Jak i czym dobrze palić?

Stare Miasto, dym z komina (fot. tcz.pl)
Jak i czym dobrze palić?
Okres grzewczy w pełni. Zawsze jest jednak dobry moment, by zmienić jakość powietrza, nie truć siebie i najbliższych. Najnowsze badania dowodzą, że nawet w starym piecu możesz palić efektywnie i nie doprowadzać do powstania dymu oraz smogu. To łatwe! Wystarczą odpowiednie materiały do palenia oraz dobra technika palenia w piecu. PamiętajmyJ! Piec nie jest śmietnikiem! Jak więc i czym dobrze palić?

Śmieci wrzucone do pieca zamieniają się w szereg trujących związków znanych z gazów bojowych i pestycydów. Choć zazwyczaj ich nie widzimy i nie czujemy, to jednak stale nimi oddychamy, a trucizny gromadzą się latami w organizmie, by dać o sobie znać za kilkadziesiąt lat w postaci chorób i skrócenia życia.

NIE WOLNO PALIĆ:

drewna malowanego/lakierowanego/impregnowanego,

płyt meblowych, płyt wiórowych, paździerzowych, paneli podłogowych, dykty,
papieru kolorowego, kolorowych czasopism itp.,
plastikowych butelek, pojemników i toreb,
przedmiotów z tworzyw sztucznych.

Bez większych negatywnych skutków dla zdrowia można palić w każdym piecu:

węglem kamiennym - dla kotła zasypowego zazwyczaj im grubszy węgiel, tym lepszy
węglem czeskim (półbrunatnym) i brunatnym - mimo że ma gorsze parametry i 30-50% wilgoci, to palenie nim jest legalne
niemalowanym, nieimpregnowanym drewnem
ekogroszkiem, pelletem, brykietami drzewnymi
brykietami ze słomy, zbożem, odpadami roślinnymi różnego rodzaju (np. łupinami z orzechów, pestkami, szyszkami - tu ryzykiem jest jedynie zniszczenie kotła przez kwasy zawarte w niektórych pestkach (np. wiśni) albo problemy z leśniczym, bo hurtowe wynoszenie szyszek z lasu jest karalne).
Każdy, kto ma piec, kocioł albo kominek, natychmiast może zacząć palić w nim praktycznie bez dymu - o 50% czyściej i do ok. 30% taniej - bo skoro lepiej dopalimy paliwo, to mamy z niego więcej ciepła. Wystarczy stosować jedną z opisanych poniżej technik palenia bez kopcenia.

Dym i smród pow­sta­je wtedy, gdy dużą ilość węgla lub drew­na pod­palamy od dołu lub wrzu­camy dużą ilość na żar. Choć jest to meto­da powszech­nie znana, zapisana w instrukc­jach obsłu­gi wielu pieców, to naj­gorsze, co moż­na zro­bić. Tak wywołu­jemy pożar - kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt kilo węgla czy drew­na szy­bko się pod­grze­wa i uwal­nia ogromne iloś­ci pal­nych gazów, szerzej znanych jako dym. Jest ich za dużo, by nadążyły się spal­ić, więc więk­szość odlatu­je kominem, tracąc na tym 1/3 pali­wa.

Ale jeśli w tym samym piecu to samo pali­wo pod­pal­imy od drugiej strony - od góry - wtedy to już nie jest pożar: opał zapala się stop­niowo, tak jak świeca. Żar pomału pod­grze­wa pali­wo pod spo­dem, palne gazy uwal­ni­ane są stop­niowo, a warst­wa żaru daje wysoką tem­per­aturę, w której wszys­tko łatwo dopala się do prze­jrzystych spalin. Na zewnątrz nie widać, że coś pal­imy.

Taki sposób spala­nia węgla zas­tosowano w nowoczes­nych kotłach poda­jnikowych - tam efekt jest najlep­szy. Ale najprost­szy piec, kominek czy nawet ognisko najczęś­ciej także nada­ją się do zas­tosowa­nia tej lub innych tech­nik, do czego bardzo zachęcamy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

  • +6

    ja_gość

    26.11.2018, 00:10

    Bez większych negatywnych skutków dla zdrowia można palić w każdym piecu: węglem kamiennym - dla kotła zasypowego zazwyczaj im grubszy węgiel, tym lepszy ---- Ha ha ha :) - kto to pisał ?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx4 
  • +1

    Mieszkaniec_gość_gość

    26.11.2018, 00:15

    Nowe miasto

    Fajny artykuł, ale czy dojdzie do ludzi którzy nie potrafią palić? Mam wątpliwości. Powinno się wymuszać ogrzewanie miejskie i gazowe. W Krakowie jest to nagłośnione i oni tam walczą o lepsze jutro. A u nas? Niby statystyki są okej, ale wszyscy którzy przejdą się tam gdzie są kamieniczki, dobrze wiedzą że strasznie ludzie trują paląc węglem.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx0.xx1 
  • +4

    Podtruwany_gość

    26.11.2018, 01:16

    Uwaga na trucicielkę!

    W Tczewie na ulicy Zielonej (za zakrętem) niedaleko przedszkola w domku jednorodzinnym palą czym się da... Oprócz węgla w piec idą gumy, plastiki, szmaty, odpady zwierzęce, roślinne, resztki żywnościowe -słowem wszystko! To jest po prostu masakra, niski komin i dym który cały czas unosi się nisko nad ziemią po całej okolicy... Sąsiad obok ma ogrzewanie gazowe i problemu nie ma! Może jakieś zmiany w przepisach...?

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx3 
  • Aga _gość

    26.11.2018, 07:29

    Nie

    We wszystkich piecach można palic od gory!!!!!!! Wiem bo kupe lat mialam normalny piec, w zeszlym roku kupilam inny z dmuchawa i teraz spokojnie pale od gory.

    Odpowiedz
    IP: 77.253.xx3.xx8 
  • Gość_gość_gość_gość

    26.11.2018, 09:25

    W 60% powietrze jest zanieczyszczane przez pojazdy samochodowe.

    Odpowiedz
    IP: 37.248.xx6.xx0 
  • +1

    Laska_gość

    26.11.2018, 11:17

    http://www.youtube.com/watch?v=6bEHXY0C1gE

    Odpowiedz
    IP: 82.102.xx7.xx2 
  • +1

    No _gość

    26.11.2018, 11:18

    Palić trzeba z vaporyzatora najlepiej ,nie ma spalania i 50 procent kanabinoidow idzie w postaci pary prosto do organizmu tak samo z thc nie pal blatów nie warto

    Odpowiedz
    IP: 176.11.xx9.xx3 
  • Atrakcyjny Kazimierz_gość

    26.11.2018, 13:58

    co prawda to prawda

    ...palić od góry a kochać od tyłu!

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx3 
  • Karol_gość

    27.11.2018, 21:08

    najlepiej wogule nie palic

    Najlepiej gzac pszez electryczne pompy ciepla jak Fujitsu, Mitsubishi, etc. i prad brac z bateri slonecznych i wiatrakuw. Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietze w Europie pszez palenie wengla.

    Odpowiedz
    IP: 170.28.xx4.xx0 
  • Slaweklampy_gość

    26.12.2018, 12:56

    palenie w piecu węglowym

    Instrukcja palenia węglem w piecu kaflowym: Po wyczyszczeniu paleniska wsypać ok. 2 do 3kg węgla o wielkości ziaren ok. 3 do 5cm, położyć na to dwa lub trzy kawałki drewna o grubości 3 do 5cm, na to kawałki drewna o grubości 1 do 1,5cm i podpalić. Używać do rozpalania dobrze wysuszonego drewna świerkowego, sosnowego lub brzozowego. Przy następnych podłożeniach węgla nie zasypywać żaru.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.