Radni Sejmiku Pomorskiego jednogłośnie: "Most Tczewski powinien przejąć Skarb Państwa"

Most Tczewski w remoncie (fot. Tcz.pl)
Tczew - Radni Sejmiku Pomorskiego jednogłośnie: "Most Tczewski powinien przejąć Skarb Państwa"
Sejmik Województwa Pomorskiego wystosował specjalne stanowisko dotyczące Mostu Tczewskiego. Radni popierają działania zarządu powiatu tczewskiego - właściciela obiektu - i uważają, że jedyną szansą na uratowanie zabytku jest przejęcie mostu przez Skarb Państwa. Stanowisko poparli wszyscy obecni na sesji - bez względu na barwy polityczne.

Stanowisko zostało przyjęte podczas czwartkowej sesji Sejmiku Województwa. Wcześniej wojewódzcy radni zajmowali się tematem - spotkali się m. in. z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i starostą tczewskim:

- Bardzo się cieszę, że udało się przekonać do tego stanowiska wszystkich radnych bez względu na barwy polityczne. - mówi Zenon Odya, były prezydent Tczewa, obecnie przewodniczący komisji żeglugi morskiej i śródlądowej w Sejmiku Województwa.

Radni przyjęli stanowisko jednogłośnie - stanowisko poparli także radni Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej podobną rezolucję ws. przejęcia mostu przez Skarb Państwa przyjęła Rada Powiatu Tczewskiego - jednak wtedy nie udało się przekonać do udzielenia poparcia przez lokalnych działaczy PiS (więcej tutaj - Rada Powiatu przyjęła specjalną rezolucję ws. Mostu Tczewskiego. Radni PiS nie głosowali ):

- Sejmik jak zawsze stanął na wysokości zadania - komentował wczorajsze głosowanie Jan Kulas. - To bardzo budujące, że można w tak ważnej sprawie się pojednać i mówić wspólnym głosem - dodawał starosta tczewski, Mirosław Augustyn.

W stanowisku, które zostanie wysłane do decydentów w Warszawie, zapisano:

Most Tczewski, unikatowy w skali światowej zabytek mostowej sztuki inżynierskiej, obiekt europejskiego dziedzictwa kultury technicznej uznany za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej, wymaga dalszych nakładów finansowych przywracających dawną świetność. Przekracza to możliwości właściciela Powiatu Tczewskiego, ościennych samorządów, a także Województwa Pomorskiego. Sejmik Województwa Pomorskiego po zapoznaniu się z obecną sytuacją popiera przejęcie mostu przez Skarb Państwa. Pozwoli to zachować wspólne dziedzictwo kultury europejskiej dla przyszłych pokoleń.



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • -8

  JJ_gość

  20.12.2019, 13:56

  MOST

  To jak się bedzie most nasywał ?? Mosta Skarbu Państwa! Skoro obecni włąściciele wypierają sie własności (nie stać na remont) to dlaczego nazwe obiekt ma posiadać dotychczasową -> Mosta Tczewski który nie jest Tczewski. Ale poświęcono enerrgi na ten temat aż "żygać sie chce tym....mostem" Pozdro i miłej zabay :)

  Odpowiedz
  IP: 158.116.xx5.xx1 
 • -13

  Grammanazi_gość

  20.12.2019, 14:15

  Rzygać*

  Cytuj
  IP: 178.235.xx7.xx6 
  -1

  ABC_gość

  20.12.2019, 14:22

  Koleżko tylko przy rzyganiu uważaj by ci zardzewiała stal w gardle nie stanęła ! Nos nazwano w taki sposób zwyczajowo, dlatego że jest tuż obok największego miasta w regionie i wprost przy nim. Jeśli nie pojmujesz tak prostych rzeczy i drażni cie ten most, to proponuję wyprowadź się stąd i zamieszkaj gdzie chcesz i będziesz miał spokój. Tm czasem nie zatruwaj powietrza i życia innym ludziom.

  Cytuj
  IP: 37.249.xx3.xx5 
  +9

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  21.12.2019, 23:46

  Urojenia !?

  Do sytuacji doprowadzili poprzedni włodarze starostwa wraz z radą , a dopełnili do szczytu idiotyzmu obecni !! Nie trzeba było się zabierać za ten most a drążyć rząd przez honorowego obywatela miasta - posła PiS Kazimierza Smolińskiego ( jak pis dojdzie do władzy to most będzie odbudowany ) ps. A czego brakuje by doszedł do władzy ??!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx0 
 • +3

  LACHY._gość

  20.12.2019, 14:15

  CZY NAPRAWDĘ NIKT NIE MOŻE NIC ZROBIĆ Z TYM WALNIĘTYM W ŁEB KONSERWATOREM ?! W JAKIM SMIESZNY KRAJU JA ŻYJĘ! CO TO MA BYĆ! NIC DZIWNEGO ŻE WSZĘDZIE POLAKÓW TRAKTUJĄ PO MACOSZEMU SKORO TAK PROSTY TEMAT WZBUDZA TYLE KONTROWERSJI I NIEZGODY !!! TERAZ JUŻ WIECIE DLACZEGO PUTIN CIESZY SIĘ Z ROZPIERDUCHY W POLSCE !!! PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ WBIJE ON W PL KIJ JAK WBIJA SIĘ GO W MROWISKO !! JAKO NARÓD OBUDZICIE SIĘ Z RĘKA W NOCNIKU TRZYMAJĄC GÓWNO !

  Odpowiedz
  IP: 37.249.xx3.xx5 
 • +6

  Fakty nie Mity_gość_gość_gość__gość

  21.12.2019, 23:49

  Lachy ?!

  Walniętym to jesteś ty ! Konserwator podjął decyzję właściwą , niewłaściwą podjął starosta - pytania kieruj do niego !!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx0 
 • -6

  ABC_gość

  20.12.2019, 14:24

  POPRAWKA BŁĘDU

  "Koleżko tylko przy rzyganiu uważaj by ci zardzewiała stal w gardle nie stanęła ! Most nazwano w taki sposób zwyczajowo, dlatego że jest tuż obok największego miasta w regionie i wprost przy nim. Jeśli nie pojmujesz tak prostych rzeczy i drażni cie ten most, to proponuję wyprowadź się stąd i zamieszkaj gdzie chcesz i będziesz miał spokój. Tm czasem nie zatruwaj powietrza i życia innym ludziom."

  Odpowiedz
  IP: 37.249.xx3.xx5 
 • +5

  RAs_gość

  20.12.2019, 14:44

  Wśród starszych mieszkańców ten most ma nazwę Lisewski i choćbyście nie wiem co wymyślili tak pozostanie.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx4 
 • -6

  Natenczas Wojski_gość_gość

  20.12.2019, 21:36

  Prezent.

  Panie Odya, Augustyn und Kulas, Wpychajcie tą kupę złomu rządowi.Jak odsuniecie PiS od władzy to stanie on wam ością w gardle .Jestem pewien, że wtedy już nie będziecie go chcieli, bo po cichu też uważacie, że jest potrzebny jak psu piąta noga.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx3.xxx 
 • -6

  Dzban_gość

  21.12.2019, 07:46

  Uwielbiam te wasze kometarze

  Ch**nia tczewa

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xx1 
 • -1

  tczewczyk_gość

  26.12.2019, 23:02

  kto tu wali w ch..?

  Niech mi ktos wytlumaczy.. Skoro stanowisko konserwatora zabytkow bylo znane na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowe to dlaczego miasto zlecilo realizacje prac w sposob niezgodny z tamtą decyzją ??!! Czy to kolejny przykład bezprawnych i nieodpowiedzialnych działań i decyzjo w Tczewie czy może celowe działanie aby wyprowadzać z budżetu po 100 tysięcy codziennie pod pretekstem wstrzymania robót przez złego pana konserwatora? O co w tym chodzi pytam bo ja się nie znam ale gołym okoem widać, że jest coś tu jak zwykle popierdzielone.!

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx1.xx4 
 • -1

  tczewczyk_gość

  27.12.2019, 00:13

  kto tu kogo chce wydmuchac ?

  Chyba że rozbiórka idzie zgodnie z decyzjami i to tylko konserwator dąży do uwalenia inwestycji ???

  Cytuj
  IP: 31.0.xx1.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.