Podwójny rocznik idzie do szkół. Jak przebiega rekrutacja?

Szkoła
Tczew - Podwójny rocznik idzie do szkół. Jak przebiega rekrutacja?
To będzie rok próby dla szkół ponadpodstawowych - od września trafi tam "podwójny rocznik" - czyli jednocześnie absolwenci gimnazjów i ośmioletnich podstawówek. W powiecie tczewskim w tym roku zamiast 35 oddziałów, przygotowano 63. Czy to wystarczy?

Choć zbliżają się wakacje, to szkoły pracują na pełnych obrotach.

- W roku szkolnym 2018/2019 przyjęliśmy 968 uczniów do 35 oddziałów, na rok szkolny 2019/2020 przygotowaliśmy 63 oddziały (20 w liceach ogólnokształcących, 27 w technikach, 16 w branżowych szkołach I stopnia), które obejmują 1994 miejsca. - mówi Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie, które nadzoruje pracę szkół średnich - Zamiast jednego dużego naboru, który pozwoliłby wypełnić szkoły ponadpodstawowe mamy dwa równoległe, małe nabory do poszczególnych szkół. Dodatkowo w szkołach tych przez szereg lat będą funkcjonowały jakby dwie szkoły tego samego typu realizujące różne programy w zakresie kształcenia ogólnego. Prawidłowa, optymalna organizacja szkolnictwa w tych warunkach stanowi wyzwanie. Nad realizacją tego zadania pracujemy już od kilku miesięcy, a przygotowywaliśmy się do niego przez poprzednie lata. Nasz Urząd postanowił zaproponować ofertę edukacyjną, która będzie polegała na prowadzeniu rekrutacji w "lustrzanym odbiciu", czyli kandydatom do naszych szkół zaproponujemy naukę w tych samych specjalnościach i zawodach.

Rekrutacja trwa do końca maja. Uczniowie mogą aplikować do 3 szkół.

- Do tej pory w systemie Nabór, pod adresem tczew.edu.com.pl zarejestrowało się ok 70% absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Przypominamy, że rejestracja w w/w aplikacji jest jedynym sposobem, aby zostać przyjętym do wymarzonej szkoły. Pomoc w korzystaniu z aplikacji również jest dostępna pod wskazanym adresem. Tam też jest dostępna pełna oferta edukacyjna szkół średnich. Zachęcamy wszystkie osoby, które jeszcze nie przystąpiły do procesu naboru do wejścia na stronę rekrutacyjną, zarejestrowania się i wybrania szkoły, w której będą kontynuowały swoją karierę edukacyjno - zawodową. Zakończenie rejestracji kandydatów nastąpi w dniu 18 czerwca 2019 r. W dniu 19 czerwca br. możliwe będzie dokonanie zmiany uprzednio wybranej szkoły pierwszego wyboru. Koniec pierwszej rekrutacji nastąpi z dniem 12 lipca, natomiast drugiej 29 sierpnia. - dodaje rzecznik starostwa.

Podwójny rocznik jest efektem wprowadzonej w 2017 roku reformy edukacji, która zlikwidowała gimnazja. Szczególnie w dużym miastach są spore problemy z rekrutacją - niektóre miasta wprowadziły pewne ograniczenia - jeden uczeń może składać podania do trzech szkół. W Warszawie takich ograniczeń nie ma - w efekcie w niektórych placówkach na jedno miejsce jest nawet kilkudziesięciu chętnych.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  bubu_gość

  28.05.2019, 21:17

  to w końcu do kiedy rekrutacja?

  wg Tcz.pl Rekrutacja trwa do końca maja. Uczniowie mogą aplikować do 3 szkół. na stronie rekrutacji: Na podjęcie ostatecznych decyzji macie sporo czasu, gdyż proces wyboru szkół i składania wniosków będzie trwał od 13 maja do 18 czerwca 2019 r.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.