"Polska bez Śląska". Może i Kociewie się przyłączy?

Tczew - "Polska bez Śląska". Może i Kociewie się przyłączy?
W ostatnich dniach sporo mówi się o rozdmuchanej przez media i niektórych polityków wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na temat Ruchu Autonomii Śląska i korzystając z okazji, że strona tcz.pl pozwala zwykłym ludziom na pisanie artykułów chciałbym napisać coś o tym, a raczej przedstawić podkreślając też, że wbrew pozorom i to dla nas może mieć znaczenie, gdyż RAŚ postuluje o stworzenie kraju federacyjnego, a więc dotyczy to również i Kociewian ;).

Chciałbym przedstawić tutaj film dotyczący tego jak Ślązacy czują się polakami i gdzie Polskę mają - proszę oglądać od 55 sekundy do ok 2 minuty.

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (18)
dodaj komentarz

 • +3

  TomoTI_gość

  05.04.2011, 07:35

  hahaha czlowieku wojna sie zaczela na Moscie Tczewskim a Ty masz jakis problem z orjetacja czy jestes Polakiem czy nie ?? Jeszcze wrzuciles Filmik Kibicow jako poparcie Swojego Artykułu ... Jedz na zachod do niemiec i wstydu Polakom oszczedz:)

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx1 
 • +1

  towarzysz

  05.04.2011, 11:19

  Śląsk,Niemcy i kibice

  Śląsk zawsze był bastionem ludności proniemieckiej w Polsce.RAŚ jest też organizacją można powiedzieć po części Volksdeutschów,którzy by chcieli zaprowadzić tutaj niemieckie standardy.Sam widzisz jak jest,a jeszcze z niewiadomych przyczyn oburzacie się na słowa Kaczyńskiego,który to mówi prawdę.Wracając do RAŚ to jest to organizacja półlegalna,a ma swoich przedstawicieli w górnośląskim sejmiku,ba mają koalicję z PO!We własnym kraju tracimy polskość co na przyszłość nie jest dobrym prognostykiem,a Ci kibice to ludzie,którzy glosują w wyborach,pikietują i podejmują działania antypolskie,a nie tylko "szaraczki" nic nie mogące.Aha i czy Ślązak uważa się Polakiem to na to odpowiem w ten sposób-podczas meczu PP,który jest przedstawiony w filmiku 30000 tys kibiców Ruchu gwizdało na hymn Polski(http://www.sportfan.pl/artykul/9286/kibice-z-chorzowa-wygwizdali-hymn-polski-to-zem sta-za-euro).

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  qwerty_gość

  05.04.2011, 08:40

  yyy

  świetne zdjęcie do artykułu xD Pozdro dla wszystkich "znafcuf" historii

  Odpowiedz
  IP: 80.55.xx2.xx0 
 • RPS

  05.04.2011, 10:23

  POlska bez Śląska

  Wy chyba nie rozumiecie artykułu.Mi się wydaje że chodzi właśnie o to że zamiast czuć się polakami ci z RAŚ-u się czują Ślązakami.Z resztą ta sama nazwa organizacji jest wymowna Ruch AUTONOMII Śląska.Mi tam Górny Śląsk nie jest do szczęścia potrzebny tak jak te 170 tys Volksdeutschów którzy się tam tak burzą o 'wolność'.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  hehehe

  05.04.2011, 14:31

  ...

  tak, tylko co będzie jak RAD zażąda dostępu do morza ?? hahahaha :)))

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +1

  hehehe

  05.04.2011, 14:32

  ...

  RAŚ oczywiście ;)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +2

  zaratustra83

  11.04.2011, 12:50

  bełkot

  Nie czują się polakami tylko ślązakami ? he he he To tak jak ja bym się nie czuł polakiem tylko kociewiakiem. A jestem tym i tym i nie potrzebuję "autonomi kociewskiej".

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  _gość

  05.04.2011, 12:52

  jak Śląsk chce to niech się odłącza niech sobie zrobią własne suwerenne państwo ale niech nie liczą na jakieś korzyści od Polski. Ja tam Ślązaków i tak nie rozumiem haha. A jeśli chodzi o Kociewie, to uważam że mieszkają tutaj inteligentni ludzie, którzy nigdy by nie chcieli stawać się jakąś autonomią. Pomysł delikatnie mówiąc nietrafiony, mimo iż zgadzam się z tym że każdy ma prawo do własnego zdania to ręce opadają jak się czyta takie pomysły, sugestie...

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx9.xx8 
 • +1

  martinezz..._gość

  05.04.2011, 15:13

  :)

  jestem za, ale jak wlaczymy Kociewie do Norwegii - zadnych niemcow ani ruskich

  Odpowiedz
  IP: 46.113.xx3.xx5 
 • -3

  HidekiRyuga

  05.04.2011, 15:30

  A towarzysz !!

  Wszędzie pchasz PO gdzie jest źle ? Jesteś totalnym tatarem z jajkiem i cabulką :) Bo pan Pisiorek prezes mówi zawsze rację ? :) Weś mu ołtarz zbuduj :) Co za typ ja nie mogę !

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Jestem normalny-Nie głosuję na_gość

  06.04.2011, 10:30

  a ty co peło

  A co za PO może dobrze jest? Rząd pracuje bez zarzutów tak? Weź trochę pomyśl a nie co od Tuska w tv usłyszysz od razu do siebie bierzesz i farmazony siejesz.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • C>K>M

  05.04.2011, 21:14

  Nie wiem czy to jakoś miarodajne, ale do tej pory, wszyscy, których spotkałem, a którzy ostentacyjnie i na każdym kroku podkreślali swoją śląskość/kaszubskość/kociewskość/podlaskość/wielkopolskość, nie byli za bardzo normalni. To jest po prostu leczenie kompleksów, jestem INNY, więc jestem WYJĄTKOWY, LEPSZY.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  ludek_gość

  06.04.2011, 07:56

  RAŚizm

  słowo raśizm nabiera nowego znaczenia :o)))

  Odpowiedz
  IP: 192.104.xx7.xx1 
 • _gość

  06.04.2011, 11:00

  jesli chcesz autonomii kociewia to nikt ci nie zabroni po prostu zrob tak jak na slasku i zaloz RUCH AUTONOMII KOCIEWIA hehe

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx1 
 • +1

  Czesio_gość

  06.04.2011, 19:30

  dobre

  w skrócie RAK :)))

  Cytuj
  IP: 89.200.xx8.xx7 
 • +5

  pierre.dzoncy

  06.04.2011, 20:26

  Generalnie pomysł sam w sobie, jeśli choćby chwilę się zastanowić, jest bardzo nietrafiony. Śląsk posiada silne związki z Niemcami - czasem był czeski, czasem niemiecki, ale generalnie trochę ciągnący w tamtym kierunku. Kaszuby, nasz "większy brat", już ma większe predyspozycje do autonomii - dość duży zasięg, mniej lub bardziej, ale kultywowana tradycja - obyczaje i język. A Kociewie...? Po pierwsze jest mocno związane z Polską (religia, jezyk), as po drugie - gdzie ta kultura i tradycja, coś co nas wyróżnia? Osobiście nie znam nikogo kto w miarę sprawnie posługiwałby się dialektem kociewskim - są wydawane publikacje (i jest ich na szczęście coraz więcej) po kociewsku i o samym języku (senator Grzyb, prof. Pająkowska-Kensik, ś.p. Roman Landowski i inni), ale to i tak dociera tylko do niewielkiej grupy zainteresowanych. Jak tu mówić o autonomii, skoro język - który jest spoiwem lokalnej tożsamości - jest w sumie martwy - gdzieniegdzie starsi ludzie po wsiach jeszcze coś pamietają i gadajo po naszamu, ale kiedy ich zabraknie to zostanie garstka naukowców, którzy znają kilka słów więcej jak "jo", "kuch" i znaczenie wyrażenia "chłopcy na śliwkach". A "normalni" mieszkańcy regionu - co z nimi? Niewielu z nas identyfikuje się z Kociewiem, posiada jakąkolwiek wiedzę na ten temat - tak to my daleko nie zajdziemy.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  niekociewianka_gość

  07.04.2011, 20:30

  Nawet żartem nie wypada wspominać o autonomii Kociewia, skoro na tym Waszym-naszym Kociewiu mieszkają Polacy pochodzący z różnych stron Polski. To nie jest okres przedwojenny, kiedy to Kociewie zamieszkiwali sami kociewiacy, Kaszuby - kaszubi i t. d. Po wojnie szczególnie na tych terenach nastąpiło wymieszanie ludności.To samo zresztą dotyczy tych pomylonych ślązaków, którzy chcą po prostu na siłę wcisnąć zamieszkałych tam Polaków, przybyłych z innych stron Polski, pod but niemiecki. Nie mam nic do Niemców, mają swoje zalety, ale jednak żadnemu Polakowi nie życzę, aby panowali nad nim.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx9.xx3 
 • świstak_gość

  08.04.2011, 07:36

  Mniejszości w Polsce nie obowiązuje 5% próg wyborczy. Zrównać ich z innymi i nie będzie problemu. Fundamentalizm powinien być zabronimy na równi z totalitaryzmem i po sprawie z arabusami i Ślązakami. Paru zdrajców ojczyzny, V kolumna, wywołuje zamieszki a płaci za to cały kraj. Ciekawym pomysłem na który wpadłem właśnie teraz jest oddanie śląska roszczeniom żydowskim. Zrobią oazę handlu i przemysłu, jak to żydzi i z pewnością nie wpuszczą obwieszonych dynamitem arabusów - nie będą skłonni tez przyłączyć się do Niemiec, znając historię ;).

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx8.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia