Urzekająca przyroda zachwyca przy gniewskim kościele

(fot. gniew.pl)
Urzekająca przyroda zachwyca przy gniewskim kościele
Przy kościele św. Mikołaja w Gniewie stanęła nowa wystawa plenerowa. Umieszczone na planszach zdjęcia, ukazują Dolinę Dolnej Wisły, jako unikatowy w skali Europy ekosystem na wyciągnięcie ręki. Już po raz drugi, ponieważ pierwsza porcja wspaniałych fotografii była tematem ubiegłorocznej wystawy plenerowej, odwiedzający mogą przenieść się do tajemnego, jakże magicznego świata przyrody. Zapraszamy wszystkich gniewian i gości miasta!

O wystawie "Dolina Dolnej Wisły - przyrodnicza arteria Pomorza":

Na przestrzeni wieków wszystkie duże rzeki zachodniej Europy zostały przekształcone przez człowieka i zatraciły swój naturalny charakter. Na ich tle Wisła wyróżnia się mnogością siedlisk i form przyrodniczych, co sprawia, że w jej dolinie spotkać można wiele cennych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Dolina Dolnej Wisły jest jednym z najważniejszych w kraju korytarzy ekologicznych, którym każdego roku migrują setki tysięcy zwierząt - od malutkich owadów, przez ryby jak łosoś, troć, certa, po duże ssaki - łosia i wilka. W okresach migracji ptaków wodno-błotnych na piaszczystych wyspach w nurcie rzeki i okolicznych polach spotkać można stada ptaków liczące nawet ponad 10 000 osobników.


Największa z Polskich rzek jak magnes przyciąga dziesiątki gatunków ptaków przemieszczających się pomiędzy zimowiskami i lęgowiskami, ale jest tez jest ważną w skali kraju i Europy ostoją ptaków wodno-błotnych związanych z ekosystemem szerokiej doliny rzecznej. Bogactwo siedlisk i środowisk na przestrzeni zaledwie kilku kilometrów biegu rzeki sprawia, że spotkać tu można ponad 200 krajowych gatunków ptaków. Jest to jedna z najważniejszych krajowych ostoi lęgowych rybitwy białoczelnej (ponad 10% krajowej populacji lęgowej) oraz rybitwy rzecznej ( 7% krajowej populacji lęgowej). W dolnym odcinku Wisły łatwo też o spotkanie z bielikiem - największym ptakiem drapieżnym Polski. Urwiste brzegi rzeki zamieszkuje kolorowy zimorodek i kolonijnie gniazdujące brzegówki, nadrzeczne łąki są z kolei siedliskiem tajemniczego derkacza, kolorowej dziwonii i gąsiorka - niewielkiego drapieżnika, który swoje ofiary nabija na ciernie tarniny.

O autorach:

Łukasz Ogonowski - gniewianin z urodzenia, przyrodnik z wykształcenia i zamiłowania. Od dziecka spędzający długie godziny w dolinie Wisły, początkowo z wędką, później z lornetką i aparatem. Zaangażowany w wiele działań promujących ochronę i turystyczne wykorzystanie Doliny Dolnej Wisły.

Karol Niemiec - z Gniewu wyemigrował kilka lat temu, ale nad Wisłą pozostał. Miłośnik i badacz sów, fotograf amator, robiący profesjonalne zdjęcia, który setki godzin spędził na podpatrywaniu i uwiecznianiu w kadrze Wiślanej przyrody.

Piotr Opacian - podróżnik, fotograf, instruktor kajakarstwa. Z wykształcenia: geograf, archeologianglista, zafascynowany Ameryką Południową, którą eksploruje od wielu lat. W Amazonii przewiosłował już około 5000 km. Jego największy wyczyn to samotne przepłynięcie kajakiem rzeki Madidi znajdującej się w słabo poznanej Amazonii boliwijskiej -1834 km, w tym 453 km pod prąd. Otrzymał statuetkę Kolosa 2005 i nagrodę dziennikarzy a jury podkreśliło prawdziwie odkrywczy charakter tej wyprawy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Swojak_gość

    20.04.2018, 12:26

    Wystawa

    Proboszcz dba o mieszkańców. Wystawa w dobrym miejscu, przynajmniej chuligani jej nie zniszczą. Tak trzymać.

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.