Co odkrył georadar? Czy to krypta rodu Czarlińskich?

Georadar przebadał wnętrza obu świątyń (fot. tcz.pl)
Tczew - Co odkrył georadar? Czy to krypta rodu Czarlińskich?
Specjalistyczna firma przy użyciu georadaru sprawdzała, co kryją podziemia tczewskiej fary i kościoła szkolnego. Chociaż nie są znane jeszcze dokładne wyniki badań, wiadomo już, że w podziemiach gotyckiej fary znajduje się krypta. Proboszcz staromiejskiej parafii jest przekonany, że chowano w niej członków rodu Czarlińskich.

Jeszcze do niedawna istnienia krypty w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. można było się tylko domyślać na podstawie przekazów starszych mieszkańców miasta. Do proboszcza ks. Piotra Wysgi dotarły informacje o tym, że po wojnie zapadała się posadzka w kościele. Dlatego ksiądz jest przekonany, że pod kaplicą Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej znajduje się krypta rodu Czarlińskich, z którego wywodzili się pelplińscy opaci i warmińscy kanonicy.

- Przedtem kaplica Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej nosiła imię rodu Czarlińskich - dlatego można przypuszczać, że krypta pod nią się znajdująca należała właśnie do nich. Trudno na razie przypuszczać, czy powstała jeszcze w czasach średniowiecza. Wszystkiego dowiemy się, kiedy otrzymamy wyniki prowadzonych badań. - wyjaśnia nam ks. Piotr Wysga.

Trwające kilka godzin badania wnętrz obu średniowiecznych kościołów przeprowadziła firma Georadar z podwrocławskich Wilczyc, a sfinansował Urząd Miejski.

- Na chwilę obecną możemy potwierdzić jedynie to, że georadar odkrył kryptę. Nie znamy jeszcze żadnych szczegółów tego znaleziska - powiedziała nam Danuta Morzuch-Bielawska, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego.

Wyniki badań przeprowadzonych za pomocą georadaru mają być znane w ciągu najbliższych dwóch tygodni. O szczegółach dotyczących znaleziska będziemy informować w naszym serwisie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +7

  korek_gość

  09.12.2010, 08:44

  No, no szkoda, że mnie przy tym nie było, lubię takie wyprawy. Plus dla miasta :)

  Odpowiedz
  IP: 46.113.xxx.xx8 
 • +3

  hehehe

  09.12.2010, 11:58

  ...

  dobra krypta nie jest zła :)) pamiętacie jeszcze: http://www.youtube.com/watch?v=ZKGSGjLVOgk ??

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  lika_gość

  09.12.2010, 09:20

  kto płaci

  za te fanaberie,miasto?,są inne pilniejsze potrzeby terażniejsze.

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx2.xx6 
 • +3

  as_gość

  09.12.2010, 10:38

  kolejny raz miasto finansuje zachcianki

  kleru ,a dziura w budzecie coraz wieksza

  Odpowiedz
  IP: 80.6.xx3.xx3 
 • +5

  uboot_gość

  09.12.2010, 10:55

  koszty

  a może wielebny a swoje pieniądze przeprowadzał takie badania a nie wyciągał rękę po miejskie pieniądze, przecież nawet jeżeli coś tam faktycznie by się znajdowało to i tak miasto w żaden sposób na tym nie zarobi tylko sukienkowi będą pobierac opłaty za zwiedzanie....

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx3 
 • archeolog_gość

  09.12.2010, 15:13

  Parafianie to my, my to mieszkańcy miasta... A fara to nasz zabytek, jak coś odkryją wtedy będziesz marudził, że to pomyłka,,a i może farze i miastu przysporzy to pieniędzy!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx8 
 • -3

  Casper

  09.12.2010, 15:47

  Widać kościół jest taki biedny, że nie ma pieniążków by szukać bezwartościowych krypt. Wstyd! Nie dość, że ściągają haracze z wiernych to jeszcze na jakieś ich wymysły biorą kasę z miasta.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  papaleon_gość

  09.12.2010, 18:48

  Wstyd mi za tych wszystkich co piszą takie podłe komentarze! Ale jak na katolika przystało wybaczam Wam. Jestem przekonany, że Ci co piszą to jeszcze mają mleko pod nosem. Brawo dla ks. Proboszcza ! Jestem pełen podziwu za zaangażowanie w remont i konserwację naszej Fary. Pozdrawiam p/s ... zawsze jako ministrant byłem ciekaw każdego zakątka, wszędzie próbowałem zaglądnąc ...

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx7 
 • +1

  parafianka_gość

  09.12.2010, 20:11

  ród czarlińskich

  Czy takie szukanie naprawdę się przyda społeczeństwu Tczewa.Po tych rodach nawet smród w tej krypcie nie został. Szkoda ,wydawać pieniądze miasta na cyrk bez klałnów. Zainteresowanie turystów rodem Czarlińskich będzie zerowe ponieważ nikt nie zna ich historii i zycia w Tczewie.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx1 
 • Łukasz_gość

  09.12.2010, 21:17

  Fara

  Jestem przekonany,że Fara kryje wiele tajemnic. Na posadzce jest wiele płyt z piaskowca. Płytami z piaskowca zamykano groby w średniowieczu. Na płytach były napisy, ale, że piaskowiec nie jest trwały to się wytarły. Jako, że w sąsiedztwie Fary nie ma grobów,na pewno chowano zmarłych właśnie w środku Kościoła. Nie ma w Tczewie grobów dawnych znamienitych tczewian,a właśnie w Kościołach ich chowano na całym świecie,szczególnie kapłanów i sponsorów. Czekam na wyniki pomiarów i pierwsze prace archeologiczne!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx7 
 • -1

  ssij-moja-blada-szyje

  10.12.2010, 09:43

  Ciekawe;) może z tej krypty jest pociągnięty legendarny tunel pod Wisłą? Kręcą mnie takie ciekawostki..

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia