Idziesz się "meldować"? Ostatnio sporo się zmieniło

Od stycznia weszły w życie zmiany dotyczące meldunków (fot. tcz.pl)
Idziesz się "meldować"? Ostatnio sporo się zmieniło
Prawdopodobnie w 2016 roku zniknie w Polsce obowiązek meldunkowy. Na razie z początkiem stycznia w życie weszły pewne ułatwienia meldunkowe. Sprawdź, co się zmieniło.

Wydział Spraw Obywatelskich informuje, że od 1 stycznia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązku meldunkowego, tj ustawa z dnia 7 grudnia 2012r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw(Dz.U.z 2012r., poz.1407), rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 grudnia 2012 r. w sprawie zgłaszania i przyjmowania danych niezbędnych do zameldowania i wymeldowania oraz prowadzenia ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych (Dz.U.zZ 2012r., poz.1475), rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 grudnia 2012 r. w sprawie trybu przekazywania danych pomiędzy organami prowadzącymi ewidencje ludności oraz powiadamiania o nadaniu numeru PESEL (Dz.U. Z 2012r., poz.1480). Wyżej wymienione przepisy wprowadziły wiele ułatwień dla osób wykonujących obowiązek meldunkowy:

- Wiąże się z nimi m. in. brak konieczności wcześniejszego wymeldowania się w jednym urzędzie, aby w drugim urzędzie móc się zameldować (wszystkie te czynności wykonywane są w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu), brak obowiązku podawania informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej, wydłużenie terminu na zgłoszenie meldunku, z dotychczas obowiązujących 4 dni na 30 dni - licząc od dnia przybycia, czy umożliwienie dopełnienia formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie, o której mowa w art .33 § 2 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r.Nr 98, poz.1071 z późn.zm.). - informuje Martyna Link z Biura Rzecznika tczewskiego ratusza. - Pełnomocnik, dokonując czynności meldunkowej, załącza do formularza zgłoszenia meldunkowego oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej w kwocie 17 zł (pełnomocnictwo jest zwolnione z opłaty skarbowej, jeżeli zostało udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu), Druk meldunkowy może być podpisany wyłącznie przez pełnomocnika (w miejscu przeznaczonym na podpis osoby dokonującej czynności). Pełnomocnik okazuje tylko swój dowód osobisty.

Jakie inne zmiany weszły w życie z początkiem roku? Chodzi m. in. o zniesienie obowiązku zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy, zniesienie obowiązku właścicieli, dozorców i administratorów nieruchomości oraz zakładów pracy dotyczącego weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników, zniesienie obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów oraz zniesienie sankcji karnych m.in. dla obywateli polskich czy obywateli Unii Europejskiej za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Kiedy całkowicie zostanie zlikwidowany obowiązek meldunkowy?


- Z sygnałów, jakie do nas docierają wynika, że będzie to początek 2016 roku. Do tej pory cały proces już dwa razy przekładano, zatem widać, jak trudno odejść ustawodawcy od tego zapisu - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Dodajmy, że na początku stycznia br. na pobyt stały i czasowy w Tczewie zameldowane były łącznie 59 254 osoby. Nie wiadomo, ile osób mieszka w naszym mieście bez meldunku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • C>K>M

    24.01.2013, 21:28

    Tusk to obiecał, więc na 99% tak się NIE stanie:)

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.