W Pelplinie ma powstać Muzeum Zbrodni Szpęgawskiej

W Pelplinie ma powstać muzeum (fot. pelplin.pl)
W Pelplinie ma powstać Muzeum Zbrodni Szpęgawskiej

zobacz galerię zdjęć: 1
Podczas pelplińskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r. został podpisany list intencyjny dotyczący utworzenia Muzeum Zbrodni Szpęgawskiej w Pelplinie.

2 października obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r., który został ustanowiony w tym roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Jego głównym celem jest upamiętnienie ogromu i okrucieństwa zbrodni popełnionych przez niemieckiego okupanta na Pomorzu.

Pelplińskie uroczystości tego święta odbyły się w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie. W trakcie wydarzenia, zgromadzeni uczestnicy mieli okazję wysłuchać krótkiego, ale niezwykle ważnego rysu historycznego poświęconego Zbrodni Pomorskiej. Nie zabrakło również aspektu muzycznego w postaci koncertu, który został przygotowany przez Chór Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Podczas uroczystości swoje przemówienia wygłosili także dr Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków oraz Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna. Ich słowa podkreśliły głęboką wagę tego święta i jego miejsce w naszej pamięci narodowej.

Ważnym punktem całych uroczystości było podpisanie listu intencyjnego dotyczącego powstania Muzeum Zbrodni Szpęgawskiej, które zostanie filią renomowanego Muzeum Stutthof w Sztutowie. Głównym celem nowej placówki muzealnej będzie upamiętnienie ofiar Zbrodni Pomorskiej na Kociewiu. Tematyka badań, jakie zostaną podjęte przez tę instytucję, jest niezwykle obszerna i obejmuje m.in. historię diecezji chełmińskiej w czasach II wojny światowej oraz męczeństwo jej duchowieństwa. Muzeum będzie również dokumentować losy Polaków, którzy byli więzieni przez Niemców w tczewskich koszarach, a także tragiczne losy ofiar zbrodni popełnionych w Lesie Szpęgawskim. Nowa filia będzie gromadziła i opracowywała artefakty związane z wieloaspektową przeszłością Pomorza i Polski oraz podejmowała wokół tych zagadnień działania edukacyjne. Muzeum ma być zlokalizowane w budynku znajdującym się nieopodal pelplińskiej katedry. Dawniej w obiekcie tym mieściła się szkoła katedralna, a jeszcze wcześniej karczma klasztorna.


List intencyjny, przed siedzibą przyszłego muzeum, został oficjalnie podpisany przez Dyrektora Muzeum Stutthof Piotra Tarnowskiego oraz Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasynę. Następnie dokument został przekazany w ręce dr. Jarosława Sellina Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • Pan wezwał ich do siebie _gość

    04.10.2023, 09:15

    Męczeństwo duchowieństwa.

    Jednak sekta przetrwała i z komuchami też się dogadała. Oczywiście, że byli tacy co musieli zniknąć, bo przeszkadzali ale dla instytucji strat nie było. Dóbr ziemskich mają tyle, że klękajcie nagrody.

    Odpowiedz
    IP: 188.147.xx8.xx4 
  • tyurtur_gość

    04.10.2023, 14:06

    To lepsze niż jakakolwiek Viagra. Radzę każdemu, aby chociaż raz w życiu spróbował - wielokrotnie poprawi to Twoje życie seksualne, przeczytaj sam-- tnij.tcz.pl/?u=0e4ae9

    Odpowiedz
    IP: 146.70.xx7.xx8 
  • -1

    wald_gość

    04.10.2023, 15:15

    Jeszcze tego tu brakuje...

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx8.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.