Rusza akcja "Znicz". 1 listopada dodatkowe parkingi przy cmentarzach

W rejonie cmentarza przy ulicy 30 Stycznia tłoczno jest nie tylko "od święta" (fot. tcz.pl)
Tczew - Rusza akcja "Znicz". 1 listopada dodatkowe parkingi przy cmentarzach
[Już jutro (31.10) się policyjna akcja "ZNICZ 2009", która potrwa do 2 listopada. W tych dniach na drogi wyjedzie znacznie większa liczba pojazdów. Szczególnie obciążone będą główne szlaki komunikacyjne oraz drogi prowadzące do cmentarzy. O wypadek nietrudno, dlatego funkcjonariusze zapowiadają, że kierowcy łamiący przepisy nie będą mogli liczyć na pobłażliwość.

"Znicz 2009" to jedna z największych prewencyjnych operacji policyjnych. Jak przekonują stróże prawa, ze swojej strony podejmą wszelkie działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu planującym odwiedzenie garobów swoich najbliższych. Patrole kierowane będą w rejony, gdzie zagrożenie jest największe. W akcję zaangażowanych zostanie ponad 100 policjantów ze wszystkich służb. Bezpieczeństwa osób odwiedzających groby strzec będą policjanci zarówno mundurowi, jak i po cywilnemu. Nad sprawną organizacją ruchu pojazdów w okolicach cmentarzy czuwać też będą funkcjonariusze straży miejskiej.

- Apelujemy o bezwzględne stosowanie się do sygnałów i poleceń policjantów. Z uwagi na trudne warunki ruchu na głównym ciągu komunikacyjnym Tczewa przebiegającym przez ul. W. Polskiego, 30-go Stycznia i Bałdowską, które uległy dodatkowemu pogorszeniu z chwilą zamknięcia ruchu przez wiadukt przy ul. 1 Maja zachęcamy do objazdu tych ulic drogą krajową nr 1 i ul. Głowackiego, gdzie na skrzyżowaniu policjanci będą ręcznie kierować ruchem. Pamiętajmy, że pomimo zorganizowanych dodatkowych miejsc parkingowych dla wszystkich miejsc do parkowania na pewno nie wystarczy. Z chwilą ich zapełnienia się ruch w kierunku cmentarzy zostanie zamknięty, a pojazdy zostaną kierowane w miejsca czasami bardzo oddalone od cmentarzy. - poinformował nas naczelnik tczewskiej Sekcji Ruchu Drogowego, podinsp. Krzysztof Bielski.

Wszystkich Świętych to okres, w którym dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków drogowych. Ich przyczyn należy szukać w skłonności kierowców do szybszej jazdy w pozornie bezpieczniejszych warunkach drogowych oraz w większym natężeniu ruchu na drogach i większej liczbie tzw. niechronionych użytkowników dróg (piesi, rowerzyści).

Rozmawiałem z prezesem Januszem Bonieckim z Tczewskiego Centrum Zdrowia i zgodził się udostępnić parking na terenie TCZ sp. z o.o. Poza tym mamy do dyspozycji parking Eatona, czyli ponad 200 miejsc parkingowych. Jeżeli chodzi o cmentarz na Gdańskiej to mamy zgodę na parkowanie przy Biedronce, Netto i ZEC-u. Jeżeli chodzi o cmentarz na Rokickiej, to tradycyjnie Forcan i inne okoliczne parkingi "przyzakładowe" Zbigniew Urban, Wydział Komunikacji tczewskiego starostwa
- W sposób szczególny zwracamy uwagę na pozostawianie pojazdów w domu i korzystanie z usług komunikacji zbiorowej, zwłaszcza, gdy cmentarz, na który zamierzamy się wybrać, zlokalizowany jest w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Pozwoli to nam uniknąć zbędnej nerwowości związanej ze staniem w korkach i znalezieniem miejsca na zaparkowanie. Pomimo zorganizowanych dodatkowych parkingów, dla wszystkich miejsc nie wystarczy. - dodaje szef tczewskiej "drogówki".

Brakiem miejsc oraz możliwością zaparkowania pojazdu czasami w bardzo dużej odległości od cmentarza, nikt nie powinien być zaskoczony. Wobec uczestników ruchu, którzy swoim zachowaniem w sposób rażący naruszać będą obowiązujące przepisy, policjanci zamierzają stosować rygorystyczne środki przewidziane prawem. Doświadczenia ubiegłych lat pokazały bowiem, że wystarczy jeden bezmyślnie zaparkowany pojazd, by doprowadzić do całkowitego paraliżu ruchu.

Policja radzi

Poruszając się po drogach, warto zapamiętać poniższe wskazówki:

1. W czasie świąt, w wielu miejscach ruchem kierować będą policjanci. Pamiętajmy, aby bezwzględnie stosować się do ich poleceń.
2. W rejonach cmentarzy i na drogach dojazdowych może zostać zmieniona organizacja ruchu. Nie jeździjmy na pamięć,
3. Pojazdy powinny być zaparkowane w miejscach do tego wyznaczonych. Nie pozostawiajmy ich w zatokach autobusowych, na pasach ruchu, chodnikach, w miejscach wprowadzonego zakazu zatrzymywania się. Jeżeli znaki drogowe na to pozwolą, parkujmy najlepiej po stronie cmentarza,
5. Wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizujemy swoje zamiary na drodze (manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój),
6. Jadąc blisko prawej krawędzi w porze wieczorowo-nocnej, na nieoświetlonych odcinkach dróg, pamiętajmy o możliwości napotkania pieszego lub przeszkody (np. zaparkowany nieoświetlony pojazd), której nie zdążymy ominąć,
7. Zwiększmy odstęp między pojazdami. Zachowajmy przestrzeń do wyhamowania, nie dajmy się zaskoczyć,
8. Prowadźmy swój pojazd rozważnie, nie dajmy się ponieść brawurze i lekkomyślności, bądźmy życzliwi i kulturalni w stosunku do innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że droga nie jest miejscem do brawury. A rozwaga, rozsądek i stosowanie się do ustalonych przepisów pozwolą nam bezpiecznie powrócić do domów,

Osoby piesze muszą pamiętać o tym, że:

1. Chodnik to miejsce wyznaczone do ruchu pieszych, a w przypadku jego braku należy korzystać z lewej strony drogi lub pobocza.
2. Każde gwałtowne wejście na jezdnię, przebieganie lub przekraczanie jej w miejscu niedozwolonym może zakończyć się tragicznie.
3. Poruszając się w porze wieczorowo-nocnej, używajmy elementów odblaskowych, które zwrócą uwagę innych uczestników ruchu.

Kierowcom samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) przypominamy, iż w dniach 31 października i 1 listopada obowiązuje zakaz ruchu tych pojazdów w następujących terminach:
- 31 października w godz. 18.00 - 22.00
- 1 listopada w godz. 8.00 - 22.00


Zmiany w organizacji ruchu:

1. W Tczewie na ul. Rokickiej na odc. od skrzyżowania z ul. Al. Kociewską do skrzyżowania z ul. Skarszewską po obu stronach jezdni zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się.
2. Przy cmentarzu w Tczewie na ul. Rokickiej zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe na terenie firm przyległych do ul. Rokickiej i Skarszewskiej tj. firm Forkan, Molex, Gemplus oraz MBF i Urzędu Celnego. Pojazdy będą także kierowane na teren składu kruszywa przy ul. Rokickiej. Na wyraźny sygnał Policji do parkowania zostanie również udostępniona prawa część jezdni ul. Skarszewskiej ( patrząc zgodnie z kierunkiem jazdy w stronę ul. Rokickiej ).
3. Na ul. Gdańskiej dozwolony będzie postój pojazdów po obu stronach jezdni.
4. Przy ul. 30-go Stycznia zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca postojowe na terenie Liceum Ogólnokształcącego oraz na ul. 30-go Stycznia po stronie cmentarza i na ul. Bałdowskiej po jej lewej stronie (patrząc zgonie z kierunkiem jazdy w stronę Bałdowa). Policjanci będą wskazywali także miejsca do postoju na ul. Kołłątaja.
5. Na wyznaczonych skrzyżowaniach zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna. W tych miejscach policjanci będą podejmowali ręczną regulację ruchem.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • marcell_gość

  30.10.2009, 11:03

  godzina

  o której jest msza na cmentarzu w niedziele na nowym mieście? nie jestem z tczewa,może ktoś wie?

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx9.xx6 
 • fossa_gość

  30.10.2009, 11:13

  ...

  Zwykle była o 14 lub o 14.30....

  Cytuj
  IP: 79.190.xx7.xx4 
 • corsa

  30.10.2009, 12:18

  Uważam że w dniu tym bezpiecznie będzie gdy uruchomimy siły mięśni nóg, lub skorzystamy w miarę możliwości z komunikacji miejskiej, w innym przypadku możemy być narażeni na kłopoty.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • pracownik V&N_gość

  30.10.2009, 12:49

  ....

  Forcan czy Forkan? Od zeszłego roku VOGEL & NOOT PACKAGING POLSKA SA

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx5 
 • goska_gość

  01.11.2009, 23:18

  hahaha

  "...kierowcy łamiący przepisy nie będą mogli liczyć na pobłażliwość. " dobre sobie. samochody stały pod znakiem zakazu wjazdu u mnie na podwórku, wyjechać nie było jak a pan policjant nawet uwagi na to nie zwrócił hahaha i tak co roku.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx3.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia