tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 00:45
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Tczewianie - Młodymi Talentami 2010

Opublikowano: poniedziałek, 24.05.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 2

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Grupa teatralna OPANUJ SIĘ, działająca po patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Młodzieży Tczewskiej wzięła udział w III Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym Młode Talenty 2010, którego ideą jest hasło "młodzi dla młodych". Jest to przedsięwzięcie, które jest organizowane przez członków Samorządu Uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Bydgoszczy. W tegorocznej edycji "Młodych Talentów" ok. 3 tys. uczestników z całej Polski zaprezentowały swoje umiejętności w kategoriach: taniec, muzyka, poezja, fotografia, plastyka i teatr. Tczewianie bardzo dobrze zaprezentowali się w rywalizacji.

Zmagania grup teatralnych odbyły się 23 marca - zgłosiło się 26 zespołów. OPANUJ SIĘ zaprezentowało jury i zebranej publiczności spektakl pt. "Ania" w reżyserii Piotra Weintza - tego dnia członkowie grupy dowiedzieli się, że zostali laureatami konkursu i że zajęli jedno z trzech miejsc. Na oficjalne wyniki trzeba było poczekać do 14 maja, gdzie w Operze Nova w Bydgoszczy odbyła się gala finałowa, która rozpoczęła się minutą ciszy upamiętniającą tragiczną śmierć pary prezydenckiej pod Smoleńskiem. Nie bez przyczyny - organizatorzy w ten sposób oddali hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który objął imprezę patronatem i miał siedzieć na honorowym miejscu podczas gali. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz, świata kultury, młodzież i rodzice. Zabrakło natomiast prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tym roku patronował Młodym Talentom. Statuetkę Przyjaciela Młodych Talentów odebrał w jego imieniu minister w Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Sasin.

- Jestem wzruszony, ale jest mi przede wszystkim smutno, że to ja odbieram tę statuetkę - powiedział. - Kiedy pan Prezydent usłyszał o konkursie "Młode Talenty", powiedział "Jadę, chcę tam być z młodzieżą!". Miałem szczęście obserwować jego spotkania z młodymi ludźmi. Wśród młodzieży Lech Kaczyński był w swoim żywiole, a kiedy czasem, w różnych gronach, ktoś utyskiwał na młodzież, Prezydent reagował gwałtownie: "Dajcie spokój, młodzież mamy wspaniałą!".

Po ogłoszeniu wyników w kategorii teatralnej okazało się, że tczewska grupa teatralna OPANUJ SIĘ zdobyła I miejsce i tym samy jej członkowie zostali Młodymi Talentami 2010, co spotkało się z ogromną radością i satysfakcją zespołu. Oprócz eleganckiej gali organizatorzy zapewnili laureatom również dobrą zabawę, która trwała do białego rana na afterparty w jednym z Bydgoskich klubów. Spektakl "Ania" wcześniej zdobył laury na następujących festiwalach: I nagroda w XLV Wojewódzkim Konkursie Teatrów Szkolnych o Nagrodę "Bursztynowej Maski" 2009; Brązowa Igła w V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych IGŁA w Ostrołęce; Grand Prix IV Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka pod nazwą "Współczesność w Teatrze" w Wejherowie, wyróżnienie za plastykę ruchu i taniec na 11 Spotkaniach Teatrów Młodych w Warszawie, Srebrny Gwóźdź w X Regionalnym Mityngu Teatralnym im. Sławka Kuczkowskiego.

A czym jest "Ania"?

Bohaterką spektaklu jest dziewczynka o imieniu Ania wychowywana przez ojca, który nie radząc sobie w sytuacji samotnego rodzicielstwa ucieka w alkohol, jednocześnie obwiniając córkę za wszelkie niepowodzenia życiowe. Ania ma umiejętność tworzenia swojej wyimaginowanej "krainy radości", która staje się dla niej odskocznią od smutnej rzeczywistości.
W spektaklu przeplatają się dwa światy Ani: pierwszy to codzienne relacje z ojcem a drugi to beztroska zabawa w świecie wyobraźni. W przedstawieniu poruszony jest również problem braku głębszej empatii osób, które obserwowały sytuację rodzinną Ani i oprócz niewielkiej pomocy nie zrobiły nic. Spektakl przestrzega, iż taka obojętność ludzka może doprowadzić do tragedii.

scenariusz: Piotr Weintz wraz z grupą
reżyseria: Piotr Weintz
Grupę OPANUJ SIĘ tworzą: Beata Bassara, Agata Suszyńska, Ida Pakizer, Dorota Sawczenko, Magdalena Gulińska, Oskar Jaśniewski oraz instruktor grupy Piotr Weintz.
 
drukuj
Artykuł przeczytano 2660 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Wypadek w Subkowach
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (2)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
Gratulacje! ~ Justycha_gość
IP: 213.17.xx2.xx0
Data: 24.05.2010, 13:08
Brawo Piotruś! Życzę dalszych sukcesów! :)
Brak zdjęcia
+1
Gratulacje ~ m_gość
IP: 84.38.xx8.xx7
Data: 24.05.2010, 13:31
Serdeczne gratulacje :) życzę dalszych sukcesów :)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew