HPV. Jeszcze 68 dziewcząt może skorzystać z darmowych szczepionek

Szczepionka (fot. archiwum)
HPV. Jeszcze 68 dziewcząt może skorzystać z darmowych szczepionek
Jeszcze 68 dziewcząt z rocznika 2001 może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Ten prezent mieszkanki miasta Tczewa dostały od powiatu, który postanowił przeznaczyć dodatkowe środki na zabezpieczenie nastolatek przed wirusem HPV, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy.

Z tej szansy skorzystało już 251 dziewcząt z rocznika 2001, w tym 165 mieszkanek miasta Tczewa, 71 mieszkanek miasta i gminy Gniew oraz 15 mieszkanek gminy Morzeszczyn. Szczepienia na tak szeroką skalę nie byłyby możliwe bez udziału finansowego samorządu miasta Tczewa, gminy Gniew i gminy Morzeszczyn. To właśnie z ich budżetów sfinansowano część zakupionych szczepionek.

Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego) są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie miały z nim kontaktu. Zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii. W Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu perspektywicznie. Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, wyodrębnia się wiele jego typów, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, a także brodawek, m.in. kłykcin kończystych. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1000 zł. Dla wielu rodziców to bariera.

- Za moich czasów nie było takich możliwości, takich szczepionek, więc jeśli mam okazję zaszczepić córkę przed wirusem, który może w przyszłości wywołać raka, to nie będę się wahać. Zdrowie dziecka jest przecież dla każdego rodzica najważniejsze - powiedziała Joanna - mama Oli.


Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z innych powiatów, które od kilku lat są szczepione z budżetów samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

- Od lat prowadzimy szereg akcji prozdrowotnych skierowanych do mieszkańców naszego powiatu w każdym wieku. Profilaktyka jest dla nas niezwykle ważna, dlatego szczepienia ochronne to jeden z priorytetów naszych działań. Realizujemy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewcząt, ponieważ jest to inwestycja w pokolenie zdrowych mieszkanek powiatu tczewskiego - powiedział Józef Puczyński, Starosta Powiatu Tczewskiego.

O poprawę sytuacji w Polsce i szczepienia dziewcząt zabiega także Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Koalicja ta to platforma zrzeszająca wszystkie najważniejsze obecnie działające w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy organizacje, instytucje i osoby, reprezentujące sektor publiczny, samorządowy, pozarządowy i prywatny
Powstałe w ten sposób grono wybitnych ekspertów i praktyków podejmuje wspólną pracę, aby stworzyć propozycję kompleksowego programu zdrowotnego, którego wdrożenie mogłoby doprowadzić do realnej poprawy sytuacji w tym wstydliwym dla zdrowia publicznego w Polsce obszarze.

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Można się nim zakazić bardzo łatwo i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Najczęstsze objawy, występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze - brodawek (kurzajek) czy kłykcin kończystych. Niestety wirus HPV może być również przyczyną powstawania nowotworów. Wiele kobiet myśli „to mnie nie dotyczy, przecież nikt w mojej rodzinie nie chorował”. Dlatego bagatelizują chodzenie do ginekologa i regularne kontrole cytologiczne. To szybkie i bezbolesne badanie pomaga wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium. Niestety tylko 25% objętych programem rządowym kobiet przychodzi na bezpłatną cytologię.

Szczepienia w ramach Powiatowego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV "Chronię życie przed rakiem" realizuje NZOZ "Medyk" Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5. Rejestracja telefoniczna w okresie od września do października 2013 r. lub do wyczerpania limitu szczepień pod nr telefonu 58 7776550 w godzinach od 8:00 do 16:00.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

  • +6

    er_gość

    26.09.2013, 08:11

    takie szczepionki

    powinny byc obowiazkowe ,poniewaz pozniej unika sie kosztownego leczenia ,a jak nie ma kasy to zaprzestac budowy pomnikow smolenskich ,figur jana pawla 2 itp. takie pomniki niczemu nie sluza

    Odpowiedz
    IP: 82.8.xx0.xx4 
  • -13

    Imię, login, pseudonim, nick

    26.09.2013, 12:21

    Won od moich pieniędzy!

    Za Twoje pieniądze tych pomników nikt nie buduje! Więc zamknij jape

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • mama_gość

    26.09.2013, 11:50

    hpv tylko dla Tczewianek?

    Tczew zabral mieszkancom Gniewa wszystko co sie da,szpital specjalistow w osrodku zdrowia i inne a teraz gdy czytam szczepienia dla tczewianek to krew mnie zalewa,powiat to Tczew i okolice ,gdzie jest cos dla nas?dr Mowinski nie dba o gniewskich ludzi potrzebujacych dobrych lekarzy specjalistow,miota sie miedzy Turzem a Gniewem i innymi zobowiazaniami,wazne zeby jego kabza byla pelna.Gniewiacy po jego poradach spotykaja sie pod gab.zabiegowym .wszyscy z tym samym lekiem(zastrzyki)czy ten pseudo-lekarz jeszcze cos potrafi?oprocz brania...........tego i owego

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx0.xx6 
  • +2

    polon1779_gość

    26.09.2013, 18:43

    Ja bylbym ostrozny co do wydatkowania.

    Pamietajmy, ze w tym zakresie dzialolo i dziala potezne lobby producenta szczepionki. Poszukajcie w necie, sczepionka ta jest przeciwko HPV typu 6, 11, 16 i 18. Natomiast przed pozostalymi typami szczepionka nie chroni. Ponadto HPV odpowiada za 70% przypadkow raka szyjki macicy, za pozostale 30% odpowiadaja inne wirusy i inne uszkodzenia. Jesli uwzglednic inne typy HPV, przed ktorymi szczepionka nie chroni, oraz inne wirusy i inne przyczyny, to wg oficjalnych danych szczepionka zmniejsza szanse na zachorowanie na raka szyjki macicy o 17%. Zalecane szczepionki wg WHO maja skutecznosc 95%. Dobrze przynajmniej, ze juz nie mowi sie o szczepionce na raka szyjki macicicy, bo to szczepionka tylko na wirusa, ktory moze tego raka wywolac. Niestety tez, dane te moga nie byc rzetelne, gdyz z wynikow skutecznosci dzialania szczepionki wykluczono pacjentki, ktore mialy czterech lub wiecej partnerow. Dlatego moze znow podpadne forumowiczom, ale jestem zdecydowanym przeciwnikiem finansowania tej szczepionki ze srodkow publicznych. Wolalbym, aby te pieniadze przeznaczyc na badania profilaktyczne. Regularna cytologia pozwala wykryc raka, a we wczesnym etapie rak ten w 90% jest wyleczalny -jeden z najwyzszych odsetek wyleczalnosc, i jedno z najprostrzych rozpoznan. Oczywiscie to drazliwy temat, bo wg niektorych kazdy procent wiecej szans na niezachorowanie to wielki plus, ale warto poslugiwac sie statystyka, bo inne choroby -mniej straszne tez zabijaja. Np. grypa zabija na wiele sposobow, przebyta zwieksza np. szanse na zawal o 150%, czyli bez zachorowan na grype byloby okolo 20 tys mniej smiertelnych zawalow rocznie.

    Odpowiedz
    IP: 37.30.xx6.xx0 
  • +6

    jerzy_gość

    26.09.2013, 21:49

    Według mnie Mowińskiego nie powinno się tytułować lekarzem. Gdy poprosiłem go o skierowanie na tomografię komputerową orzekł że wypisze ale pod warunkiem że przyjmę serię zastrzyków(blokady). Moim zdaniem wpierw wykonane powinny być badania zamiast aplikować komuś zastrzyki.

    Odpowiedz
    IP: 31.175.xx7.xx5 
  • +3

    _gość

    27.09.2013, 15:32

    KONCERNY FARMACEUTYCZNE PRZEKUPUJĄ POLSKICH, SKORUMPOWANYCH MEDYKÓW...KASA WAKACE NA SESZELACH, ITD.

    Cytuj
    IP: 81.219.xx6.xx2 
  • +2

    mama_gość

    27.09.2013, 12:22

    zastrzyki

    wlasnie o te blokady mi chodzi,przepisuje je wszystkim na kazda chorobe,nie sa najtansze a w moim przypadku nieskuteczne,na moje uwagi nie zareagowal,dalej przepisal te same blokady,sprawia wrazenie pana iwladcy nie do konca przytomnego i kontaktujacego,zmienilam lekarza i czuje sie o wiele lepiej,jestem po tomografii komp.i mam jasnosc co mi jest,ponoc Mowinscy to tacy co duzo moga,ale za ..... im to nie wychodzi tylko szkodza,ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase,wiadomo!uzywki kosztuja

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx7.xx5 
  • +2

    //_gość

    27.09.2013, 16:21

    //

    NIE WSPOMAGAJCIE KONCERNÓW FARMACEUTYCZNYCH, NIE WSTRZYKUJCIE SOBIE WIRUSÓW, CO PÓŁ ROKU BADANIE CYTOLOGICZNE I RACZKA NIE MA...A Z TEJ SZCZEPIONKI NIE WIADOMO CO WYSKOCZY...

    Odpowiedz
    IP: 81.219.xx6.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.