XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej zakończony

(fot. pelplin.pl)
XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej zakończony
W środę 30 sierpnia 2017 r. w Pelplinie uroczyście zakończono XIX Festiwal Muzyki Organowej. Początki tego wydarzenia sięgają roku 1992, kiedy to w pelplińskiej Katedrze odbywał się cykl koncertów pt. "Pelplińskie Koncerty Kameralne". Koncerty miały wyłącznie charakter lokalny, a wykonawcami byli głównie muzycy krajowi.

Od 1999 roku nieprzerwanie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie. Od wielu lat jedno z największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie, skupiające artystów i słuchaczy z całego świata. Największe i najważniejsze przedsięwzięcie tego profilu w Diecezji Pelplińskiej i na Kociewiu. W Festiwal zaangażowanych jest aż 11 Diecezji w Polsce, także kościoły na Ukrainie i Białorusi (m.in. Katedra Grodzieńska), łącznie ponad 70 punktów koncertowych regularnie ujętych w kolejnych edycjach koncertów towarzyszących Festiwalowi.

W ciągu ostatnich 18 lat zorganizowano przeszło 500 koncertów z udziałem ok. 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, wielokrotnie państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii. Przeprowadzano 3 kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej, wydano 4 CD, których nakład rozszedł się całkowicie oraz dokonano kilku nagrań archiwalnych. Podczas koncertów prezentowana jest polska i światowa literatura muzyczna wszystkich epok. Koncerty mają charakter solowy, kameralny, wokalny, chóralny, symfoniczny.

Każdego roku organizowanych jest kilkadziesiąt koncertów w ramach jednej edycji (lipiec-sierpień) z udziałem artystów z całego świata. W tym roku podczas już XIX edycji odbyło się ok. 30 koncertów z wykonawcami z Polski (Gdańsk, Kraków, Częstochowa, Poznań, Warszawa, Katowice, Lębork), Europy (Dania, Francja, Niemcy, Austria) i świata (Nowa Zelandia, USA).




Organizatorem głównym Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Faure działająca od 2003 roku, a jego Dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia (tj. od 1999) jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista GEDYMIN GRUBBA, który w ubiegłym roku (2016) obchodził 20-lecie swojej pracy artystycznej.



Festiwal Muzyki Organowej może poszczycić się już długą tradycją, wpisując się tym samym już na stałe w życie muzyczne Pelplina. Światowej sławy muzycy oraz różnorodny i ciekawy dobór repertuaru sprawia, że przedsięwzięcie staje się letnią filharmonią naszego miasta, zyskując spore grono stałych słuchaczy, sympatyków i melomanów, którzy rokrocznie są gośćmi festiwalu.



Podczas tegorocznego koncertu finałowego, w murach pelplińskiej Katedry Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin wręczył Gedyminowi Grubbie Odznakę Honorową "Zasłużony Dla Kultury Polskiej" nadanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gratulację złożył również Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna oraz Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski.


Następnie odbył się koncert finałowy w wykonaniu Poznańskiego Kwintetu Akordeonowego.

Poznański Kwintet Akordeonowy jest jednym z niewielu tego typu zespołów istniejący na świecie. Powstał z inicjatywy Profesora Henryka Krzemińskiego, wykładowcy klasy akordeonu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Zespół prowadzi działalność artystyczną już przeszło 45 lat. W tym okresie Poznański Kwintet Akordeonowy wykonał setki koncertów zarówno w kraju, jak i na estradach Europy, m.in. Danii, Szwecji, Niemiec, Belgii, Holandii, Francji. Zespół posiada bogaty oraz zróżnicowany repertuar, na który składają się transkrypcje wielkich dzieł dawnych mistrzów, muzyka współczesna, opracowania muzyki popularnej i rozrywkowej oraz oryginalne utwory napisane specjalnie na akordeon lub kwintet akordeonowy. Wczorajszego wieczoru usłyszeliśmy między innymi Suitę Gotycką op. 25 Leona Boellmanna, Adagio g Tomaso Albinonia , Walc z muzyki do dramatu "Maskarada" Michaiła Lermontowa, Chorał "Liebster Jesu, wir sind hier BWV 731 Johanna Sebastiana Bacha, "Prząśniczkę" Stanisława Moniuszki oraz przepiękne wykonanie Walca musette "Sous le Ciel de Paris" ("Pod niebem Paryża") Henrego Giraud.

Na zakończenie tegorocznej edycji koncertów Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna podziękował organizatorom, artystom, dyrektorowi festiwalu Gedyminowi Grubbie oraz wszystkim przybyłym słuchaczom. Biskup udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa.

W imieniu organizatorów już dziś zapraszamy na przyszłoroczną jubileuszową edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, która odbywać się będzie tradycyjnie w każdą wakacyjną środę.

Drukuj
Prześlij dalej