Dziś robimy tam zakupy, w XIX wieku powstawały mostowe przęsła

Królewska Przygotowalnia Elementów Stalowych (fot. archiwum Iwo Dylkiewicza)
Dziś robimy tam zakupy, w XIX wieku powstawały mostowe przęsła

zobacz galerię zdjęć: 3
Mało kto o tym pamięta, ale w miejscu, do którego dzisiaj setki tczewian wybierają się na zakupy, w XIX wieku funkcjonowała odlewnia żelaza. To tam powstawały elementy mostu, który od ponad 150 lat łączy brzegi Wisły. Przypomina o tym Iwo Dylkiewicz.

Teraz przy ulicy Gdańskiej, jednej z głównych arterii Tczewa, stoi Galeria Kociewska. Tymczasem w drugiej połowie XIX też kwitła tutaj działalność, tyle że nieco o innym profilu:

- Przed 10 laty, chyba w roku 2002, od profesora Wielanda Ramma z uniwersytetu w Kaiserslautern, otrzymałem kilka kopii zdjęć i rycin pokazujących budowę dawnego dworca i mostu w Tczewie. Wśród rycin znalazły się dwie ciekawe ilustracje pokazujące jak wyglądała Królewska Przygotowalnia Elementów Stalowych, gdzie w połowie 19. wieku wyrabiano elementy przęseł mostowych. Z czasem przygotowalnia zniknęła. W miejscu owej przygotowalni obecnie stanęła Galeria Kociewska. Budynek, na prawo od komina, ciągle istnieje. Zaznaczony jest czerwonym prostokątem na zdjęciu satelitarnym. - przypomina miłośnik dziejów Tczewa i fotograf, Iwo Eugeniusz Dylkiewicz.

Budowa mostu, a także przybycie kolei żelaznej, stanowiło dla tczewskiej gospodarki doskonałe źródło rozwoju. Specjalnie na potrzeby związane z budową niszczejącego dziś obiektu, w 1846 roku powstała cegielnia w Knybawie, gdzie powstawała słynna żółta cegła, znana dzisiejszym mieszkańcom z mostowych wieżyczek, czy budynków pozostałych z kompleksu dawnego dworca przy ul. 1. Maja. Z kolei przy dzisiejszej ulicy Gdańskiej funkcjonowały odlewnia żelaza i wspomniana Królewska Fabrykę Maszyn. Później rozwój przemysłu postępował coraz szybciej - powstała m. in. fabryka maszyn rolniczych przy dzisiejszej ulicy 30 Stycznia, czy Fabryka Wyrobów Metalowych Kelcha (dzisiejsza "Fabryka Sztuk").


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • +22

    Dawny Tczew_gość

    24.01.2013, 11:01

    Królewski Zakład Budowy Maszyn w Tczewie wykonał również elementy stalowego mostu kolejowego przez Brdę pod miejscowością Czersko Polskie (obecnie dzielnica Bydgoszczy) oraz projekt maszynowni i pochylni, koła zamachowe i obrotowe, śluzy, jazy i turbiny Kanału Elbląsko-Ostródzkiego. Wykonano je tak, że do dnia dzisiejszego nie miały żadnej poważniejszej awarii. Więcej informacji o tym zakładzie: http://dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?f=28&t=648&hilit=kr%C3%B3lewska

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx8.xx1 
  • +7

    _gość

    24.01.2013, 15:52

    Tak fajnie czasem powspominać dawny Tczew co nie? Zwłaszcza że nie pochodzę z Tczewa to tym bardziej ciekawi jak to kiedys tu było.:)

    Odpowiedz
    IP: 46.205.xx9.xx1 
  • +4

    wa_gość

    24.01.2013, 16:11

    ciekawe

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xx8 
  • +3

    gość_gość

    24.01.2013, 19:27

    budynek

    jeśli jest jeszcze ten budynek to zadanie dla "dawnego tczew" aby tam zadziałać

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx8.xxx 
  • +2

    Tczewiak_gość

    24.01.2013, 23:27

    Dawna Cegelnia

    cegelnia kiedys byla kolo ul czatkowskiej za urzedem skarbowym do tej bory stoi budynek

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx5.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.