Sześć osób trafiło do szpitala z podejrzeniem podtrucia czadem

Straż pożarna (fot. tcz.pl)
Sześć osób trafiło do szpitala z podejrzeniem podtrucia czadem
Sześć osób trafiło do tczewskiego szpitala z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla. To trzypokoleniowa rodzina z jednego z budynków jednorodzinnych w Szprudowie (gm. Gniew). Najmłodsza poszkodowana ma 12 lat, najstarszy - jej dziadek - 83 lata.

Służby o niebezpiecznej sytuacji zostały zaalarmowane tuż po godzinie 20.00.

- Na miejsce przybyło pogotowie, które zabrało dwie osoby z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla. Później pomieszczenia sprawdziliśmy przy użyciu detektora wielogazowego - poziom tlenku węgla był podwyższony, dlatego zapadła decyzja o zabraniu pozostałych czterech domowników na obserwację - mówi kpt. Zbigniew Rzepka, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym (powoduje to problemy z jego wykryciem). Powstaje wówczas, gdy coś się spala (pali), a w otoczeniu, gdzie przebiega ten proces jest za mało powietrza (tlenu). Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin. W związku z tym groźne są zapchane lub nieszczelne przewody kominowe oraz uszkodzone połączenia między kominami i piecami. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • +1

    _gość

    10.12.2012, 23:34

    :(

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx8.xx3 
  • +3

    ona_gość

    10.12.2012, 23:47

    czad

    wszędzie piszą jakie to niebezpieczne i sama wiem o tym najlepiej bo otarłam się o smierć .dużo ludzi wie jakie to niebezpieczne ale też nie wie na co ma zwrócić uwagę ,jakie są objawy zatrucia .ja dopóki nie miałam styczności bezpośrednio z czadem nawet nie wiedziałam co się dzieje ze mną i moją rodziną .to że czad jest bezwonny to się zgodzę ale jeśli będziemy mówić na co zwrócić uwage ,co dzieje się z nami to naprawde możemy uratować się od nieszczęścia.

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx7.xx2 
  • +1

    gosc_gość

    11.12.2012, 05:08

    to napisz, przeciez sama piszesz ze sie otarlas

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx1 
  • zizu_gość

    11.12.2012, 12:26

    przeciwdziałanie

    Pierwsze kroki w przeciwdziałaniu występowania czadu w mieszkaniu: 1. Regularne czyszczenie przewodów kominowych. 2 Nie zamykanie otworów wentylacyjnych w pomieszczeniach - dla żartu ich nie zrobiono 3. Można za niewielkie pieniądze zakupic czuję sygnalizacyjną na CO

    Odpowiedz
    IP: 83.15.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.