Podsumowanie Działaj Lokalnie 2017 za nami

Działaj lokalnie (fot. Katarzyna Gapska)
Podsumowanie Działaj Lokalnie 2017 za nami

zobacz galerię zdjęć: 3
1 marca w Domu Kultury w Subkowach odbyło się wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Ośrodek Działaj Lokalnie w Tczewie/Fundację Pokolenia. Aktywiści i aktywistki powiatu tczewskiego oraz przedstawiciele samorządów, trzeciego sektora i lokalnych partnerstw przybyli na Podsumowanie Działaj Lokalnie 2017. Wśród ok 70 gości znaleźli się z-ca prezydenta miasta Tczewa Adam Urban, wicestarosta tczewski Zbigniew Zgoda, burmistrz miasta Gniewa Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, Joanna Marć (Bank Spółdzielczy Tczew), wójt gminy Subkowy Mirosław Murzydło.

Zeszłoroczna, już dwunasta, edycja programu regrantingowego wzbogaciła lokalne społeczności o nowe zasoby i doświadczenia nabyte podczas realizacji 12 projektów. Realizatorzy "Działaj Lokalnie X 2017" mieli okazję opowiedzieć o swoich inicjatywach, zaprezentować efekty pracy oraz wymienić się refleksjami dotyczącymi szeroko pojmowanego dobra wspólnego. Na specjalne zaproszenie organizatora, wydarzenie wsparli swoją obecnością Anna Milarska oraz Artur Milarski - założyciele fundacji Strefa Mocy ze Sztutowa. Małżeństwo, ku inspiracji, opowiedziało jak wyglądała ich droga od starania się o drobne dotacje, przez założenie własnej organizacji, zostanie operatorem programu grantowego, po ekonomizację działań. Korzystając z okoliczności, wręczono nagrody w konkursie "Opowiedz...". Główną nagrodę, gratyfikację pieniężną oraz szansę na dalszą rywalizację na szczeblu ogólnopolskim, otrzymał Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku za pracę pt. "Student Trzeciego Wieku Performerem". (Link do video poniżej). Wydarzenie wzbogacił krótki spektakl "Game over" utrzymany w konwencji Czarnego Teatru, przygotowany przez okoliczną młodzież. Po części oficjalnej goście mieli okazję pochwalić się w kuluarach swoimi pomysłami i inicjatywami. Wśród projektów dofinansowanych w 2017r. można wymienić "Papierową manufakturę", czyli warsztaty rękodzielnicze, "Petanque - gra dla każdego"- organizacja młodzieży i rodziców wokół dyscypliny szerzej znanej jako bule czy "Akademia rozwoju" - kreatywne zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży pod szyldem tczewskiego klubu "Sambor". Szczególnie interesujące działania, w przestrzeni wiejskiej, przeprowadzili mieszkańcy Gniszewa oraz Subków, którzy wspólnymi siłami odnowili tereny zielone parku oraz obszar wokół placu zabaw a także zakupili niezbędne elementy takiej jak: ławki, karuzela, ogrodzenie. Dzięki temu, miejsca służące integracji lokalnej społeczności zyskały nowe życie. Edycja 2017 odznaczyła się również dużym udziałem zaangażowanej młodzieży, która zrealizowała projekty o walorach edukacyjnych, artystycznych, opierające się na pasjach młodych (warsztaty kuglarskie, warsztay z DJem, fireshow, teatr cienia). Fundacja Pokolenia po raz pierwszy prowadziła transmisję na żywo na swojej stronie facebook.

Informacje o programie ze strony www.dzialajlokalnie.pl

Program "Działaj Lokalnie" powstał w 2000 roku i jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Od początku realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP).


Głównym celem Programu jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego. Ośrodki Działaj Lokalnie (ODL) to organizacje, które prowadzą lokalne konkursy grantowe. Za ich pośrednictwem rozdzielają środki przekazane przez PAFW oraz pozyskane od samorządów, przedsiębiorców i osób prywatnych. Zajmują się także działalnością szkoleniową, doradztwem i wspierają wolontariat. AFRP nadzoruje przebieg tych konkursów. Na podstawie zasad przygotowanych przez PAFW Akademia opracowuje wzory dokumentów, prowadzi szkolenia, konsultacje i doradza ODL, sieciuje je i promuje Program "Działaj Lokalnie".



Więcej zdjęć z gali na facebookowym profilu Fundacji Pokolenia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • x_gość

    06.03.2018, 08:42

    x

    Projekty obywatelskie to okazja aby ci pseudo działacze coś zarobili a przy okazji się promują dlatego jest taka walka o to kto dostanie Jak to dział ? taki działacz zgłasza że coś chce zrobić i dostaje z UM określoną kwotę pieniędzy ,a dobrze wiecie że usługę można kupić tanio lub drogo i na pewno wszystko co dotyczy takiego projektu będzie z górnej półki cenowej ,papier przyjmie wszystko

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xxx 
  • anti_gość

    06.03.2018, 09:22

    Już się więcej publicznie nie kompromituj...

    Cytuj
    IP: 195.191.xx0.xx2 
  • kik_gość

    06.03.2018, 09:39

    Jak mnie meczy ta unijna nowomowa! plac zabaw to "miejsce służące integracji" koszmar! Pamiętam komunę i tę kaleczną mowę trawę z tamtych lat! Obecna niczym się nie różni od tamtej! Mnóstwo słów zakrywa brak treści, przerost formy nad treścią tak wielki że barok uchodzi przy tym goownie za mowę lakoniczną

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • Jjjj_gość

    06.03.2018, 22:32

    Komuna wrócila, metody działania mamy te same... i żeby nowomowa była jedynym problemem ...

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx6 
  • Zazdrośnik_gość

    07.03.2018, 09:11

    Brawo drogie Panie i Panowie !

    Brawo drogie Panie i Panowie ! Jak dobrze , że są jeszcze Ludzie , którym chce się coś robić i przeganiają nudę ! Nie siedzą przed komputerem i nie wypisują bzdur tylko działają w terenie - bawią się i uczą ! Brawo Wy ! Zarażajcie innych działaniem i mądrością oraz tą Waszą ogromną życzliwością dla świata ! Pozdrawiam

    Odpowiedz
    IP: 79.186.xx3.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.