30 lat "Solidarności". W parku stanie obelisk dla związkowców

W niedzielę podpisano akt erekcyjny
Tczew - 30 lat "Solidarności". W parku stanie obelisk dla związkowców
W grodzie Sambora w ub. niedzielę (29.08) odbyły się uroczystości upamiętniające 30-lecie powstania "Solidarności". Obchody rozpoczęły się mszą świętą w parafii pw. NMP Matki Kościoła przeprowadzoną przez tczewskiego kapelana "Solidarności" - ks. proboszcza Stanisława Cieniewicza w intencji Ojczyzny. Ważnym punktem obchodów jubileuszu było podpisanie w Parku Kopernika aktu erekcyjnego pod budowę obelisku "ku czci tych, którzy przeciwstawili się łamaniu praw i wolności człowieka w czasach PRL, aż do uzyskania niepodległości Ojczyzny", który ma upamiętniać tczewską rocznicę.

Oryginał aktu będzie przechowany do czasu rozpoczęcia budowy w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a potem wmurowany w fundament obelisku. Obelisk powstać ma, aby uczcić pamięć Sierpnia 1980, w 30-tą rocznicę wydarzeń, które dały początek przemianom politycznym w Europie Środkowej i Wschodniej, a mających miejsce także na terenie miasta Tczewa. Inicjatorem budowy pomnika jest stowarzyszenie "Zawsze Solidarni" i Oddział Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w Tczewie. Teren, gdzie wybudowany zostanie obelisk, ma stać się miejscem spotkań i pamięci kolejnych pokoleń mieszkańców ziemi Tczewskiej. Uroczystego podpisania aktu dokonał ks. dziekan Stanisław Cieniewicz wraz z opiekunami i fundatorami tego pomysłu, a więc prezydentem Tczewa Zenonem Odyą i starostą tczewskim Witoldem Sosnowskim, a także z członkami i działaczami stowarzyszenia "Zawsze Solidarni" oraz tczewskimi bohaterami tamtych ważnych dla Tczewa i Polski dni. Podczas uroczystości prezydent Tczewa mówił:

- Ten pomnik będzie hołdem dla tych wszystkich, którzy za wolność oddali swoje życie i działali na rzecz tej wolności. Oby ta "Solidarność", która różnie dziś wygląda i różnie jest komentowana wróciła do swoich korzeni, aby zawsze można było patrzeć na ten pomnik i przypominać sobie solidarność, wolność i niepodległość. - Z kolei starosta Witold Sosnowski dodał - Cieszę się, że pomnik powstanie z inicjatywy ludzi, który w tych trudnych czasach poświęcali zdrowie, życie, dobro swoich rodzin, walczyli o wolną Polskę. A my jako samorządy - miasta i powiatu postaramy się, żeby było to jak najszybciej. Powinniśmy również pamiętać, że "Solidarność" było to największe dobro, jakie spotkało Polaków w tym trudnym dla naszego kraju momencie i dlatego dzisiaj mamy wolny, niepodległy kraj. Dlatego dziękuję wszystkim tym, którzy do tego się przyczynili.

Po podpisaniu aktu zaproszeni goście udali się do Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, aby dokonać tam otwarcia wystawy na temat 30-lecia powstania "Solidarności". Obchody zakończono festiwalem "Solidarności" z udziałem zaproszonych muzyków - grupy Holy Smoke oraz Tadeuszem Woźniakiem, który odbył się na dziedzińcu CWRDW.

Radni byli "za"

Zgodę na budowę pomnika jednogłośnie wyrazili tczewscy radni miejscy. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały - "Wniosek o wyrażenie zgody na wybudowanie pomnika z okazji "XXX-lecia SOLIDARNOŚCI", na działce będącej własnością Gminy Miejskiej Tczew Nr 11/10, położonej w Parku im. Mikołaja Kopernika przy ul. 30 Stycznia w Tczewie złożył w dniu 28 czerwca 2010 roku Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Oddział w Tczewie. Biorąc pod uwagę oczekiwania społeczne związane z uczczeniem rocznicy powstania "Solidarności", która doprowadziła do przemian ustrojowych kraju, wniosek uznaje się za zasadny.". Projekt pomnika opracował tczewski plastyk, Stefan Kukowski.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (16)
dodaj komentarz

 • +7

  :)_gość

  31.08.2010, 07:56

  Wiecie co mi się podoba na tym zdjęciu? To, że ludzie na nim ujęci uśmiechają się. To radosna rocznica pamiętajmy o tym.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • Spajko

  31.08.2010, 08:14

  :(

  Wiecie co mi się nie podoba na tym zdjęciu? - Ci ludzie!!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  mm_gość

  31.08.2010, 09:56

  Ciekawe za czyje pieniądze postawią ten obelisk ? Jak za swoje to proszę bardzo nawet niech będzie piramida . Najlepiej jednak wydaje się pieniądze publiczne na tak ważne inwestycje jak obelisk . Gratuluję pomysłu

  Odpowiedz
  IP: 195.74.xx1.xx7 
 • bob_gość

  31.08.2010, 11:05

  gratuluję rozumowania

  tak może powiedzieć tylko ktoś, dla kogo historia to twspomnienie o nudnym przedmiocie w szkole

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • -2

  mieczyslaw

  31.08.2010, 11:12

  Projekt,

  Nie podoba mi się ten projekt i nie rozumiem do czego bezpośrednio nawiązuje. Jest tam napis Solidarność, krzyż, daty, ale te dwie bryły? Co one mają symbolizować? Za dużo tego, pomnik to symbol, a symbole powinny przemawiać do odbiorców prostotą formy, a nie tym co pan Mroczkowski prezentuje na tej kartce.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +5

  Jim Ortal_gość

  31.08.2010, 11:54

  Domyślam się, że układ brył symbolizuje literkę V, czyli słynne gest Wałęsy oznaczający zwycięstwo.

  Cytuj
  IP: 79.190.xx7.xx4 
  -2

  mieczyslaw

  31.08.2010, 12:38

  Jim Ortal_gość

  Możliwe, że "to właśnie autor miał na myśli", jednak nadal on do mnie nie "przemawia". I ta kolorystyka.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  czegewara

  31.08.2010, 17:04

  30 lat "Solidarności".

  Czy aby na pewno odpowiednia osoba prezentuje projekt pomnika ?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +4

  vvv_gość

  31.08.2010, 20:00

  Jasne, że odpowiednia. Przecież Pan Mroczkowski był oficerem Ludowego Wojska Polskiego, które to wojsko miało czynny udział w organizacji i tworzeniu stanu wojennego.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx6.xx3 
 • +4

  longwayhome_gość

  31.08.2010, 20:27

  Chciałem kąśliwie napisać, żeby koniecznie dorzucili krzyż, ale dorzucili sami.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx5 
 • +2

  longwayhome_gość

  31.08.2010, 20:31

  Zarząd złożył wniosek, a nie powinno być tak, że jeśli zarząd chce pomnik, to powinien wyłożyć pieniądze? Jestem przeciwny nieudokumentowanym zwrotom o "społecznych oczekiwaniach" - jestem członkiem społeczeństwa i wcale nie oczekuję tam pomnika.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx5 
 • -2

  łowca_gość

  31.08.2010, 21:28

  No tak.

  Ale Ty sam nie stanowisz społeczeństwa. Ja też jestem członkiem społeczeństwa i wolę taki pomnik niż pomnik żołnierzy bolszewickich

  Cytuj
  IP: 83.11.xx7.xx9 
 • -1

  bojan97_gość

  31.08.2010, 21:24

  Coś wiem na temat symboliki tego pomnika.

  Z lewej strony będzie ceglany mur z datami społecznych protestów z czasów PRL.,czyli 1956,1970,1976 . Mur po prawej,z szarego betonu to symbolika okresu od 1980 roku. U góry data 1980 nawiązująca do strajków sierpniowych. Pod datą napis "Solidarność". Poniżej zakratowane okno z umieszczoną wewnątrz datą 1981 czyli symbol zniewolenia stanem wojennym. Krawędzie wewnętrzne obu murów mają kształt litery V symbolizującej zwycięstwo. Mury spięte krzyżem ponieważ we wszystkich tych wydarzeniach uczestnicy odwoływali się do Boga i Jego Symbolu (chociażby msze św. odprawiane na terenach pozamykanych zakładów pracy). Prawy,betonowy mur pochylony jako symbol burzenia murów dzielących świat i Europę. Kazdy będzie mógł przyjść pod pomnik, nawet przeciwnicy krzyża,którego gdyby tam nie było to nie mieliby gdzie przyjść walczyć z krzyżem. Pomnik będzie zbudowany za pieniądze sponsorów. Ma ten pomnik łączyć a nie dzielić i dlatego uważam,że pan Mroczkowski jest jak najbardziej właściwą osobą do prezentowania projektu ponieważ jest legalnie wybranym Przewodniczącym Rady Miejskiej.Mam nadzieję,że ten pomnik powstanie ,tak jak napisano w tym dokumencie. Jako jeden z organizatorów tej inwestycji zrobię wszystko aby ludzie w naszym mieście nie zachowywali się tak jak politycy na szczeblu kraju. MA BYĆ ZGODA !

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx7.xx9 
 • ka_gość

  01.09.2010, 08:38

  Symbolika

  Ciężka to symbolika kolego. Dla mnie to kawa na ławę, a nie symbolika. No ale cóż - tylko mądrej głowie dość dwie słowie ... Pozdrawiam ka

  Cytuj
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • +1

  M_gość

  31.08.2010, 23:55

  Niech juz nic nie wstawiaja do naszego parku. Wystarczy, że oszpecili zegarem słonecznym z kontenerów na piasek.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx1 
 • longwayhome_gość

  01.09.2010, 22:06

  Słusznie, MA BYĆ ZGODA! Kijem ich i krótko trzymać za mordy, niech sobie nie myślą, że mogą mieć własne zdanie, niech nie się nie odzywają i potulnie siedzą, bo taka jest jedyna słuszna racja solidarności.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia