Miód w potrawach regionalnych, czyli III Sympozjum kulinarne O jeściu na Kociewiu

(fot. tcz.pl)
 Miód w potrawach regionalnych, czyli III Sympozjum kulinarne O jeściu na Kociewiu

zobacz galerię zdjęć: 3
6 października w Subkowych odbyło się III Sympozjum Kulinarne O jeściu na Kociewiu. Tematem przewodnim spotkania był miód w potrawach regionalnych, któremu poświęcono znaczną część uroczystości. Nie tylko jednak na jedzeniu skupiono się tego dnia, bo imprezę w Domu Kultury uświetniły także występy dzieci i regionalnych zespołów. A na deser na scenie wystąpił sam Zbigniew Wodecki.

Zebranych w Domu Kultury gości uroczyście powitała prowadząca sympozjum Magdalena Olszewska. Następnie gniewski zespół Burczybas zaprosił wszystkich zebranych do wspólnego odśpiewania hymnu Kociewia. Nim sympozjum rozwinęło się na dobre, głos zabrała jeszcze organizatorka całego wydarzenia Krystyna Gierszewska prezes Kociewskiego Forum Kobiet, która przedstawiła idee powstania kulinarnego święta oraz wymieniła wspaniałych i wiernych współorganizatorów.

Zgodnie z tematem przewodnim wydarzenia wygłoszono referaty popularno-naukowe na temat apiterapii i ziołolecznictwie, o czym opowiadała Zofia Laskowska-Kociorska - refleksolog z Gospodarstwa Agroturystycznego "Miodowe Rajskie Pólka" w Opaleniu. Zaraz po niej swoją prelekcję na temat miodów pitnych i ich zastosowania na kociewskim stole wygłosił Mistrz Witold Cyranowicz z Wielkiej Konfraterni Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła. Uczestnicy sympozjum po ciekawych wystąpienia znawców jadła kociewskiego, mieli także niepowtarzalną okazję skosztować smakołyków i zasięgnąć dogłębnych informacji od prelegentów na temat ich produktów i domowych sposobów leczenia, o czym w swoich wykładach nie omieszkali wspomnieć.

Po części referatowej sympozjum na scenie usłyszeć i obejrzeć można było występ gniewskiego Burczybasa, a następnie na scenę poproszono laureatów konkursu plastycznego "Moja przygoda z miodem", który skierowany był do uczniów szkół podstawowych z Kociewia. Spośród 59 prac jury, w skład którego weszli Maria Leszman, Laura Borys i Justyna Żuraw wyłonili 10 najlepszych rysunków. Impreza była też idealną okazją do wyłonienia zwycięzców konkursu kulinarnego "Mięsa w miodzie". Jury w składzie Kinga Gawrońska, Artur Michna i Wojciech Petera spośród 8 przygotowanych przez uczestników zabawy potraw na I miejsce wybrali smakowity kotlet w miodzie z glazurowaną na maśle marchewką Danuty Mikołajczak z Kulic. Nagrody w konkursach wręczał wicestarosta tczewski Mariusz Wiórek oraz przewodniczący Rady Powiatu Piotr Odya.


Nim na scenie pojawiła się gwiazda wydarzenia, zebrani zobaczyli występy dzieci z Kółka Teatralnego przy Szkle Podstawowej w Pszczółkach oraz ze Szkoły Filialnej w Brzuścach. Po nich na scenie pojawił się już Zbigniew Wodecki, który swoim koncertem zabawiał liczną publiczność, w tym także zebraną tuż pod sceną grupę dzieci. Nie zabrakło wspólnych śpiewów i gromkich oklasków. Nic w tym też dziwnego, w końcu utwory artysty zna niemalże każdy z nas.

Co roku w ramach sympozjum z inicjatywy Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet wydawane są materiały promocyjne. W tym roku jednym z nich był kalendarz kulinarny na 2013 rok prezentujący popularne, tradycyjne potrawy Kociewia. W uroczystości uczestniczyli między innymi samorządowcy z terenu Powiatu Tczewskiego w osobach starosty tczewskiego Józefa Puczyńskiego, wicestarosty Mariusza Wiórka, przewodniczącego Rady Powiatu Tczewskiego Piotra Odya, wójta Gminy Subkowy Mirosława Murzydło, wójta Gminy Morzeszczyn Piotra Lanieckiego oraz zastępcu burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tadeusza Błędzkiego. Swoją obecnością organizatorów zaszczycili także prof. Maria Pająkowska-Kensik, Monika Kopiecka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego czy prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku Piotr Hałuszczak.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +2

    gość_gość

    13.10.2012, 14:25

    gościnny

    W różnych publikacjach katolickich czytam czasem, że medycyna niekonwencjonalna jest grzechem i kościół katolicki kategorycznie tego zabrania. Niektórym objaśnię, że medycyna niekonwencjonalna to inaczej medycyna ludowa i metody terapii naturalnej oraz holistycznej. Dopuszcza się tu jedynie terapię konwencjonalną, lecz z różnymi znanymi obwarowaniami. Medycyna konwencjonalna to inaczej przychodnie i szpitale oraz pielęgniarki i panowie w białych kitlach - zwani lekarzami. Jednak apteki również sprzedają leki naturalne - czyli w tym miejscu popełnia się również wykroczenie przeciw nauce kościoła katolickiego. O środkach antykoncepcji w ogóle nie wspomnę. Preparaty miodopochodne (apiterapia) wedle katolickiej doktryny również nie są dozwolone. Niedozwolona jest także nauka szybkiego czytania oraz relaks i medycyna wschodu oraz natruralna i pełna wiedza o istocie ludzkiej - niosiągalna w żadnej szkole i kościołach cywilizacji zachodniej do której Polska zalicza się także. Strasznie dużo tych haków mają na nas ci nasi pasterze dusz. Nie jestem wrogiem katolicyzmu. Lecz nie jestem też wrogiem ludzkiej wolności do wyboru własnej drogi w życiu, którą jako jedyna istota otrzymał człowiek od samego Boga. Jeśli ktoś chce poznać obiektywną prawdę to jedynie wiedza u źródeł i samodzielna praca nad rozwojem osobowości własnej oraz podnoszenie poziomu świadomości uniwersalnej. Religie spełniają dobre zadanie, lecz do pewnego momentu życiowej ścieżki. Potem jest już tylko blokowanie i ograniczanie uniemożliwiające pełne poznawanie wszechrzeczywistości. Od siebie dodam, że mi medycyna ludowa nie przeszkadza i jestem sympatykiem naturalnych metod leczenia, również apiterapii. To co akademickie nie potrafi - niejednokrotnie potrafi metoda naturalna i to bez efektów ubocznych. Pozdrawiam ludzi myślących.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx8 
  • -1

    Gość_gość

    15.10.2012, 09:25

    Ta to jest

    jak plebs słucha głosu ksionca, a nie głosu Boga. W Biblii nie ma ani słowa n/t medycyny niekonwencjonalnej.

    Cytuj
    IP: 158.116.xx2.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.