Pierwsze postojowe na kontach przedsiębiorców 15 kwietnia

Pieniądze, niedziela, kalendarz (fot. tcz.pl)
Pierwsze postojowe na kontach przedsiębiorców 15 kwietnia
Blisko 7 tysięcy pomorskich przedsiębiorców 15 kwietnia otrzyma z ZUS przelew ze świadczeniem postojowym. Pierwsi pomorscy przedsiębiorcy otrzymają pomoc z ZUS 15 kwietnia. Wówczas to ZUS przeleje na konta 6987 z nich pierwsze świadczenia postojowe. Łącznie odziały ZUS w Gdańsku i Słupsku przekażą kwotę ponad 13,8 mln złotych.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie należności na raty bez opłaty prolongacyjnej, a także o świadczenie postojowe.

- Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych co do zasady wynosi 2080 zł i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT,  otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br., a przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.


ZUS uruchomił specjalny system do automatycznej obsługi dokumentów, który ułatwia weryfikację składanych wniosków. ZUS zachęca do składania wniosków za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). To zdecydowanie przyspiesza ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie.
Wnioski do ZUS można składać elektronicznie lub papierowo.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej