Ostatni uczniowie edukują się w CEDzie

Jeszcze nie wiadomo, co stanie się z budynkiem CEDu (fot. tcz.pl)
Tczew - Ostatni uczniowie edukują się w CEDzie
Do końca sierpnia przyszłego roku ostatni uczniowie opuszczą mury Centrum Edukacji Dorosłych w Tczewie. Oświatowa placówka działała tutaj od 1992 roku. Na jednej z najbliższych sesji radni podejmą oficjalną uchwałę w sprawie zamknięcia CEDu. Jeszcze nie wiadomo, jakie będzie nowe przeznaczenie atrakcyjnego budynku w centrum miasta.

Na razie rozstrzygnięty został konkurs na dyrektora zespołu publicznych placówek oświatowych Centrum Edukacji Dorosłych w Tczewie na okres od 1 września 2011 do 31 sierpnia 2012 r. Stanowisko to powierzono Robertowi Krasce. Tymczasem radni na jednej z najbliższych sesji mają podjąć decyzję o wygaszeniu działalności placówki. Jeszcze nie wiadomo, co stanie się z budynkiem, w którym teraz spotykają się uczniowie i studenci. Na razie są tam prowadzone działania inwentaryzacyjne. CED formalnie będzie działał do 31. sierpnia 2012 roku.

- Teraz funkcjonują tam jeszcze klasy jednoroczne - m. in. opiekunka środowiskowa i osób niepełnosprawnych. Kończą też edukację uczniowie trzyletniego liceum ogólnokształcącego, dwuletniej szkoły informatycznej oraz klasy o kierunku technik BHP - tu koniec zajęć nastąpi w styczniu 2012. - wyjaśnia Zenon Drewa, zastępca prezydenta Tczewa. - Jeśli ktoś będzie teraz chciał kontynuować edukację, już może to uczynić, wpisując się w bazę placówek powiatowych, gdzie uruchomiono analogiczne kierunki do tych działających w CEDzie. Chodzi m. in. o Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich. Oferta edukacyjna w Tczewie pozostanie zatem bez zmian, z tą różnicą, że na podbudowie szkół prowadzonych przez starostwo.

Centrum Edukacji Dorosłych działa w Tczewie od 1992 roku. Była to pierwsza powołana w Polsce tego typu placówka, wzorowana na niemieckich uniwersytetach ludowych. W tej chwili można tam uczyć się na kierunkach technik rachunkowości, technik BHP, technik informatyk, a także w Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych oraz na kierunkach jednorocznych związanych z opieką nad osobami starszymi. W CED-zie odbywają się też różnego rodzaju kursy - m. in. językowe i komputerowe. Można także korzystać z zajęć na poziomie akademickim - m. in. studiów podyplomowych. Dotąd nie udało się jednak na stałe ściągnąć żadnej wyższej uczelni. Rocznie z różnych form edukacji oferowanych przez CED korzystało około 1300 osób.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

 • +3

  pisiorek

  12.09.2011, 00:07

  polskie planowanie

  Zamykamy chociaż nie wiemy co się tam będzie mieścić potem,jakie będzie przeznaczenie budynku? To trochę wstyd. Alee przecież radni mogą powiedzieć "co nasze to nie wasze" więc tak jakby tematu nie było.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  z_gość

  12.09.2011, 00:10

  urząd miasta #2

  CED zamyka się w konkretnym celu - pozyskania budynku. Budynek pomieści rozrastający się Urząd Mista, to chyba pomysł zamienny do pomysłu rozbudowy UM na tyłach obecnego.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx7 
 • +6

  Absolwentka _gość

  12.09.2011, 02:20

  TO NAJWIĘKSZY BŁĄD W HISTORII TEGO MIASTA

  Wprost żenada. To najważniejsza placówka na terenie tego miasta. To co wyróżniało Tczew spośród tysięcy innych miasteczek, była właśnie możliwość nauki. I nieprawdą jest, że uczyli się tu tylko leniwi. Ta Szkoła umożliwiała zarówno uzupełnienie wykształcenia, przekwalifikowania się, zdobycia nowych umiejętności i tytułu zawodowego. Często to były bardzo rozwijające intelektualnie kierunki: informatyka, czy reklama. Zresztą jestem absolwentką tego drugiego kierunku. To była wspaniała przygoda, przyzwoity poziom nauczania, i żródło niesamowitych inspiracji. Student uczyć się powinien sam. Dobry nauczyciel może nam w odpowiedni sposób sprzedać, reszta zależy od nas samych. Dodam, nauka trwała dwa lata- BEZPŁATNIE. W tej chwili kończę trzeci fakultet. Tak więc miałam możliwość porównać, trzy różne szkoły, podejścia do nauczania. Wprawdzie wykształcenie policealne to nie to samo co wyższe. Jednak z głębokim żalem przyjmuję to do wiadomości.

