Park miejski czeka na rewitalizację

Park Miejski (fot. tcz.pl)
Park miejski czeka na rewitalizację
Jaka jest przyszłość Parku Miejskiego? Gotowa jest już wspólna wizja zagospodarowania zielonych płuc miasta przygotowana wspólnie przez urzędników i społeczników. Właśnie zaakceptował ją konserwator zabytków.

Koncepcja przygotowana została po serii spotkań przez Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa wspólnie z Urzędem Miasta. W maju br. Gmina Miejska Tczew wystąpiła do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku o wydanie zaleceń konserwatorskich dla działań związanych z rewaloryzacją Parku Miejskiego w Tczewie. W piśmie przedstawiono ogólne (wyjściowe) założenia tych działań, dołączając wstępną koncepcję rewitalizacji parku, w oparciu o działania społeczne mieszkańców z 2016 r. i projekt UM Tczew z 2007 r.

W piśmie UM Tczew do PWKZ napisano m.in.:

W roku 2016 została opracowana koncepcja rewitalizacji Parku Miejskiego w Tczewie, w oparciu o działania społeczne mieszkańców i projekt Urzędu Miejskiego z 2007 r., która zakłada między innymi: zachowanie pierwotnej funkcji parku, kontynuację istniejącego wykorzystania rekreacyjnego parku, adaptację parku do współczesnych potrzeb użytkowych, wprowadzenie nowych elementów/przestrzeni takich jak: siłownia z elementami ścieżki zdrowia, polana "piknikowa", leśny i muzyczny plac zabaw dla dzieci,

park wodny i amfiteatr edukacyjny - w dawnym ogrodzie przy szkole mniejszości niemieckiej, palludarium - w naturalnych miejscach zbierania się wody, tzw. dog run - miejsce do wyprowadzania psów i pole do zabawy czworonogów na specjalnie dla nich przygotowanych torach przeszkód, remont istniejących szaletów i lokalizacja nowych, modernizacja//wymiana/wprowadzenie małej architektury typu ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, poidła, altany, modernizację istniejącego amfiteatru (forma "muszli", ogrodzenie, siedziska, zagospodarowanie terenu w granicach ogrodzenia), wytyczenie przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, ścieżek rowerowych (utwardzonych), wytyczenie alejek w górnej części parku zgodnie z historycznym planem, modernizację istniejących alejek spacerowych (dobór materiałów - ujednolicenie) z budową i remontem schodów, wykonanie drogowskazów i tablic informacyjnych wewnątrz parku z wykorzystaniem nazw zwyczajowych np. "Anielska Łąka", "Diabelska Górka", przywrócenie pierwotnej funkcji punktu widokowego, przywrócenie pierwotnej formy stawu z fontanną ? zgodnie z wzorcem historycznym i przy wykorzystaniu naturalnych materiałów oraz przykrycie istniejących ogrodzeń ujęć wody zielenią (bluszczem)."



- Niedawno otrzymaliśmy odpowiedź PWKZ, który akceptuje ogólne/wstępne założenia przedstawione przez urząd, przy uwzględnieniu kilku uwag organu konserwatorskiego. Jednocześnie konserwator przedstawił ramowe wymagania do sporządzenia projektu rewitalizacji (rewaloryzacji i adaptacji) zabytkowego parku zawarte w trzech etapach - muszą zostać zaopiniowane przez urząd konserwatorski (I - inwentaryzacja drzewostanu, analiza dendrologiczna, analiza historyczno-kompozycyjna, wnioski i wytyczne konserwatorskie; II - projekt koncepcyjny, opinia PWKZ; III - szczegółowy projekt realizacyjny, opinia/decyzja PWKZ). Proces podjęcia kompleksowych działań w zabytkowym parku wymaga jeszcze szczegółowego dopracowania (przy współpracy z konserwatorem). Uzyskanie wstępnych zaleceń PWKZ jest jedynie wyznaczeniem kierunku do dalszych prac. Wiceprezydent Tczewa spotka się wkrótce z wojewódzkim konserwatorem zabytków, aby omówić szczegóły dotyczące rewitalizacji Parku Miejskiego. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Tczewie.

Społeczną koncepcję stworzono przez grupę mieszkańców w ramach akcji Masz głos, Masz wybór działanie Przestrzeń dla Ludzi. W trakcie półrocznych prac przeprowadzono m.in. Inwentaryzację infrastruktury parku , zasobów przyrodniczych, badanie ankietowe oraz przy wsparciu Fundacji Pracownia Zrównoważonego Rozwoju warsztaty dla reprezentatywnej grupy mieszkań (z całością można zapoznać się tutaj ). Głównym założeniem koncepcji programowo - przestrzennej Parku Miejskiego w Tczewie jest wydobycie największych walorów przyrodniczych i przestrzennych wraz z zachowaniem i wzmocnieniem jego naturalnego charakteru a także stworzeniem dodatkowych przestrzeni dla poprawy funkcjonowania parku przez cały rok.

Są już pierwsze zapowiedzi zmian. Stronie społecznej udało się pozyskać dotację od firmy Eaton w wysokości 25 tys. zł na rewitalizację ścieżki zdrowia wzdłuż ulicy Sienkiewicza. Po załatwieniu procedur nowe urządzenia pojawią się na miejscu.

Początki Parku Miejskiego w Tczewie sięgają końca XIX wieku. W 1889 roku Towarzystwo Upiększania postanowiło, że Tczew będzie posiadał swoją "przechadzkę" czyli park miejski. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był ówczesny prezes Towarzystwa, właściciel fabryki maszyn rolniczych, Willy Muscate. Wielki miłośnik zieleni i założeń parkowych. Park Miejski postanowiono założyć w szerokim parowie - za obwarowaniem Wisły, dochodzącym do ulicy Bałdowskiej. Dzisiaj na terenie parku występuje około 10000 sztuk drzew i krzewów (uwzględniając krzewy w skupiskach oraz żywopłoty), w przeważającej większości liściaste. Wiek najstarszych drzew rosnących w parku określa się na prawie 120 lat, pochodzą z pierwszych założeń parkowych z końca XIX stulecia. Niektóre drzewa osiągnęły wysokość 25 m i więcej.

Więcej ciekawych informacji o parku można znaleźć na https://parktczew.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (28)
dodaj komentarz

  • +31

    liza123_gość_gość

    14.08.2018, 09:11

    w końcu

    ten park ma ogromny potencjał, a jest tak zaniedbany, że aż wstyd dla władz miasta

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx5.xx0 
  • +15

    LukaszB_gość

    14.08.2018, 09:14

    Ścieżka zdrowia

    Teraz czas na wymianę ścieżki zdrowia. Projekt sfinansowany ze środków społecznych jest zaopiniowany przez konserwatora, przyrządy z dotacji EATON czekają, teraz tylko miasto bez opóźnień musi skierować go do starostwa.

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx4.xx5 
  • +16

    asia_gość_gość_gość

    14.08.2018, 09:16

    W upalne i wietrzne dni chetniej wybralabym sie tam z dziecmi niz nad Wisle. Projekt wyglada pieknie. Mam nadzieje, ze cos uda sie zrealizowac

    Odpowiedz
    IP: 159.220.xx5.xxx 
  • +15

    ona_gość_gość

    14.08.2018, 09:46

    obietnice

    Po pierwsze nie rewaloryzacja tylko rewitalizacja po drugie Pan Pobłocki p....li o tym od 5 lat

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx4 
  • +12

    kik_gość

    14.08.2018, 09:54

    Ciekawy projekt. Ile będzie kosztować podatnika? Proszę nie zapomnieć o koszach na śmieci. Lepiej by było ich więcej niż mniej, przy każdej ławce powinien być kosz na śmieci. Inaczej syfiarze zniszczą to piękne miejsce. Mam nadzieję, ze nie będzie trzeba wycinać pięknych drzew. Ta koncepcja brzmi bardzo dobrze w przeciwieństwie do absurdalnego pomysłu zrobienia w parku parku linowego

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • -3

    jaa_gość

    14.08.2018, 10:35

    a co masz do parków linowych?

    przecież to by było tylko na małym kawałku parku, a da dzieciom, młodzieży, a nawet dorosłym możliwość ćwiczenia równowagi, koordynacji itp., to chyba nic złego, prawda? oby nie zapomnieli tez o oświetleniu, a także o kamerach..

    Cytuj
    IP: 195.191.xx0.xx2 
    +2

    LukaszB_gość

    14.08.2018, 11:09

    do jaa_gość

    Opowiadasz bzdury. Cześć parku miała zostać wygrodzona murem, miały pojawić się plastikowe 3m dinozaury i budy z hotdogami. To jest według Ciebie niewielka ingerencja w zabytkowy park? Park linowy nich powstanie, ale w Lesie Miejskim o ile kiedyś miasto wyrazi zgodę na przejęcie lasku przy wojskowych terenach.

    Cytuj
    IP: 37.47.xx4.xx5 
    +1

    jaa_gość

    14.08.2018, 12:13

    a czy ktoś mówi o..

    dinozaurach, budkach i innych takich???? pomyliłeś park linowy z dinoparkiem.. mówię tylko o małym kawałku z samymi linami między drzewami, a nie o całej infrastrukturze, jak w malborku. wyobraźnia wam płata figle..

    Cytuj
    IP: 195.191.xx0.xx2 
    +1

    kik_gość

    14.08.2018, 13:42

    do jaa_gość

    Jest dokładnie tak jak napisał Pan ŁukaszB chcieli wyciąć drzewa, i ogrodzić teren. Miała to prowadzić prywatna firma oczywiście wstęp za opłatą. To był bardzo zły pomysł. PS A jak tam z naszym zegarem słonecznym w cieniu drzew?

    Cytuj
    IP: 84.38.xx2.xx2 
    +3

    głowi_gość

    14.08.2018, 13:49

    ŁukaszB

    Łukasz Brządkowski, zawód społecznik, żona i matka pracę mają w państwówkach. On sam pracę dosłał kiedyś w CKiS (miasto) skąd wyleciał zwolniony przez ówczesnego dyrektora. Ręce pracą nieskalane. Łukasz Brządkowski za spekulacje na temat jego startu w wyborach samorządowych podawał ludzi do prokuratury, dziś spekulacje okazują się prawdą. Łukasz Brządkowski wyśmiewa samorząd, układy itp. a jego najbliżsi pochodzą z "państwówek" - karierowicz pod przykrywką walki z nijakim układem. Kolega Urbana. Pracuje w Fundacji Pokolenia posiadającej środki głównie od miasta - czyli znowu Brządkowski powiązany jest z tymi z którymi niby walczy. Żenada, ręce pracą nie skalane!

    Cytuj
    IP: 176.10.xx4.xx0 
    -1

    jaa_gość

    14.08.2018, 14:24

    powtarzam

    ja nie mówię o żadnych poprzednich pomysłach, tylko o powieszeniu lin na istniejących drzewach. co najwyżej można by to ogrodzić siatką i jakaś drobną opłatę pobierać, na konserwację.

    Cytuj
    IP: 195.191.xx0.xx2 

    LukaszB_gość

    14.08.2018, 16:29

    do jaa_gość

    Opisałem tylko, jak miał wyglądać park liniowy w koncepcji zaproponowanej dla Tczewa przez prywatną firmę. Została ona również zaakceptowana przez radnych i władze. Ciekawe dlaczego mają taki sentyment do dinozaurów? Trzy lata temu zgłosiliśmy do miasta pomysł na przejęcie lasku na na terenach wojskowych i utworzenia tam Lasu Miejskiego z atrakcjami jak park linowy. Nic się w tej sprawie nie wydarzyło.

    Cytuj
    IP: 185.167.xx5.xx0 
    +1

    kik_gość

    14.08.2018, 20:58

    do ja_gość

    Kto będzie odpowiadał za wypadek? Za odpowiedni stan sprzętu, zabezpieczenia? takie rzeczy nie mogą być ogólnie dostępne bez fachowego nadzoru. Bardzo dziecinna wizja: powieśmy sobie liny i będzie super.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • +6

    Zdzisław Ucho_gość_gość

    14.08.2018, 10:38

    Tczewianki i Tczewianie!

    Już wiadomo, że 21 października gonimy Rumcajsa ze stołka, trzeba przewietrzyć urząd! Czas na nowe pomysły, świerzą krew.

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx2.xx0 
  • -2

    n_gość

    14.08.2018, 11:02

    Hola, Hola. 1889 rok...Przecież Tczew znajdował się wtedy w granicach Niemiec (Prus). Willy Muscate? Przecież to był Niemiec. Zgodnie z jedynie słuszna linią jedynie słusznej partii, w dodatku partii rządzącej, ten park powinno się zniszczyć i zaorać.

    Odpowiedz
    IP: 5.226.xx3.xx5 
  • -3

    g_gość_gość_gość_gość_gość_goś_gość

    14.08.2018, 16:18

    Jesteś żałosny,wracaj na wschód.

    Cytuj
    IP: 77.103.xx8.xx0 
  • +12

    EkO_gość

    14.08.2018, 11:21

    On nie czeka! On skamle!

    Miejski park to wstyd dla miasta. Tak zaniedbany i zapomniany, że gościom spoza Tczewa lepiej o nim nie wspominać! Mam nadzieję, że prace ruszą szybko! nie marnujmy potencjału takich miejsc, bo za dużo ich nie mamy... Jeszcze otwórzcie wieżę ciśnień dla zwiedzających

    Odpowiedz
    IP: 94.40.xx2.xx0 
  • +5

    Michal_gość

    14.08.2018, 16:09

    Wieża

    No wieża ciśnień to niezły pomysł.

    Cytuj
    IP: 77.114.xx4.xx2 
  • +10

    majonez winiary_gość_gość

    14.08.2018, 12:05

    praca i podstaw

    Może najpierw nauczcie się dbać o to, co jest, koszenie trawy przerasta wasze możliwości, po waszych sianokosach, w parku nie ma już prawie trawy, została goła ziemia i chwasty, które mając głęboki system korzeniowy przetrwają podziemne koszenie, w przeciwieństwie do tej pierwszej. Zresztą, trawa gdyby nawet była, nie przetrwa parkowania samochodów, które jest przy każdej imprezie w amfiteatrze.Suchych drzew też jest kilka do wycinki, stoją, z odpadającą korą, stając się siedliskiem do rozwoju szkodników. Ławki parkowe, pomalowane na biało, wyglądają owszem ładnie, ale po pierwszym deszczu robią się brudne i strach na nie usiąść. Ilość koszy na śmieci nie załatwi porządku w parku. Jeśli ludzie nie będą dbali o to żeby butelki papiery i puszki wrzucać do kosza. Nie spotkałem nigdy patrolu policji, czy straży miejskiej w parku. Wyjątkiem jest dzielnicowy ze Starego Miasta, który idąc do pracy przez park wystawia mandaty za picie alkoholu. Psy biegające po parku, bez kagańców i smyczy, chłopcy zjeżdżający z górek na terenowych rowerach, śmieci na alejkach, dzieci i psy które pływają w fontannie, wielbiciele piwa z biedronki, tworzą niepowtarzalny koloryt naszego parku. Dodać do tego należy słynny już zegar słoneczny ze spróchniałym tarasem i mamy obraz naszego pięknego parku :-)

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx4.xx0 
  • +6

    MII_gość_gość

    14.08.2018, 16:06

    Ale żabki zostaną?:)

    Ale żabki zostaną?:)Mam nadziję że nie znikna z parku.

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx4.xx6 
  • +4

    kik_gość

    15.08.2018, 11:00

    Przyłączam się! Żabki musza zostać! Są charakterystycznym elementem Parku

    Cytuj
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • -3

    LukaszB_gość

    14.08.2018, 16:49

    do nijakiego Głowi

    "Łukasz Brządkowski, zawód społecznik, żona i matka pracę mają w państwówkach. On sam pracę dosłał kiedyś w CKiS (miasto) skąd wyleciał zwolniony przez ówczesnego dyrektora. Ręce pracą nieskalane. Łukasz Brządkowski za spekulacje na temat jego startu w wyborach samorządowych podawał ludzi do prokuratury, dziś spekulacje okazują się prawdą. Łukasz Brządkowski wyśmiewa samorząd, układy itp. a jego najbliżsi pochodzą z "państwówek" - karierowicz pod przykrywką walki z nijakim układem. Kolega Urbana. Pracuje w Fundacji Pokolenia posiadającej środki głównie od miasta - czyli znowu Brządkowski powiązany jest z tymi z którymi niby walczy. Żenada, ręce pracą nie skalane!"

    Zazwyczaj nie odpowiadam internetowym frustratom, ale skoro wklejasz tekst skopiowany kropka w kropkę od niejakiego Łupaszko (jakim prawem przybrał taki pseudonim?), muszę na te kłamstwa zareagować. Wiem, że dla niektórych jak ktoś łopatą nie macha, to ma ręce pracą nie skalane, ale muszę ciebie rozczarować. Prawie 5 lat przepracowałem w różnych fabrykach bo dla mnie praca fizyczna jest taką samą wartością jak umysłowa. Pracowałem również przez rok w CKiS, bo zostałem zatrudniony przez nowego dyrektora, który chciał w Tczewie zrobić centrum kultury z prawdziwego zdarzenia. Zostałem przez niego także zwolniony, ale dalej pozostajemy w dobrych relacjach, bo dla nas tczewska kultura była ważniejszy niż osobiste ambicje. Nie zrozumiesz tego, ale na pewnym poziomie tak po prostu jest. Moi najbliżsi "nie pochodzą z państwówek", a tobie radzę nie tykać mojej rodziny. Nie jestem na pewno kolegą twoim ani Urbana. Obecnie pracuję w OWES, który jest finansowany ze środków europejskich, czyli ani twoich ani miejskich. Jestem społecznikiem i działam wolontarystycznie, bo Tczew to moje miejsce na Ziemi i chcę żeby to było wspaniałe miasta. Tacy frustraci jak ty mi w tym nie przeszkodzą.

    Odpowiedz
    IP: 185.167.xx5.xx0 
  • +2

    kik_gość

    14.08.2018, 21:03

    Abstrah**ąc: " jest finansowany ze środków europejskich, czyli ani twoich ani miejskich" - Myli się Pan. Środki europejskie są jak najbardziej naszymi środkami, pochodzą z naszych podatków i podatków innych obywateli UE, Polska wpłaca do budżetu UE konkretną składkę. Wszystkie budżety posiadane przez miasta, powiaty, gminy, państwa i w końcu UE to pieniądze nasze i nam podatnikom wbrew naszej woli odebrane.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx2.xx2 

    kik_gość

    14.08.2018, 21:05

    Szanowna Redakcjo bądźcie łaskawi naprawić wasz system wykropkowywania wulgaryzmów. Słowo A B S R A H U J Ą C nie jest wulgaryzmem. Do tego ten wulgaryzm, którego się tam dopatrzyliście pisze się przez CH

    Cytuj
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • +6

    ja_gość_gość_gość_gość_gość_gość

    14.08.2018, 18:29

    Marzy mi się sezonowa kawiarenka , może w parku , a może przy wieży ciśnień ???

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx9.xx1 
  • -6

    Gość_gość

    15.08.2018, 05:26

    Drzewa w parku

    Tam kiedyś nie było tylu drzew .jak oglądam stare zdjęcia to wtedy dopiero było ładnie.jak chcą rewitalizowac to musieli by wyciąć mnóstwo drzew a ja byłabym za tym żeby powycinać co nieco w miejscu gdzie ten stawek z żabami.tych drzew jak na park jest tam stanowczo za dużo

    Odpowiedz
    IP: 78.10.xx4.xx0 
  • +5

    kik_gość

    15.08.2018, 09:59

    Po co? W jakim celu? Tam gniazdują ptaki, drzewa dają cień, obniżają temperaturę, pochłaniają wodę przyjdą deszcze i to będzie bardzo ważne. Jestem przeciw wycinaniu zdrowych drzew, owszem można je przycinać czy usuwać chore/martwe, ale wycinka zdrowych bezpiecznych drzew jest absurdalna!

    Cytuj
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • n_gość

    16.08.2018, 13:13

    "Jesteś żałosny,wracaj na wschód."

    Sarkazm - szczególnie złośliwa ironia; szyderstwo, kpina, drwina

    Odpowiedz
    IP: 5.226.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA