Wykopaliska w Gniewie - znaleźli już krzyżackie monety i szkielety w złotych czepcach

To już kolejna wizyta archeologów w Gniewie (fot. UMiG Gniew)
Tczew - Wykopaliska w Gniewie - znaleźli już krzyżackie monety i szkielety w złotych czepcach
Do Gniewa, już trzeci rok z rzędu, przyjechali archeolodzy. Badają XIV-wieczny kościół św. Mikołaja. Do tej pory podczas prac wykopaliskowych udało się znaleźć kryptę Radziwiłłów, masowe groby, szereg szat, monet, medalików i różańców. Już w ciągu pierwszych dwóch dni tegorocznej pracy, badacze odkryli 8 krzyżackich monet, medalik i kolejną zbiorową mogiłę.

Tegoroczne wykopaliska w kościele św. Mikołaja rozpoczęły się 4 lipca. Tym razem badania obejmą dalszy ciąg prac w nawie południowej kościoła. Po raz pierwszy natomiast archeolodzy zbadają prezbiterium, kaplicę Matki Bożej i stronę wschodnią dawnego cmentarza wokół kościoła. Przy czterech wykopach pracuje 25 studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Są to osoby specjalnie do tego celu wybrane przez dr Małgorzatę Grupę i dr Annę Drążkowską, które kierują pracami w gniewskiej świątyni. Młodzi ludzie przez cały lipiec odbywać będą w Gniewie praktyki studenckie. I jak na razie mają dużo szczęścia, ponieważ już podczas pierwszych dwóch dni badań udało im się dokopać do wielu ciekawych znalezisk. Wśród nich znalazły się między innymi krzyżackie monety i szkielety, na których zachowały się ślady czepków.

- Na tę chwilę możemy powiedzieć, że były one jedwabne, i że były pozłacane - opowiada dr Grupa.

Takie nakrycia głowy nosiły osoby majętne, więc po raz kolejny potwierdziła się teoria, że dawny Gniew był miastem bogatym.

- We wnętrzu kościoła badać będziemy między innymi to, co znajduje się pod prezbiterium, czyli w centralnym punkcie świątyni. Z doświadczenia powiedzieć mogę, że to przeważnie w takich miejscach dokonuje się najciekawszych odkryć - dodaje archeolog.

Po terenie wykopalisk do końca lipca o godzinie 13.00 oprowadzają przewodnicy. Zbiórka przy wejściu do świątyni.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • iga_gość

    14.07.2011, 15:49

    A praktykanci i studenci archeologii z Uniwersytetu Gdańskiego mieli do Gniewa za daleko na wykopki? ;)

    Odpowiedz
    IP: 83.0.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia