X Wojewódzki Memoriał Szachowy Danuty Widuch

X Wojewódzki Memoriał Szachowy Danuty Widuch (fot. nadesłane do redakcji)
W sobotę i niedzielę - 6 i 7 marca w Szkole Podstawowej nr 11 w Tczewie odbył się X Wojewódzki Memoriał Szachowy Danuty Widuch. Turniej został poświęcony niedawno zmarłemu Markowi Mokwie. Organizatorem imprezy była sekcja szachowa UKS "Skoczek" przy Szkole Podstawowej nr 11.

System rozgrywek podczas turnieju: 9 rund (30 minut dla zawodnika) systemem szwajcarskim (Turniej A i B). W turnieju C natomiast rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim (15 minut dla zawodnika). Turniej A rozgrywali seniorzy i juniorzy, turniej B juniorzy (rocznik 1992 - 1999), natomiast turniej C -dzieci (rocznik 2000 i młodsze). Turniej A /open/ wygrał zawodnik UKS Centrum Tczew Marcin Krzywkowski zdobywając 7,5 pkt. w 9 partiach. Drugie miejsce zajął Krzysztof Tyda uzyskując 7 pkt., a trzecie Zygmunt Pioch z 6,5 pkt. W turnieju B /juniorzy/ najlepszym okazał się szachista z MTS Kwidzyn Krzysztof Kałużny uzyskując 8 pkt . Tuż za nim uplasował się Patryk Mielke /UKS Centrum Tczew/ zyskując 7,5 pkt., a trzecie miejsce przypadło Mateuszowi Szymanowskiemu, który zdobył 7 pkt/ z Gedanensis Gdańsk. Turniej C dla dzieci do lat 10, odbył się w niedzielę na dystansie 7 rund. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Aż trzech zawodników uzyskało 6 pkt.. W dodatkowej punktacji najlepszy okazał się Paweł Teclaf z Ormuzd Kartuzy. Następny był Jacek Belczewski, a kolejny Igor Szymanowski, notabene uczestnik mistrzostw świata. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych turniejach otrzymali puchary i medale oraz nagrody. Medale otrzymali również Bartosz Wyczling za 3-miejsce wśród juniorów do lat 12 oraz Katarzyna Zalewska za 3-miejsce wśród dziewcząt.

- Dzisiejszy turniej - mówił starosta tczewski, Witold Sosnowski - jest wyjątkowy: nie tylko ze względu to, że zorganizowany został po raz dziesiąty, ale także na fakt poświęcenia tego wydarzenia niedawno zmarłemu wieloletniemu prezesowi Centrum Tczew, sędziemu szachowemu, działaczowi, a przede wszystkim oddanemu miłośnikowi tej królewskiej gry - Markowi Mokwie.