Upamiętnili jeńców wojennych pochowanych na Suchostrzygach

(fot. tcz.pl)
Upamiętnili jeńców wojennych pochowanych na Suchostrzygach

zobacz galerię zdjęć: 9
Konsul honorowy Republiki Austrii, władze miasta oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń spotkali się dzisiaj (27.10) przy cmentarzu żołnierzy austriackich leżącym na skraju Suchostrzyg. Data nie jest przypadkowa - wczoraj obchodzono austriackie święto narodowe, a za kilka dni odbędą się uroczystości z okazji Wszystkich Świętych.

Pomnik na skraju Suchostrzyg upamiętnia zmarłych na terenie naszego miasta jeńców wojennych, wziętych do niewoli przez Prusaków w 1866 roku. Na Pomorze trafiło ogółem 4,5 tysiąca austriackich jeńców, z czego część osadzono w obozie położonym na terenie Suchostrzyg. W wyniku epidemii cholery i tyfusu zmarło dwudziestu sześciu jeńców, wśród których byli Austriacy, Czesi, Polacy. Włosi, Ukraińcy i Węgrzy.

- Jeńcy podczas pobytu w obozie budowali pobliską drogę do Skarszew. Nazwiska 26 zmarłych żołnierzy zapisał wikariusz parafii farnej, ks. Robert Sawicki, późniejszy wieloletni proboszcz. - przypomniał dr Krzysztof Korda z Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Tczewie, organizatora wydarzenia.

Klub Krajoznawczy "Trsov" w 1994 roku doprowadził do renowacji cmentarza oraz wpisania go na listę zabytków. Od tego czasu dość regularnie organizowane są uroczystości ku czci pochowanych tam żołnierzy przez lata odbywające się pod egidą Czesława Skonki (z Towarzystwa Polsko-Austriackiego) oraz pod patronatem Konsula Honorowego Republiki Austriackiej.


- Jestem bardzo wdzięczny miastu i stowarzyszeniom za opiekę nad cmentarzem i pamięć. Nie wszędzie takie pozytywne działania są praktykowane - podkreślał Marek Kacprzak, konsul honorowy Republiki Austrii w Gdańsku.

Cmentarzem opiekuje się miasto, ale też miłośnicy lokalnej historii m. in. Dawny Tczew.

- Nie każdy wie o istnieniu tego cmentarza. Dlatego wiedzę o tym miejscu trzeba rozpowszechnić wśród mieszkańców. Trudno powiedzieć, żeby te osoby wniosły coś wielkiego na rzecz miasta, ale zmarłym należy się szacunek i pamięć. - mówił prezydent Mirosław Pobłocki.

Z kolei dr Michał Kargul ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego podkreślał, że historia tego cmentarza i zabiegi tak wielu ludzi, o pamięć o tym miejscu nie zginęła, powinny być dobrym przykładem dla toczącej się obecnie dyskusji odnośnie zasadności istnienia niektórych cmentarzy wojennych.

Więcej na temat historii tego miejsca można znaleźć tutaj - Upamiętnią austriackich jeńców .

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

  • -5

    XCXZ_gość

    27.10.2014, 18:45

    POLACY

    Weźcie wy się za propagowanie polskości zaraz zaczniemy stawiać pomniki zmarłym jeńcom niemieckim ! Pan Kl to pewnie pod pretekstem istnienia pomnika Austriaków chce przemycić pogląd by pomnik czerwonoarmistów nam dalej górował w mieście ze swoją czerwoną gwiazda w imię jakiegoś szacunku dla zmarłych okupantów bo przecież zmarli są równi NO NIE !

    Odpowiedz
    IP: 79.186.xx3.xx7 
  • Łowca buców_gość

    27.10.2014, 20:56

    Przepraszam

    Przepraszam uczestników uroczystości i myślących Tczewian za słowa pana Pobłockiego. Ubolewam, że osoba pretendująca do stanowiska prezydenta miasta miała maniery buca.

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx3.xx1 
  • +1

    _gość

    27.10.2014, 23:12

    Panowie,inteligencja i klasa patriotyczna została wymordowana, zostały buce, plebs i dziadostwo ...Maja przeświadczenie, że są wybrańcami losu...ale to tylko złudzenie i  brak inteligencji.

    Cytuj
    IP: 83.8.xx1.xx4 
  • +1

    mieszkaniec tczewa_gość

    27.10.2014, 22:02

    MIESZKANIEC TCZEWA Z DZIADA PRADZIADA

    trochę mnie zirytowałeś koleszko tym wpisem. Bardzo chętnie bym posłuchał co Pobłocki tam wypowiedział. Ja też nie jestem fanem tego pana, więc mogę z góry chyba potwierdzić, że to może być prawda. Pytanie tylko czy ma to ktoś nagrane ?

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx9.xx9 
  • -2

    Łowca manier_gość

    27.10.2014, 22:05

    Etykieta tcz.pl

    Jeśli w uroczystości, obok osób wymienionych w tekście, brał udział także poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, to należało go wymienić zaraz po gościu honorowym. Nie ma w oficjalnej etykiecie znaczenia, kto jest tym posłem i z jakiej partii politycznej. Że tcz.pl nie darzy miłością PiS, nie znaczy, że nie powinno uszanować godności posła Kazimierza Smolińskiego i nawet nie wspomnieć o Nim w relacji..

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx3.xx1 
  • -1

    MIłośnik Tradycji_gość

    27.10.2014, 22:12

    Myślę, że warto zrobić jakiś osobny wątek, dla tych, którzy w tematach historycznych potrafią tylko obrażać Polaków i propagują postotalitarną nienawiść do zmarłych i brak poszanowania dla wartości chrześcijańskich. Towarzysz XCXZ, nie zauważył, że komunizm w Polsce skończył się 25 lat temu i nie obowiązują już wytyczne towarzysza Stalina, dotyczące szerzenia wśród ludzi nienawiści nawet do zmarłych, którzy nikomu nic złego nie zrobili.

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx4.xx2 
  • +1

    xcxz_gość

    28.10.2014, 16:38

    do miłośnika okupantów

    Tak a ty wiesz co oni zrobili śmiech i błazenada idź się prześpij i skoncentruj się na  polskich bohaterach a nie a propagowaniu zmarłych najeźdźców !

    Cytuj
    IP: 83.20.xx9.xx3 

    _gość

    28.10.2014, 19:47

    doprawdy, nieuku, komunizm sie skończył? To czemu, ........., utrzymujesz kiszczaka? a może jesteś pogrobowcem ZOMO??

    Cytuj
    IP: 83.23.xx3.xx1 
  • -2

    g_gość

    27.10.2014, 22:30

    Data nie jest przypadkowa

    Data nie jest przypadkowa, za parę dni wybory... trzeba sie pokazać gdzie tylko mozna.

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx9.xx1 
  • tczewiak_gość

    28.10.2014, 00:26

    gdzie?

    Gdzie dokladnie jes to miejsce ? Jak tam dojsc ?

    Odpowiedz
    IP: 31.61.xx9.xx9 
  • +2

    g_gość

    28.10.2014, 07:33

    jak tam dojsc

    To sa okolice dawnego przejazdu kolejowego - wylot na Stanisławie. Aby teraz tam dojechac trzeba za nowym przejazden skrecic w prawo, 100m I jestes na miejscu

    Cytuj
    IP: 80.254.xx8.xx7 
  • +1

    hvhv_gość

    28.10.2014, 02:30

    iyyigiy

    Austra dokonała rozbioru Polski a my czcimy jej pomniki , nie no super

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx7.xx6 
  • -3

    Hans_gość

    28.10.2014, 08:07

    Pytania

    Gdzie są szczątki i cmentarz hitlerowców? Czyżby przez 5 lat okupacji Tczewa nie zmarł tu żaden Niemiec? A podczas wyzwalania Tczewa z okupacji hitlerowskiej bohaterska Armia Czerwona nie zabiła żadnego, niemieckiego obrońcy Dirschau? Nie? To na czym polegało to bohaterstwo Armii Czerwonej? I za co wdzięczni są mieszkańcy powiatu, że aż pomnik postawili? Na tym polegała walka o Tczew, że poległo 300 czerwonoarmiejców pochowanych pod pomnikiem a nie poległ żaden Niemiec? A może jednak były trupy po stronie niemieckiej? Trzeba ich znaleźć ,pochować i zbudować pomnik, wszak " zmarłym należy się szacunek i pamięć. - mówił prezydent Mirosław Pobłocki."

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx4.xx9 
  • -1

    lokis_gość

    28.10.2014, 16:31

    I po co tak plujesz jadem?

    Żołnierze i cywile niemieccy z czasów II WŚ zostali pochowani w kilku miejscach - 1) Cmentarz Ewangelicki przy ul. 30 Stycznia (obecnie Park Kopernika), 2) Park Miejski, w kotlince naprzeciwko zegara słonecznego, 3) Cmentarz Baptystów (obecnie tzw. Boisko Harcerskie przy ul. Czyżykowskiej). Możesz być w pełni usatysfakcjonowany - na każdym z wymienionych miejsc do dzisiaj wesoło skaczą dzieci po niemieckich kościach...

    Cytuj
    IP: 89.200.xx9.xx1 
  • +2

    _gość

    28.10.2014, 19:51

    NA TE GĘBY ZE ZDJĘCIA NIE GŁOSUJEMY, DYREKTORKA Z SP 8 ROBI DEBILNE MINY, UDAJĄC INTELIGENTNĄ, LATA DO KOMUNII, A POTRAFI MŁODEGO NAUCZYCIELA POZBAWIĆ PRACY, ABY STAREGO KOLESIA ZATRUDNIĆ...

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx3.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.