tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 21 października 2016r, godz. 20:42
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Zlikwidują jednostkę - koniec wojskowych tradycji w Tczewie?

Opublikowano: poniedziałek, 14.09.2009, 07:44. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Żołnierze z tczewskiej jednostki zostaną przeniesieni do Niska na Podkarpaciu? Wszystko na to wskazuje. Saperzy mają wyprowadzić się z Tczewa z powodu ministerialnej decyzji o kompleksowej restrukturyzacji polskich sił zbrojnych. Przeformowanie polskiego wojska ma zakończyć się w 2012 roku. Plany dotyczące jednostki nie podobają się jednak włodarzom miasta, którzy już wystosowali do MON-u list w tej sprawie.

16 Tczewski Batalion Saperów wpisał się na dobre w historię miasta - istnieje tutaj już od 80 lat, jednak wiele wskazuje na to, że może wkrótce zniknąć z mapy. Reforma wojska odbędzie się w ramach programu rozwoju sił zbrojnych do 2012 roku. Przedstawiciele jednostki nie chcą komentować sprawy, jednak cała sprawa budzi spore emocje wśród tczewskich samorządowców:

Specjalistyczne wojsko, do jakich należą saperzy, jest bardzo potrzebne pod względem bezpieczeństwa cywilnego. Żołnierze zajmują się ochroną przeciwpowodziową, wysadzają zatory na Wiśle. Sprzętu, jakim dysponują - transportery, amfibie, które mogą przedrzeć się przez rozlewiska - nie ma ani straż pożarna, ani inne instytucje. Ponadto jednostka prowadzi rozminowanie terenu z niewybuchów i niewypałów w promieniu około 100 kilometrów od naszego miasta - począwszy od Mierzei Wiślanej aż po Chojnice - podkreśla Włodzimierz Mroczkowski, przewodniczący Rady Miejskiej i jednocześnie szef Wydziału Zarządzania Kryzysowego przy tczewskim starostwie.
 


Saperzy zajmują się zabezpieczaniem niewypałów, które znajdowane są np. na budowach - obowiązujące prawo konieczność usuwania pozostałości II wojny światowej nakłada właśnie na wojsko.

- Pamiętajmy, że po restrukturyzacji, którą wg. czasopisma "Polska Zbrojna" podpisał minister MON-u saperzy znajdą się w Stargardzie Szczecińskim, Orzyszu, a w obrębie miast na północy Polski nie będzie żadnej jednostki saperskiej szczebla batalionowego! - zauważa Włodzimierz Mroczkowski.
 


Samorządowcy już wystosowali list do resortu obrony, w którym chcą przekonać ministra o konieczności pozostawienia jednostki w Tczewie. Argumentują, że przemawia za tym bardzo dobra poligonowa baza szkoleniowa po obu stronach Wisły, gdzie corocznie szkolą się saperzy Wojska Polskiego, na przykład z wysadzania zatorów lodowych.

- Mieszkańcy są zżyci z jednostką - jest tu mnóstwo rodzin, które pracowały, bądź jeszcze pracują w jednostce. Pracownicy cywilni i wojskowi w większości nie przeprowadzą się przecież do Niska. Albo pójdą do cywila, albo się rozlokują w innych jednostkach - krótko mówiąc - to są po prostu miejsca pracy. - dodaje szef Rady Miejskiej - Przez ostatnie 20 lat - w tym kiedy ja byłem dowódcą - były różne plany restrukturyzacyjne, które nie doszły do skutku. Do Urzędu Miasta przychodziły też już pisma z zapytaniem, czy miasto nie będzie miało jakiś przeciwwskazań do wybudowania na placu apelowym supermarketu. Nie potrzeba nam więcej supermarketów, a szczególnie takim kosztem jak jednostka wojskowa.
 


Mundurowi oprócz samej jednostki, która zajmuje około 20 ha, dysponuje 120-hektarowym poligonem. Co stanie się z gruntami, którymi teraz zarządzają siły zbrojne? Miasto już przygląda się sprawie:

- Jeśli od 2010 roku rozpocznie się przenoszenie jednostki z Tczewa, pozostaje pytanie, co z terenem po wojsku. Niestety, na mocy obowiązujących przepisów miasto nie ma możliwości wejścia na ten teren, ponieważ zostanie przekazany on automatycznie do agencji wojskowych, które będą go zbywały, oczywiście na takich zasadach, żeby osiągnąć maksymalny zysk. Jeżeli faktycznie dojdzie do likwidacji naszego batalionu, będziemy starać się pozyskać przynajmniej część tego terenu z przeznaczeniem, np. na budownictwo mieszkaniowe. - tłumaczy zastępca prezydenta Tczewa, Mirosław Pobłocki.
 


Po restrukturyzacji armia ma zniknąć również z innych pomorskich miast. Wszystko wskazuje na to, że wojsko "wyprowadzi się" także z Pruszcza Gdańskiego, gdzie stacjonuje obecnie 49 Pułk Śmigłowców Bojowych.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 4272 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Parking pomieści około 8 aut
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
ew. wolny teren po budownictwo?! ~ Człenson_gość
IP: 78.88.xx9.xx4
Data: 09.10.2009, 16:49
a aquapark nie bylby lepszym pomyslem? dobra lokalizacja, chetnych by nie brakowalo. Na takim pomysle jeszcze zarobic mogloby to miasto o reklamie nie mowiac
Brak zdjęcia
0
aquapark ~ czegewara_gość
IP: 84.38.xx7.xx5
Data: 09.06.2010, 19:12
aquapark w naszym mieście nie ma racji bytu, przecież jest w trójmieście a pobliski starogard chyba również planuje jego budowę . Jednostka jest potrzebna z powodu np: powodzi które nękają nasz kraj coraz dotkliwiej . Co powinno powstać na terenach JW ? Nie wiem... napewno nie kolejny market .
 
Brak zdjęcia
+1
Prezydent Pobłocki ~ _gość
IP: 77.253.xx9.xx0
Data: 28.02.2010, 00:02
a urzędu miasta nie chce nikt kupić z lokatorami??
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew