz innych osób. Jest to służba. To bardzo ciężka praca - my ją doceniamy. Niech dowodem na to będą wręczone dziś odznaczenia. - mówił podczas wczorajszej uroczystości starosta tczewski, Józef Puczyński - Wszyscy pamiętamy, co wydarzyło się w Pucku, dlatego dmuchamy na zimne, by u nas to się nie wydarzyło.

Podczas uroczystości, która odbyła się w tczewskim starostwie nagrodzono pięcioro pracowników wyróżniających się na niwie pracy socjalnej. W imieniu prezydenta RP nagrody - Medale Złote i Srebrne za Długoletnią Służbę - wręczał wicewojewoda pomorski, Michał Owczarczak:


- To ważne, że władze powiatu pamiętają o Państwa święcie. Musimy podkreślić, że dzień ten został ustanowiony na pamiątkę spotkania, które miało miejsce 21. listopada 1989 roku w Charzykowach. Wziął w nim udział Jacek Kuroń. Wasza praca ma bardzo ważny wymiar. Wszystkim z całego serca gratuluję.

Uroczystość stała się również okazją do wręczenia nagrody Samburii - honorowego wyróżnienia starosty, nadawanej osobom, które wniosły szczególny wkład w rozwój powiatu tczewskiego i rozsławiły jego imię. W tym roku nagrodę odebrał - długoletni prezydent Tczewa i regionalista Czesław Glinkowski.

- Czy jestem wzruszony? Po tylu latach pracy wzruszam się tylko przy wyjątkowych okazjach, a taką mamy właśnie dzisiaj. To bardzo ważne dla mojej długoletniej pracy. Staram się pisać o rzeczach ważnych dla Tczewa i powiatu. Można o mnie powiedzieć, że należę do klanu Sambora, bowiem całe życie byłem związany z Tczewem. - mówił zdobywca nagrody - W najbliższym czasie planuję przyjrzeć się całemu brzegowi Wisły - przejść odcinek z Tczewa do Widlic. Oczywiście etapami.

Specjalną nagrodę Czesławowi Glinkowskiemu w imieniu prezydenta Tczewa wręczył jego zastępca, Zenon Drewa, który złożył również najlepsze życzenia z okazji niedawnych 80. urodzin wyróżnionego.

Do kogo powędrowały nagrody?

Odznaczeni Medalem Złotym za Długoletnią Służbą

Rufin Wysocki - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie. Legitymuje się 43-letnim okresem pracy zawodowej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jego praca na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie oraz działalność społeczna. Pełniąc od ponad 19 lat funkcję dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie, dał się poznać jako dobry organizator. Po objęciu stanowiska dyrektora podjął działania na rzecz poprawy trudnych warunków lokalowych i bytowych podopiecznych. Dzięki jego determinacji w pozyskiwaniu środków oraz osobistemu nadzorowi w latach 1993 - 2006 przeprowadzono modernizację Domu, doprowadzając do uzyskania standaryzacji z wymogami unijnymi.

Jego najważniejsze osiągnięcia mające wpływ na bezpieczeństwo i zaspokojenie potrzeb mieszkańców to:

- zmodernizowanie i całkowita przebudowa budynku głównego oraz wybudowanie nowej stołówki dla mieszkańców na 200 osób,
- w roku 1998 wybudowanie nowego budynku mieszkalnego,
- w roku 2006 zakończenie prac nad odrestaurowaniem kaplicy stanowiącej całość kompleksową zabudowy,

- w roku 2007 zakończenie prac nad adaptacją budynku gospodarczego na 13 miejsc mieszkalnych,
- zmodernizowanie terenu rekreacyjnego wokół Domu.

Na podkreślenie zasługuje również jego działalność na rzecz pomocy innym społecznościom. Od 2006 roku niesie pomoc dla Polaków mieszkających w domach pomocy społecznej oraz domu dziecka na Litwie. Organizuje cykliczne transporty m.in.: z odzieżą, żywnością, sprzętem RTV, środkami higieny, zabawkami oraz przyborami szkolnymi. Pozyskuje również fundusze na opłacenie przyjazdu i wypoczynku w Polsce dzieci mieszkających na Litwie.

Ewa Pobłocka - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie. Posiada ponad 36-letni staż zawodowy. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w roku 1976 w Spółdzielczości. Od 2002 r. jest zatrudniona w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie, aktualnie na stanowisku dyrektora. W roku 2006, dzięki jej determinacji w pozyskiwaniu środków oraz osobistemu nadzorowi nad procesem remontu, wykonano adaptację pomieszczeń i przystosowano budynek przy ul. Kołłątaja w Tczewie dla potrzeb Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Aktywnie uczestniczyła w pracach nad przygotowaniem oraz utworzeniem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pelplinie, których otwarcie miało miejsce w 2007 r.
Dzięki jej osobistemu zaangażowaniu od roku 2008 realizowany jest, w ramach pozyskanej dotacji, Program Korekcyjno-Edukacyjny dla sprawców przemocy. Od 2010 roku realizuje ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projekt systemowy "Podaj rękę - systemowe wsparcie psychologiczno-terapeutyczne", który przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych, członków tworzących rodziny zastępcze oraz osób doświadczających przemocy. W ramach projektu prowadziła kampanie na rzecz rodzicielstwa zastępczego, organizowała warsztaty "Akademia mamy i taty" oraz spotkania i konsultacje ze specjalistami dotyczące rodzinnej opieki zastępczej. W czerwcu 2012 r. dzięki jej staraniom pozyskano z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotację na: dofinansowanie szkoleń dla rodzin zastępczych oraz na dofinansowanie do zatrudnienia koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Od rok 2002 pełni również funkcję Przewodniczącej Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Tczewie.

Barbara Lipka - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Rudnie. Legitymuje się ponad 33-letnim staż zawodowym. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w roku 1979 w Spółdzielczości. Od 1993 r. jest zatrudniona w Domu Pomocy Społecznej w Rudnie, aktualnie na stanowisku dyrektora. Jest przykładem pracownika fachowo i sumiennie realizującego zadania służbowe. Pełniąc od ponad 19 lat funkcję dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Rudnie, dała się poznać jako dobry organizator procesu wychowawczego i opiekuńczego oraz jako dobry gospodarz. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jej praca na rzecz poprawy warunków bytowych podopiecznych - niepełnosprawnych dzieci. Zainicjowała podjęcie prac modernizacyjnych istniejącego budynku Domu. Dzięki swojemu zaangażowaniu doprowadziła do poprawy trudnych warunków lokalowych i bytowych podopiecznych oraz do uzyskania standaryzacji zgodnej z wymogami unijnymi. Na podkreślenie zasługuje jej wzorowa współpraca z i innymi domami pomocy społecznej z terenu powiatu tczewskiego, w ramach której, oprócz wymiany doświadczeń, organizowane są również wspólne spotkania i imprezy sportowe. Poza pracą zawodową znajduje czas na działalność społeczną. Od wielu lat współpracuje z Bankiem Żywności, pozyskując darowizny w postaci żywności, a także środki pozabudżetowe, co skutkuje obniżeniem kosztów utrzymania mieszkańców.

Arkadiusz Kiemczyński - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Damaszce. Posiada ponad 36-letni staż zawodowy. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jego działalność społeczna i socjalna. Od ponad 20 lat kieruje Domem Pomocy Społecznej w Damaszce. Po objęciu funkcji dyrektora nawiązał współpracę z instytucjami zagranicznymi. Od 1993 roku współpracuje z duńskimi instytucjami takimi jak: Storstroms AMT Kofoedsminde, Birkehoj z Neostved i Jocenetr Kilden. Wynikiem współpracy z duńskimi instytucjami pomocy społecznej było m.in. utworzenie wspólnot mieszkaniowych będących namiastką rodziny oraz powstanie „Projektu Leśnego”. Przyczyniło się to do integracji podopiecznych Domu ze środowiskiem lokalnym. W ramach współpracy organizowane są wyjazdy pracowników Domu Pomocy Społecznej do Danii w celu odbycia praktyk zawodowych oraz wyjazdy podopiecznych w ramach wymiany.
Od roku 2003 współpracuje również z domem pomocy społecznej Fraunheim Wengern z Niemiec. W ramach tej współpracy, oprócz bardzo ważnej wymiany doświadczeń, organizowane są wspólne spotkania integracyjne oraz udział w różnego rodzaju formach wypoczynku i rekreacji. Z jego inicjatywy w roku 2004 powołano do życia Stowarzyszenie „Nasz Dom”. Dzięki działalności Stowarzyszenia, w tym realizowanym projektom, pozyskiwane są dodatkowe środki finansowe na wyjazdy podopiecznych Domu oraz organizowanie dla nich , corocznie w ramach „Dnia Sportu”, imprez sportowych i rekreacyjnych. Dzięki jego wieloletniej pracy w roku 2009 Dom Pomocy Społecznej w Damaszce, jako pierwszy w województwie pomorskim, a trzeci w kraju otrzymał certyfikat „Opieka bez Agresji”.

Odznaczona Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę

Alicja Szczepińska-Mian - Naczelnik Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON. Posiada 23-letni staż zawodowy. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w roku 1985
w Zespole Opieki Zdrowotnej w Tczewie - Szpitalu Rejonowym w Gniewie, a następnie w Liceum Medycznym w Tczewie na stanowisku nauczycielki praktycznej nauki zawodu. Od 1 lipca 1999 r. jest zatrudniona w Starostwie Powiatowym w Tczewie, aktualnie na stanowisku naczelnika Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON. Jest przykładem pracownika fachowo i sumiennie realizującego zadania służbowe. Na szczególną uwagę zasługują jej działania w zakresie promocji zdrowia, w szczególności zapoczątkowany w 2000 r. i kontynuowany nadal „Program profilaktyki raka sutka”. Program obejmuje badania przesiewowe mammograficzne oraz akcje profilaktyczne. Dzięki jej inicjatywie i zaangażowaniu zorganizowano na terenie gmin powiatu tczewskiego 6 akcji pn. „Różowa niedziela”, które polegały m.in. na przeprowadzaniu badań klinicznych (palpacyjnych) piersi przez lekarzy specjalistów, kierowaniu na dalszą diagnostykę oraz edukacji w zakresie samobadania. Od roku 2001 aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz zwalczania narkomanii, przyczyniając się do utworzenia we współpracy z Gminą Tczew punktu konsultacyjnego w celu przeciwdziałania zagrożeniom społecznym. W ramach obchodów Powiatowego Dnia Rodziny, organizowała bezpłatne badania poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała połączone z edukacją zdrowotną w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia. Na podkreślenie zasługuje również jej wzorowa współpraca z organizacjami pozarządowymi w zakresie realizacji celów publicznych.

Honorowa Nagroda Starosty Tczewskiego - Nagroda Samburii

Czesław Glinkowski - zgłoszony przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej. Otrzymał nagrodę za aktywne wieloletnie zaangażowanie społeczne w organizacjach pozarządowych, zwłaszcza w Towarzystwie Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz upowszechnianie wiedzy o powiecie tczewskim i jego promocję poprzez bogatą działalność wydawniczą i publicystyczną.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

  • +3

    Uczennica _gość

    22.11.2012, 12:08

    belfer z klasa

    PAN Czeslaw Glinkowski uczyl mnie geografi w szkole podstawowej nr 2 w Pelplinie wspominam ,zawsze ,ze to nauczyciel z klasa i zawsze takim byl i jest . brawo PANIE Nauczycielu GLINKOWSKI ten tytul zawsze jest obecny przy PANU ,gratulacje z okazji wyroznienia za wiele lat pracy dla srodowiska kociewskiego.

    Odpowiedz
    IP: 93.31.xx3.xx1 
  • +3

    TAKI SOBIE_gość

    22.11.2012, 13:25

    Dobrze, że docenia się pracowników socjalnych. to malo wdzięczna praca. Dlaczego sami dyrektorzy? Czyżby wśród zwykłych pracowników zaangażowanych i wyróżniających sie nie było? "W imieniu prezydenta RP nagrody - Medale Złote i Srebrne za Długoletnią Służbę - wręczał wicewojewoda pomorski, Michał Owczarczak" - maly miś, który nawet politologii skończyć nie potrafi, za to wiernie slużył premierowi nosząc jego teczkę. Tacy robią karierę. Eh...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx6 
  • +1

    greg_gość

    22.11.2012, 15:51

    hańba

    To jest wstyd i hańba odznaczać byłego prezydenta z systemu totalitarnego w kolejce jaszcze są pierwsi sekretarze białego domku,np towarzysz Fiszbach. Wstydu nie macie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xxx 
  • :}_gość

    22.11.2012, 18:29

    Gratulacje!!!!!

    Serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia z okazji Urodzin. Pana Prezydenta wspominam z wielką sympatią, gdyż miałam przyjemność pracować pod Jego kierownictwem. Kultura...Kultura i jeszcze raz kultura w postepowaniu z podwładnymi pracownikami Na przyznane wyróznienie w pełni zapracował swoją dzialalnoscią również społeczną.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx3 
  • łowca_gość

    22.11.2012, 18:46

    Szczególnie...

    ...gdy przewodnią siłą Polskiego Narodu ( tak, tak, wtedy określenie Naród nie miało negatywnego znaczenia) była Polska Zjednoczona Partia Robotnicza.

    Cytuj
    IP: 79.184.xx6.xx1 
  • +1

    tczewianka_gość

    22.11.2012, 19:27

    gratulacje

    moje gratulacje dla nagrodzonych.Wszystkich nagrodzić trudno,to niech będzie symbol uznasnia dla pozostaqłych pracowników socjalnych........Dzię życzzliwości był wczoraj ,ale dzisiaj też można być życzliwym

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx3.xx0 
  • +4

    TCZEWIANKA _gość

    22.11.2012, 20:33

    DO GREGA

    greg maluczki czlowieku nie jestes w stanie PANU Glinkowskiemu sznurowadel zawiazac ,a co dopiero o nim cos napisac. W tamtych czasach byl zauwazony i awansowal za wiedze, kulture osobista i angazowanie dla spolecznosci TCZEWA

    Odpowiedz
    IP: 93.31.xx3.xx1 
  • +1

    łowca_gość

    23.11.2012, 15:09

    Tczewianko

    Daję Ci plusa. Pan Glinkowski był w czasach komuny prezydentem Tczewa i był to bardzo dobry i skuteczny prezydent. (dodatkowym plusem jest dla Niego fakt, że działał w tamtej rzeczywistości, co nie ułatwiało rządzenia miastem w/g własnych pomysłów). Napisałem to skrótowo w poprzednim wpisie i jakaś małpa dała mi minusa, chyba z rozpędu. Podtrzymuję - szacun dla Pana Czesława.

    Cytuj
    IP: 83.23.xxx.xx0 
  • tczewianka`_gość

    23.11.2012, 20:54

    GRATULACJE!!!!

    Gratulacje dla wyróżnionych ale jednej osobie najbardziej !!! Taka praca to ciężki orzech do zgryzienia, strasznie wyczerpująca zarówno jak dla dyrektorów DPs'ów jak ich pracowników, więc gdy wyróżnia się dyrektorów wyróżnia się także i ich pracowników ;D Jaki dyrektor taka cała firma ;)

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.