"Chamstwo spływa do niższych lig". Dyskutowali o bezpieczeństwie na stadionach

Andrzej Szczepański jest zaniepokojony tym, co dzieje się podczas rozgrywek ligowych (fot. tcz.pl)
Tczew - "Chamstwo spływa do niższych lig". Dyskutowali o bezpieczeństwie na stadionach
Bezpieczeństwo na stadionach, pseudokibicowskie zachowania i porady, jak dobrze zorganizować imprezę masową, jaką jest mecz piłkarski - takie były tematy posiedzenia Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa, które w ostatni piątek (27.05) odbyło się w tczewskim starostwie. Ze strony przedstawicieli PZPN-u padło wiele gorzkich słów pod adresem stadionowych chuliganów.

Przedstawiciele policji, prokuratury, samorządowcy, ale też władze pomorskiego PZPNu i tczewskiej drużyny piłkarskiej Gryf spotkali się, by dyskutować o tym, jak sprawić, by mecze odbywały się bez stadionowych ekscesów:

- Nasze spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na działania pseudokibiców. Podobna narada miała już miejsce w Urzędzie Wojewódzkim. Spotkaliśmy się z przedstawicielami PZPNu i poszczególnych samorządów, by zwrócić uwagę na zapisy znowelizowanej w 2009 roku ustawy dotyczącej imprez masowych. Chodzi o to, by nie doszło u nas do takich sytuacji, jakie miały miejsce na dużych meczach. Zdarza się już przecież, że nawet na meczach czwartej ligi są wywieszane obraźliwe transparenty i śpiewana są obelżywe piosenki. Chodzi o dobre imię powiatu i całej Polski, by w kontekście przyszłorocznych Mistrzostw Europy nie pokazywać, że jesteśmy nieprzygotowani i lekceważymy pewne sprawy - tłumaczy Włodzimierz Mroczkowski, szef Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego w tczewskim starostwie.

Na piątkowe spotkanie do Tczewa przyjechał Andrzej Szczepański, pełniący obowiązki prezesa Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, który mówił o ekscesach, jakie mają ostatnio miejsce na polskich stadionach:

- Z naszych obserwacji wynika, że moda na chamstwo spływa do niższych lig. Jestem przekonany o tym, że za wieloma zachowaniami chamskimi ktoś stoi - mówił gość - Mecz to jest świetna okazja, by sprzedać prochy, ściągnąć żołnierzy do gangu, czy ukraść samochód zaparkowany na rogu. Na mecze jeżdżą ludzie, którzy kochają swoją drużynę, ale i cham, który ma w nosie, kto aktualnie wygrywa - on jedzie na zwykłą ustawkę.

Gość z PZPNu podkreślał, że na Euro 2012 przyjedzie inny kibic - na meczach reprezentacji zanikają bowiem podziały klubowe. Inaczej jest jednak w przypadku rozgrywek ligowych:

- To co dzieje się pomiędzy Arką a Lechią, czy Polonią a Legią jest zatrważające. To jest wojna na kilka lat. - ciągnął Szczepański - Zdarzyło się na meczu Polonii, że na trybunie zasiedli kibice w identycznych żółtych koszulkach - każdy z jedną literką. W pewnym momencie ustawiają się, odwracają i naszym oczom ukazuje się napis "Tusk - nie zamkniesz nam ust". Najbardziej smuci to, że cały stadion im klaskał - nawet obecni tam posłowie. Za takimi zachowaniami ktoś stoi - czy myślicie, że 15-, 16-letni kibic sam wpadnie na to, by na transparencie przemycić ukryte symbole faszystowskie? I to wszystko jest robione w przededniu Euro. Jednak nie osiągniemy zamierzonego skutku, zamykając stadiony.

Jak sytuacja wygląda w Tczewie? Chociaż miasto posiada swoją drużynę piłkarską, to cały czas utrzymuje się podział na sympatyków gdyńskiej Arki i gdańskiej Lechii. Z danych policyjnych wynika, że w Tczewie mieszka około 300 kibiców identyfikujących się z Arką i 100 związanych z Lechią.

- Specyfiką naszego powiatu jest również położenie - leżymy na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych - dróg krajowych nr 22 i 91, niedaleko autostrady A1, przy ważnych liniach kolejowych - w związku z tym musimy zabezpieczać przejazdy różnych grup kibicowskich - wyjaśnia nadkom. Robert Sudenis, komendant tczewskiej policji.

Szef tczewskiej Prokuratury Rejonowej, Kajetan Gościak, podkreśla, że w powiecie tczewskim sytuacja stadionowa jest całkowicie opanowana:

- Z naszych statystyk wynika, że nie ma tu takiego problemu. Dmuchamy na zimne - i bardzo dobrze.

Kibicowskich ekscesów na swoich meczach nie obawiają się również przedstawiciele Gryfa 2009 Tczew, który niedawno awansował do III ligi:

- Ociągamy młodzież od alkoholizmu i narkotyków. Współpraca z policją jest wzorcowa - na stadionie jest spokój jak w kościele. Jeśli policja wyłapie tych, którzy robią antyreklamę kibicom, nie będzie w ogóle problemu - tłumaczył Maciej Bykowski.

Tymczasem władze tczewskiego starostwa mają zamiar bacznie przyglądać się temu, co dzieje się na stadionach w przededniu Euro 2012:

- Będziemy bezwzględnie przestrzegać zapisów związanych z zasadami organizacji imprez masowych - jeśli nie będą spełnione jakieś kryteria, to nie będzie zgody na organizację meczu - zapowiada starosta tczewski, Józef Puczyński.

Samorządowcy chcą dmuchać na zimne, by zachowania pseudokibiców nie przeniosły się ze stadionów Ekstraklasy od niższych lig.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (32)
dodaj komentarz

 • +1

  dziadki z gryfa_gość

  31.05.2011, 06:30

  hahaha, kto niby? Emeryci na gryfie mają wszczynac awantury?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx4 
 • -3

  on_tcz_gość

  31.05.2011, 07:56

  :(

  Czlowieku ty nawet nie masz szaconku dla dzieci dla mnie jestes uposledzony umyslowo

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xxx 
 • +3

  kibic _gość

  31.05.2011, 08:26

  Czym wy się zajmujecie na VIPowskich trybunach???

  prezes Pomorskiego ZPN: "Mecz to jest świetna okazja, by sprzedać prochy, ściągnąć żołnierzy do gangu, czy ukraść samochód zaparkowany na rogu."

  Odpowiedz
  IP: 89.77.xx9.xx0 
 • +4

  Zyga_gość

  31.05.2011, 08:27

  Co antyrządowe ,jest złe?

  Hasła antyTuskowe! Fe, fe to hasła faszystowski! Ludzie bez przesady!

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx2 
 • +7

  łowca_gość

  31.05.2011, 08:33

  jajowate ekscesy

  "Chodzi o to, by nie doszło u nas do takich sytuacji, jakie miały miejsce na dużych meczach. Zdarza się już przecież, że nawet na meczach czwartej ligi są wywieszane obraźliwe transparenty i śpiewana są obelżywe piosenki". Tu was boli! W dodatku są to piosenki o Tusku i PO a transparenty są obraźliwe bo są o samym Michniku. Co innego gdyby były o "pisiorach" lub "kaczorach". Wtedy to nazywało by się "jaja", a tak to są "ekscesy".

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx6.xx3 
 • +2

  _gość

  31.05.2011, 09:13

  Geruzja

  "...Tymczasem władze tczewskiego starostwa mają zamiar bacznie przyglądać się ..." i tyle ??????????? gdzie imprezy sportowe, kluby, sekcje, animatorzy sportu na orlikach co to jest POS , który organizuje rozgrywki za pieniądze uczestników , a gdzie działania edukacyjne , konkursy, spotkania - " Super kibic" czy "Kodeks Młodzieżowego Kibica Sportowego " znajomość sportu przez kibica dla świadomego uczestnictwa w zawodach, któryś ze starszych panów słyszał itd. PRZYGLĄDAĆ SIĘ fajna robota nie ma co "Rada Fachowców" !!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx8.xx2 
 • +3

  brodaty_gość

  31.05.2011, 10:09

  bialorus

  nie wolno obrazac donalda- oczywiscie poza zwiazkowcami i pisem, oni moga:). Gangi, faszysci.... hahah, nie wiem co bierzecie ale bierzcie polowe! O gryfa sie bojcie, tam nie ma kibicow i nigdy nie bedzie chocby klepal w ekstraklasie, to klub bez historii.Najbardziej nas smuci ze stadion klaskal...ojej JA wam powiem kto za tym stoi - ROZUM WOLNEGO CZLOWIEKA, nie wyparany przez tvn, wyborcza i inne g...wna.

  Odpowiedz
  IP: 46.113.xx5.xx6 
 • +6

  klamstwo_gość

  31.05.2011, 10:30

  kolejne

  mozna wiedziec skad policja ma takei dane ze kibicow Arki w Tczewie jest około 300 a kibicow Lechii około 100? jak mozna tak klamac? prosty przyklad ostatnia niedziele kibiców Lechii z Tczewa oficjalnie 150! i co policjao tym nie wie? tak samo z kibicami Arki . Policja chciała chyba uspokoic mieszkancow ze nas w Tczewie jest malutko ale nie nie nie nas jest o wiele wiecej. Miłego dopingu pikniki na 3 lidze. w Tczewie Tylko Unia i Wisła !!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx5 
 • -3

  sse_gość

  31.05.2011, 21:10

  ja słyszałem że was tylko 50 jest :p

  Cytuj
  IP: 84.38.xx9.xx3 
 • +2

  tk_gość

  31.05.2011, 10:38

  Mnie zawsze zastanawia czy osoby wypowiadające się na taki temat miały kiedykolwiek z kibicowaniem? Czy były na meczu? Czy ich "obserwacja" odbywała się tylko na Canal+?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx1 
 • +3

  _gość

  31.05.2011, 11:16

  to kpina

  Za państwowe pieniądze urządzają sobie spotkania nad bezpieczeństwem które w naszym mieście było zbędne(jeśli chodzi o Gryfa)podczas gdy tysiące ludzi nie ma co do gara włożyć! Problem z pseudokibicami jest-ale nie na stadionach i to sprawa POLICJI bo to w ich gestii leży utrzymanie porządku na ulicach. A o Tusku śpiewane,było,jest i będzie o PZPN nie wspominając. PZPN ekscesy kibicom wypomina a sami nie pamiętają jak całą ligę polską skorumpowali? Teletubisie mówią wam papa.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • +6

  _gość

  31.05.2011, 11:17

  i jeszcze jedno

  A czy to "chamstwo" nie jest obecne również w innych dziedzinach życia i to publicznego?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • +1

  kibic_gość

  31.05.2011, 11:17

  POLSKA BUNDESLIGa "klasa B"

  haha burdy w niższych ligach. Niech sie przejda na mecz na jakaś wioche i zobaczy jakie teksty i przyspiewki na polskich Bundesligach ( B klasy) wystepuja. Tam to dopiero wieś śpiewa i tańczy.......

  Odpowiedz
  IP: 83.16.xx5.xx4 
 • +2

  Gród Sambora

  31.05.2011, 11:37

  hahaha 300 i 100 hahaha

  na meczu z Wisłą Kraków z Tczewa pojechało około 270 osób z Tczewskiej Lechii nie mówiąc o osobach które jeżdzą na mecze Lechii z Tczewa na własną ręke. Ale nie ma to jak ktoś sie wypowiada na tematy o których nie ma zielonego pojecia :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  _gość

  31.05.2011, 12:05

  Mroczkowski

  Ty sobie możesz...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • +3

  Kibic_gość

  31.05.2011, 12:08

  propaganda

  Jakie chamstwo? A to że politycy dobierają się do każdej, uczciwie zarobionej złotówki, uprawiają populizm itd. Człowiek wyrazi swoje niezadowolenie to od razu zostanie chamem nazwany! DRUGA BIAŁORUŚ!

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx9.xx3 
 • +6

  Zbigniew Boniek_gość

  31.05.2011, 12:17

  ile jeszcze

  Ile jeszcze będziemy musieli oglądać te postkomunistyczne twarze leśnych dziadków z pzp(r)n.Największym problemem jesteście wy właśnie.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx9 
 • +2

  jan z kosmosu_gość

  31.05.2011, 13:18

  "Mecz to jest świetna okazja, by sprzedać prochy, ściągnąć żołnierzy do gangu, czy ukraść samochód zaparkowany na rogu. " HAHAHAHAHAHHAAH ja nie wierzę, to nie dzieje się naprawdę. Takich wesołych tekstów na tym spotkaniu musiało być multum. Ogólnie to ręce opadają, jak zwykle wypowiadają się ludzie, którzy nie mają o niczym pojęcia.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx6 
 • -3

  świstak_gość

  31.05.2011, 13:35

  ja wróciłbym do tematu miasta Tczewa

  Ja wróciłbym do tematu miasta Tczewa zdemolowanego przez wyczyny kibiców obu drużyn podczas derbów w trójmieście.

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx8.xx7 
 • -1

  kibol_gość

  01.06.2011, 14:43

  jak sam piszesz

  zdemolowano Tczew podczas nieobecności kibiców ponieważ byli na derbach to pewnie ty zdemolowałeś miasto a teraz obarczasz odpowiedzialnością kibiców siedzisz i zawijasz w sreberka!

  Cytuj
  IP: 83.25.xx3.xx0 
 • +3

  AdrianTPAG_gość

  31.05.2011, 13:42

  bzdury

  Skończcie już dyskutować na temat kibiców ;/ . to już jest niemodne i nudne ;/ . na Gryfie nie może dochodzic do burd bo tam chodzą pikniki i stare dziadki i nie będzie tam kibiców ! . bo w Tczewie jest tylko Wisła i Unia i kibice mają swój honor ;/ Każdy kibic ma w dupie Euro tam jest piknik i nikt nie chodzi tam robić burd, ludzie o co chodzi wam wtedy ? a na stadionach zawsze tak będzie że będą wyzwiska każdy kto idzie na mecz wie na co sie pisze : ) i w sumie te przekleństwa nie są gorsza od tych jakie się w szkole czy na podwórkach słyszy ; ) . ZAJMIJCIE SIE WAZNIEJSZYMI SPRAWAMI !

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx9 
 • +2

  suaf_gość

  31.05.2011, 14:14

  Powiem tak...

  ...przykład idzie z góry, Panowie politycy. Przestańcie zachowywać się jak chamy to społeczeństwo też wyzdrowieje. Przede wszystkim zacznijcie więcej dotować kulturę bo to ona łagodzi obyczaje.

  Odpowiedz
  IP: 213.238.xx4.xx7 
 • kajot551_gość

  31.05.2011, 14:14

  Boiska-chamstwo

  Dzialacz z PZPN stary towarzysz chyba swego szefa LATO zna z POP/Podstawowej Komorki Partyjnej/jego jezyk "za tym ktos stoi"zywcem przypomina lata PRL i komuchow .Ten ktos to byl kto nie myslal jak rzad,kto przeszkadzal komuchom rozkradac,kto wytykal nieudolnosc i glupote.kto myslal,analizowal ,kto nie przyszedl na "sluszny "protest przeciw imperialistom,kto nie krzyczal niech zyje Bierut,niech zyje STALIN,niech zyje ROSJA na naszych ziemiach,itd PZPN byl i jest do tej pory banda cwanych zlodzieji,pseudo dzialaczy ,ktorym na sercu nie zalezy na lidze,kibicach ."Ktos za tym stoi"to kto moze byc nim kazdy ,to moze kazdego przesladowac ,latwiej jednak wywalic "palanta"zPZPN i bedzie spokoj.CO do "chamstwa"a kto nie jak RADEK-WESOLEK,NIESIOL,KUTZ,WAJDA ,Bartoszewski,KOMURUSKI i podobni rozpoczeli festiwal "obrazaj jak możesz"LECHA.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
 • +2

  driver_gość

  31.05.2011, 14:18

  zachowania zawodników

  Proszę - posłuchajcie jak zachowują się zawodnicy na treningach,jakich używają słów-tak samo zachowują się bardzo młodzi chłopcy trenujący piłkę nożną nie bacząc,żestoją dzieci,dziewczynki starsi ludzie.Uważam,że największą zarazą XXI w.jest wulgaryzm,brak szacunku dla innych i bardzo złe wychowanie w rodzinie....no i oczywiście alkoholizm bardzo młodych ludzi-/w tym zawodników piłki nożnej /

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +6

  POLICJA TEŻ NIE LEPSZA_gość

  31.05.2011, 15:23

  Tak policja urządziła kibica

  Dostał z 2 metrów z broni gładkolufowej-http://www.szalikowcy.com/twarz.jpg(48 szwów).Zawsze i wszędzie . . .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • +5

  Czytelnik_gość

  31.05.2011, 16:18

  pzpn

  Przecież za głoszenie takich bzdur w normalnym kraju ten facet wyleciałby z dyscyplinarką! Bolą "grupę" trzymającą władze te transparenty:) tak wy jestescie bolączką naszej piłki pzpn i michniki won z tego kraju hołoto! I nie gadajcie bzdur o tym tworze o nazwie 2009 Tczew. Nikt normalny nie będzie kibicował jakieś drużynce bez historii co ma z miastem Tczew ma tyle wspólnego co pzpn z prawdą. MÓWISZ TCZEW MYŚLISZ WISŁA I UNIA/ARKA I LECHIA! Symbole faszystowskie to już wogóle jest porażka jesteście debilami gońcie lewaków po ulicach którzy wożą się w koszulkach czerwonych morderców!!! KOMUNISTYCZNE GŁUPKI NIGDY NIE ZAMKNIECIE NAM UST!

  Odpowiedz
  IP: 109.243.xx3.xx7 
 • -7

  ,_gość

  31.05.2011, 16:30

  KIBOLE

  żygać się chce na wasz widok

  Odpowiedz
  IP: 77.114.xx0.xx0 
 • +4

  vvv_gość

  31.05.2011, 17:46

  antytusk

  EURO 2012 Autostrady- brak Dworce- przypudrowane Lotniska- prowincjonalne Temat Zastępczy- KIBICE

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xx9 
 • -7

  echh_gość

  31.05.2011, 21:04

  antyidiota

  No to niech wszystkie beda tak przypudrowane jak nasz pajacu jeden

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx7 
 • +3

  LGFT_gość

  31.05.2011, 19:37

  policja ma dokładne dane

  ale o swojej koalicji bo o nas nie za bardzo na ostatnio zamawialiśmy ponad 150 biletów jechali również właściciele karnetów w liczbie ok 80szt co do wulgaryzmów to w komendzie czy sejmie nawet w szkole podstawowej jest to codzienność tak jak wszędzie dlatego dajcie już sobie siana z tymi problemami klnie redaktorek jeden z drugim a takie żale ma do nas

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx4.xx7 
 • +3

  bigel

  31.05.2011, 22:54

  a Pan na zdjęciu co sobą reprezentuje??ręce w kieszeni i przemawia do innych..najlepiej chamstwo jest komuś wytykać nie patrząc na siebie

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • ._gość

  01.06.2011, 18:42

  .

  Dokładnie , a ryj od chlania to już w fiolet przechodzi ...

  Cytuj
  IP: 77.253.xxx.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.