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xxx.xx2 
 • +1

  K_gość

  12.09.2011, 10:09

  Fakultety odnosza sie tylko i wylacznie do ukonczonych kierunkow na uczelniach wyzszych - nie ukonczonych kierunkow w szkolach policealnych :)

  Cytuj
  IP: 178.235.xx0.xx5 
 • +9

  Kisio_gość

  12.09.2011, 09:30

  Wstyd

  Najlepiej zamknąć i niech wszyscy pójdą do szkoły na Warsztatowej...płatnej, prywatnej, o jakości nauczania zerowej. Taka jest polityka miasta, wszystko państwowe zamknąć, przekazać w prywatne ręce. A budynek w atrakcyjnym m-cu - przyda się dla miejskich rajców, żeby otworzyć dodatkowe wydziały. To samo zrobiono z budynkiem D. Dziecka na ul. Wojska Polskiego, gdzie otworzono wydziały Starostwa, w końcu też atrakcyjny teren i blisko urzędu. TO JEST NAPRAWDĘ ŻENADA

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx5 
 • +4

  Zorientowany_gość

  12.09.2011, 10:50

  Tylko PO broniło CED

  A jak było głosowanie na sesji to cała koalicja to poparła, przeciw byli radni PLATFORMY. Szczególnie radny Kulas z tego co wiem, był najbardziej przeciwny likwidacji CED, mówił o tym nawet w jednym z wywiadów na tcz.pl. Przeciw byli także uczniowie CED, P.O. obowiązki dyrektora CED, Uniwersytet 3ciego wieku i wielu mieszkańców. Prezydent miał to jednak gdzieś wmawiając ludziom duże koszty utrzymania budynku. Szkoda, że nie powiedziano mieszkańcom, że tak czy siak trzeba tam płacić 100 000 rocznie za gaz, a budynek trzeba sprzątać. Zrobić chcieli tam drugi urząd (filie) miasta - a urzędnicy biegaliby przez rondo do drugiego budynku. Potem się okazało, że nie ma nawet pełnej dokumentacji budynku. To wymyślili, żeby wprowadzić tam MOPS. Teraz miasto prowadzi taką politykę - że CED pewnie sprzedadzą. Co za wstyd Panie Prezydencie, wstyd. Taka jednak prawda o rządach Mirosława Pobłockiego - nawet koncepcji nie mają.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx8 
 • +1

  _gość

  12.09.2011, 13:07

  pozory mylą

  Jak mieli glosować inaczej skoro są opozycjonistami?:D To tylko zagranie propagandowe.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • -7

  _gość

  12.09.2011, 14:15

  Utrzymac CED i wszyscy zabulimy za pseudoedukację leniów. Koszty, które ponosi miasto są ogromne. Jestem za likwidacją!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +2

  Zorientowany_gość

  12.09.2011, 15:48

  I tak będzie je ponosić!

  Uległeś niestety propagandzie. Płacić i tak będzie trzeba i to słono. Niezależnie od tego czy będzie tam CED, czy coś innego. Ogrzewanie (100 tyś. rocznie za gaz) + utrzymanie czystości (sprzątanie) + rachunki (media, prąd). Likwidacja = konieczność przebudowy. I tu faktycznie miasto straci fortunę

  Cytuj
  IP: 109.207.xx1.xx8 
 • +1

  _gość

  12.09.2011, 15:23

  Likwidacja tej placówki to trochę jak krok do tyłu .. Szkoda, że nie udało się stworzyć takiej koncepcji, która przyciągnęłaby większą liczbę słuchaczy/uczniów. Chyba, że rzeczywiście chodzi o pozyskanie budynku na cele urzędu, wówczas wszystko jasne ..

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx9 
 • +3

  Zorientowany_gość

  12.09.2011, 15:51

  Skok na kase?

  Gdyby chciano - to by to dobrze prosperowało. Instytucji podcinano skrzydła, dyrektorka wykończona i musiała iść na urlop zdrowotny. A likwidacja tej instytucji pachnie klasycznym skokiem na kasę... Wystarczy zobaczyć, kto przejmuje kursy po CEDzie :). Ktoś te dotacje chyba przejął! Kto na tym zyskał pytam się?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx1.xx8 
 • +5

  Rogi

  12.09.2011, 19:56

  Muszę przecież jakoś utrzymać ten niewypał zwany Domem Przedsiębiorcy.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • gość_gość

  12.09.2011, 21:57

  no cóż

  ciekawe,ciekawe,obstawiam,że to kościelni przejmą,ktoś ma inny pomysł?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx1 
 • sephiroth_gość

  14.09.2011, 01:21

  Smutne. Spędziłem tam wesołe i wartościowe dwa lata.

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx9.xx9 
 • grzes_gość

  22.09.2011, 16:37

  wszystko wezma panowie ksieza.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA