ZUS z informacjami dla nowych przedsiębiorców

ZUS (fot. Tcz.pl)
ZUS z informacjami dla nowych przedsiębiorców
Wielu przyszłym przedsiębiorcom rozpoczęcie działalności kojarzy się z nieskończonymi wizytami w urzędach. A wystarczy jedna wizyta w urzędzie miasta lub gminy. To nie wszystko, początkujący przedsiębiorcy mogą przez dwa lata opłacać niższe składki, a także korzystać z bezpłatnych programów rozliczeniowych.

Jeśli zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą jednoosobowo lub w formie spółki cywilnej, musimy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Gdy zdecydujemy się założyć spółkę innego typu, to składamy wniosek o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli w KRS. Na podstawie danych otrzymanych z CEIDG lub KRS, ZUS założy konto płatnika składek. Na nim będzie zapisywać przesyłane dokumenty oraz rozliczać składki.

Niezależnie od tego, czy będziemy rejestrować się w CEIDG, czy w KRS, w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalność, musimy zgłosić do ubezpieczeń w ZUS siebie, swoich pracowników oraz członków rodziny. Jeśli zgłaszamy siebie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, zrobimy to na druku ZUS ZUA, jeśli natomiast zgłaszamy się jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego, wtedy  korzystamy z druku ZUS ZZA. Członka swojej rodziny lub rodziny pracownika musimy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego za pomocą druku ZUS ZCNA. Należy pamiętać, że rejestrując firmę w CEIDG, możemy wraz z wnioskiem CEIDG-1 złożyć dokumenty dzięki, którym zgłosimy siebie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

- To nie wszystkie ułatwienia dla nowych przedsiębiorców. Przez pierwsze dwa lata będziemy mogli opłacać składki na preferencyjnych zasadach. W 2017 r. składki minimalne wynoszą 487,90 zł miesięcznie (190,62 zł na ubezpieczenia społeczne i 297,28 na ubezpieczenie zdrowotne).  Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy płacili więcej - dzięki temu uzyskamy wyższe świadczenia. Niższe składki można opłacać tylko wtedy, gdy spełnia się następujące  dwa warunki: firma musi być założona po raz pierwszy bądź po 60 miesięcznej przerwie oraz nie może świadczyć naszemu byłemu pracodawcy, pracy, którą wykonywaliśmy dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku przed jej założeniem. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Aby ułatwić początkującym przedsiębiorcom wykonywanie obowiązków, ZUS udostępnia bezpłatnie program Płatnik, aplikację ePłatnik oraz zapewnia dostęp do  Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Drukuj
Prześlij dalej