Cmentarz komunalny będzie większy. Co w przyszłości?

Cmentarz komunalny (fot. tcz.pl)
Tczew - Cmentarz komunalny będzie większy. Co w przyszłości?
Jeszcze w tym roku ruszy powiększanie terenu cmentarza - docelowo powierzchnia nekropolii ma tak się powiększyć, by pojawiło się miejsce na 300 nowych pochówków.

Jakiś czas temu kontrolę na największą tczewską nekropolią przejęła miejska jednostka - Zakład Usług Komunalnych. Przed urzędnikami wyzwanie związane z powiększeniem terenu nekropolii. Już jakiś czas temu przeprowadzono prace związane ze zmianą Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i badania geologiczne - po marcowej sesji zabezpieczono środki na przygotowanie około 300 miejsc pod nowe pochówki i dojazdu do nowych kwater.

- Jesteśmy po rozmowach z urzędnikami z kilku pomorskich miast - i wiele z nich boryka się z brakiem miejsc pod rozbudowę cmentarzy - mówi Adam Burczyk, zastępca prezydenta Tczewa. - To dobra okazja, by poznać poglądy mieszkańców na temat pochówków po kremacji. Może nie nasze pokolenie, ale nasze dzieci i wnuki będą zmagać się z problemem poszukiwaniem wolnych miejsc na organizację cmentarzy. Jest ich coraz mniej. - dodaje prezydent, Mirosław Pobłocki.


Obecnie użytkowany cmentarz powstał w latach 70-tych ub. wieku. Pierwsze pochówki miały miejsce w 1980 r. Jego powierzchnia ponad 4,26 ha i kończą się już miejsca pochówków. Rocznie odbywa się tam średnio ok. 120 pogrzebów.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +2

  ŁUPASZKO_gość_gość_gość_gość_gość

  04.04.2019, 12:03

  "a'la long"

  Bardzo dobra decyzja. Moze warto pomyslec nad zwiekszeniem oplat - to zacheci do kremacji

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • +9

  op_gość

  04.04.2019, 12:43

  Przecież wy urzędasy nie macie pojęcia co robicie, trzeba było zasięgnąć opinii od osób, które się na tym znają. Wybudowaliście gołębniki zamiast porządnego kolumbarium i teraz zachęcacie do kremacji?? Nikt o zdrowych zmysłach w tym byleczym nie złozy prochów bliskich. Po drugie obudziliście się o 10 lat za późno. Po trzecie już nowy administrator podejmuje błędne decyzje co do pochówków, miejsca jest znacznie więcej, tylko trzeba mieć o tym pojęcie, a nie oddawać w administrowanie dużej nekropolii osobom bez żadnego doświadczenia.

  Odpowiedz
  IP: 31.61.xx5.xx2 
 • r_gość

  04.04.2019, 20:30

  za 2 tys chcesz ,,urzędasa'' co myśli ? To jakbyś ekspedientce w sklepie płacił 500 zł i wymagał że będzie mega miła

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • +5

  Mała gość _gość

  04.04.2019, 14:22

  Cnentarz

  Jeden z najbardziej zadbanych cmentarzy w Tczewie. Stare Miasto by mogło brać przykład.

  Odpowiedz
  IP: 5.174.xx4.xx4 
 • +3

  Klaus_gość

  04.04.2019, 20:16

  Zależy co komu bardziej się podoba, moim zdaniem cmentarz powinien być miejscem cichym spokojnym, zadrzewionym, zacienionym z klimatem. Nie podobają mi się cmentarze nowe, całe z betonu bez jakiegoś czegoś co sprawia że zaduma jest głębsza. Ładny jest np cm ewangelicki lub Srebrzysko w Gdańsku, ale ma też swój klimat cm stary w Tczewie. Cm komunalny za to bez jakiejkolwiek wizji, zadrzewienia, alejek, tylko grobów naciapane jakby od początku miejsce nie było.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx6.xx1 
 • +2

  reijo_gość

  04.04.2019, 22:09

  Dzisiaj, około południa, widziałem przy cmentarzu komendanta SM w Tczewie. Zaparkował na trawniku, odjeżdżając, jechał po ścieżce rowerowej i chodniku, a włączając się do ruchu, wymusił na mnie pierwszeństwo przejazdu. Piękny przykład znajomości przepisów. Tylko podwładnych szkoda.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx8 
 • Informator poufny_gość

  05.04.2019, 11:40

  Rodo

  ostatnio spacerowałem po cmentarzu, a tam na każdym nagrobku dane osoby spoczywającej w grobie - imię, nazwisko, data urodzin itp - ja się pytam: "jak to ma się do Rodo" kiedy urzędnicy zrobią z tym porządek?

  Odpowiedz
  IP: 46.238.xx6.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.