Pat w sprawie Mostu Tczewskiego trwa. Sprawa prawdopodobnie trafi do WSA

Wisła, Most Tczewski (fot. tcz.pl)
Tczew - Pat w sprawie Mostu Tczewskiego trwa. Sprawa prawdopodobnie trafi do WSA
Tczewskie Starostwo Powiatowe w skardze, która trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wnosi o uchylenie decyzji podjętych przez konserwatora i resort kultury. Chodzi o kwestię pozwolenia konserwatorskiego na prowadzenie prac na Moście Tczewskim. Zdaniem PKWZ powiat powinien wystąpić o nowe pozwolenie. Starostwo postuluje też o odsunięcie od sprawy mostu Igora Strzoka - Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku.

Pat w sprawie odbudowy jednego z najcenniejszych polskich zabytków techniki trwa nadal. W XIX wieku most zbudowano w 7 lat - a jego odbudowa w XXI wieku trwa już 9! Niestety, końca nie widać. Całość utknęła na poziomie proceduralnym. Już wcześniej informowaliśmy , że Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków 21 stycznia po wielu tygodniach zwłoki wydał decyzję ws. przebudowy Mostu Tczewskiego. Igor Strzok postanowił umorzyć wszczęte przez swój urząd postępowanie dotyczące konserwatorskiego pozwolenia na prowadzenie robót. Konserwator uznał, że w trakcie wielomiesięcznego postępowania pozwolenie na budowę zdążyło samo wygasnąć. Starostwo zaskarżyło decyzję - jednak 26 lutego minister kultury poinformował, że utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Z początkiem kwietnia starostwo złożyło skargę na decyzję resortu kultury, która trafi do WSA. Władze powiatu proszą m. in. o wyłączenie ze sprawy dotyczącej Mostu Tczewskiego Igora Strzoka.

- Starosta Tczewski złożył do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzupełnienie do odwołania od decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 22.01.2021. Decyzji zarzucono dodatkowo rażące naruszenie prawa poprzez brak wyłączenia organu z urzędu w sytuacji, w której kierownik organu wydaje decyzję administracyjną w sprawie, w ramach której wyrządził stronie szkodę majątkową. Mowa tutaj o konieczności wydatkowania środków publicznych na tymczasowe zabezpieczenie Mostu Tczewskiego w wyniku bezprawnego wstrzymania wykonalności decyzji z dn. 5 stycznia 2017 r. oraz prac budowlanych na Moście. Kolejnym zarzutem było naruszenie przepisów prawa poprzez brak wyłączenia Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ze sprawy ze względu na jego stronniczość. Jak wynika z szeregu wypowiedzi PWKZ, który podpisał się pod wydaną w sprawie decyzją, przejawia on negatywny stosunek do strony (Powiatu Tczewskiego). Wskazuje na to również skierowanie zawiadomienia do Prokuratury bez przeprowadzenia jakiegokolwiek postępowania dowodowego w ramach prowadzonej sprawy. - wyjaśnia Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Przedstawiciele starostwa w skardze podkreślają również, że Igor Strzok powinien być wyłączony ze sprawy ze względu na to, że zdaniem urzędników wstrzymanie przez niego prac remontowych sprawiło, że nie udało się zrealizować całości robót. Mogło zatem dojść do wyrządzenia szkody majątkowej - nawet 9 mln zł trzeba było przeznaczyć na prace zabezpieczające wynikające z tytułu wstrzymania robót. W decyzji napisano również, że konserwator ma być "stronniczy" w sprawie Mostu Tczewskiego, o czym mają świadczyć m. in. jego wpisy na portalu społecznościowym.

Urzędnikom zależy na tym, że sprawę albo przenieść pod skrzydła innego wojewódzkiego konserwatora, albo bezpośrednio pod kuratelę ministerstwa kultury.

Sprawę zaskarżenia decyzji dotyczącej kwestii pozwolenia konserwatorskiego rozpatrzy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Czarne chmury wciąż wiszą nad przyszłością Mostu Tczewskiego

Resort infrastruktury nie rozliczył dotąd dotacji na wstrzymany przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków poprzedni etap robót. Nadal też nie wiadomo, czy będą kolejne środki na odbudowę tego cennego zabytku - i czy przejmie go skarb państwa. Z ostatniej puli środków dysponowanych w ramach Narodowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Starostwo Powiatowe nie otrzymało żadnych środków, pomimo złożonego wcześniej wniosku.

XIX-wieczny most na stałe zostanie najdłuższym molem w Polsce? Na razie najwyraźniej brakuje "woli politycznej", by zmienić istniejący stan rzeczy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (16)
dodaj komentarz

 • Rad_gość_gość

  06.05.2021, 09:05

  Szybciej byłoby postawić nowy most, który spełniałby swoje zadanie. Batalia trwa od lat i trwać będzie w nieskończoność. Do czasu pierwszej tragedii, wtedy będzie szukanie winnych i wzajemne oskarżenia.

  Odpowiedz
  IP: 82.177.xx8.xx7 
 • -5

  Gosc_gość

  08.05.2021, 11:37

  A Ty myslisz ze przy takich cyrkach z konserwatorem zabytkow, rozebranie tego mostu i postawienie nowego w tym miejscu byloby takie proste?

  Cytuj
  IP: 37.248.xx4.xx5 
 • -1

  rty_gość_gość

  06.05.2021, 09:15

  niemiecka 5 kolumna z danzig

  robi robote , tu zablokuje tu nie da pozwolenia , tam uniewinni bandyte , albo sabotuje ,a warszawa spi , spijcie dalej , warszawka nawet nie zauwazy kiedy nie bedzie miala wjazdu do gdanska , niestety jak ktos chce rzadzic to musi towarzystwo trzymac za ryj i to krotko a jak sie nie nadaje to tak jest jak jest , ja bym rozwiazal biuro konserwatora zabytkow w gdansku i ustanowil w bydgoszczy , to samo z wiekszoscia urzedow gdanskich , rowniez z sadem , zostal by tylko rejonowy , powinien byc powolany garnizon 800 zolnierzy , dodatkowo bardzo silna dzialalnosc kontrwywiadowcza , kazdy sedzia zlapany na braniu lapowek albo przedluzajacy postepowanie powinien automatycznie isc do puchy

  Odpowiedz
  IP: 82.28.xx8.xx1 
 • -6

  Alex_gość

  06.05.2021, 16:22

  brawo

  Bardzo trafne ujęcie tematu, napier całe to towarzystwo

  Cytuj
  IP: 178.37.xx7.xx7 
 • +3

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  06.05.2021, 10:34

  Mieszane uczucia !!

  Gdzie jest poseł Smoliński i jego motto - PiS dojdzie do władzy , most będzie ......???? Starosta Augustyn przejął starostwo bez audytu to przejął odpowiedzialność !!! Co do decyzji konserwatora - jest zgodna z procedurą i innej nie mógł wydać !!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx6.xx0 
 • +23

  Gosc_gość_gość_gość

  06.05.2021, 11:46

  Stwierdzam

  Posel Smolinski to nieudacznik od bla bla bez znaczenia Bo z czynami to jedna wielka katastrofa!

  Cytuj
  IP: 87.155.xx1.xx9 
  +9

  PiS=PZPR_gość_gość

  06.05.2021, 12:55

  sami swoi bez uczuc mieszanych

  Pan Igor Strzok to taki krysztal i kto wydal mu taka laurke oczywiscie ,,sami swoi,,

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx5 
  -3

  UWAGA_gość

  06.05.2021, 18:30

  Nie karmić trolla!!!

  Uwaga - "Prawda Czasu" to troll za 1 zł Stary SBek który spamuje forum pod nickami m.in. "Ewa", "patriota niezależny", "prawda czasu" lub "fakty nie mity"

  Cytuj
  IP: 178.162.xx2.xx1 
  -6

  do Prawda Czasu_gość

  06.05.2021, 18:38

  Skończ spamować trollu

  Do Prawda Czasu (przedtem znany jako "patriota niezależny", "Ewa" lub "fakty nie mity") - czasy się zmieniły nie zapłaci ci SB jak wcześniej płaciło za donosy lub trollowanie, Przystopuj gościu albo idź do psychiatry trollu. Pytanie osobiste - jesteś pop***ony na umyśle? Mam uczulenie na lewaków i marksistów. Twojemu staremu trzeba było wymyśleć trudniejszy sposób rozmnażania by takiego debila nie spłodził.

  Cytuj
  IP: 159.65.xx7.xx1 
  -6

  Onegdaj_gość

  06.05.2021, 19:40

  Bierzesz jakieś leki schizofreniku?

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx8 
  +7

  Prawda Czasu_gość

  06.05.2021, 23:02

  Trolle za 1 zet !

  Uderz w stół i poruszyło Dzbana !!! Inspirowanego tvp info i 1 zetem !!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx6.xx2 
 • +12

  as_gość_gość_gość

  06.05.2021, 10:48

  Nowe powiedzenie:

  " Nikt na świecie nie wie , jak się robi most w Tczewie " Mija 10 lat , niedługo można zacząć starania o pobicie rekordu Guinessa. Zaraz będą przyjeżdzać turyści żeby podziwiać ten szczyt niegospodarności , urzędniczej samowoli. Polskie badziewie.!

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx8.xx2 
 • +5

  Znam _gość

  06.05.2021, 12:23

  Ja już 10 lat temu mówiłem że prędzej przepłynę Wisłę niż przejdę przez mowy most i mówię to jeszcze raz za następne 10 lat mostu nie będzie 2031 rok a on będzie się sypał aż się zawali sam

  Odpowiedz
  IP: 89.8.xx3.xx8 
 • -26

  TCZEEWIAK _gość

  06.05.2021, 12:52

  MOST

  GDZI JEST CZASKOWKI , OBIECYWAŁ ŻE SIĘ MOSTEM ZAJMIE, - A CHCIAŁ BYĆ PREZYDENTEM, A TAKIEJ DROBNEJ SPRAWY JAK MOST NIE POTRAFI OGARNĄĆ , HA HA HA

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx9.xx0 
 • +25

  wyborca_gość_gość

  06.05.2021, 12:57

  zlap sie najpierw za swoj nos pisowcu

  gdzie jest Duda , mam przypomniec slowa przedwyborcze Dudy w Tczewie

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx5 
 • -1

  Bubu_gość

  06.05.2021, 15:10

  Most

  Jeszcze dwa lata i będziemy mieć nowy "w obietnicach"

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.