Nowa wystawa w piaseckim muzeum

(fot. pelplin.pl)
Nowa wystawa w piaseckim muzeum
8 września 1968 roku miała miejsce uroczystość papieskiej koronacji Figury Matki Boskiej Piaseckiej, której to dokonał kardynał Karol Wojtyła, ówczesny metropolita krakowski. Z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy Papieskiej Koronacji Figury, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Warszawa Oddział Piaseczno zaprasza na wystawę. Ekspozycja, poświęcona również historii rodu Wojtyłów będzie czynna do 15 października 2018 r.

Piaseczno jest najstarszym i najgłośniejszym Sanktuarium Maryjnym Pomorza. Od wielu stuleci szczególną cześć odbiera łaskami słynąca Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu, pochodząca z 1380 roku. Akta wizytacyjne od XVI wieku informują o licznych i nadzwyczajnych łaskach i cudach u jej stóp uproszonych. Ojciec św. Paweł VI na prośbę Biskupów i Duchowieństwa diecezji chełmińskiej, 21 listopada 1967 r. wpisał sanktuarium Piaseckie do swego ogólnokościelnego spisu sanktuariów maryjnych.

Druga część wystawy poświęcona jest historii rodu Wojtyłów. Powszechnie wiadomo, że Papież-Jan Paweł II urodził się w Wadowicach. Mniej znany jest fakt, że jego ojciec przyszedł na świat w Lipniku. Ale mało kto już wie, że dziadek Papieża-Maciej Wojtyła był kmieciem ze wsi Czaniec. Chłopskość Jana Pawła II nie jest podkreślana przez biografów. Niewielu o tym wspomina tak wyraźnie, jak czyni to amerykański biograf Tad Szulc: "Przodkowie Karola Wojtyły wywodzili się z dumnych, niezależnych rolników i górali południowo-wschodniej Galicji, mówiących melodyjnym, archaicznym dialektem i pieczołowicie pielęgnujących stare obyczaje". Sam Karol Wojtyła zawsze podkreślał, że jest zrośnięty z ziemią dziadów i ojców, beskidzką krainą, z której to ziemi nie został wykorzeniony. Wystawa odtwarza dzieje rodziny, z której wywodzi się największy z Polaków.

Na wystawie udostępniona jest projekcja filmu z koronacji z 1968 roku.


Drukuj
Prześlij dalej