Porozumienie ws. utworzenia w Tczewie oddziału Muzeum II Wojny Światowej podpisane

Podpisanie umowy w Muzeum II Wojny Światowej (fot. Tcz.pl)
Porozumienie ws. utworzenia w Tczewie oddziału Muzeum II Wojny Światowej podpisane

zobacz galerię zdjęć: 11
W Gdańsku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Powiatem Tczewskim a Muzeum II Wojny Światowej. To kolejny etap działań przybliżający do otwarcia na Moście Tczewskim - w miejscu symbolicznym, gdzie spadły pierwsze bomby II wojny światowej - filii gdańskiego muzeum.

W 2019 roku ruszała specjalna społeczna akcja - do prezydenta RP, szefa rządu i resortu kultury trafiły podpisy zebrane w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte, zainicjowanej przez dziennikarzy Tetki, Radia Tczew, "Dziennika Bałtyckiego" i Tcz.pl - do której aktywnie włączył się Społeczny Komitet Odbudowy Mostu. Zaczęło się wszystko od tego, że na łamach lokalnego programu TV Tetka reporter Krzysztof Repiński zapytał włodarzy, czy aby uratować Most Tczewski, nie można wykorzystać podjętej wcześniej w przypadku Westerplatte specustawy. Potem w audycji radia Tczew "Opinie" temat powrócił. Jolanta Pobłocka-Kuciapska z Tcz.pl z Bartoszem Listewnikiem z Telewizji Tetka i Krystyną Paszkowską z "Dziennika Bałtyckiego" (dzisiaj "Zawsze Pomorze") doszli do wniosku, że najlepszym sposobem na uczczenie pamięci obrońców Mostu Tczewskiego i miejsca, gdzie wybuchł największy konflikt zbrojny XX wieku, byłoby utworzenie na moście filii Muzeum II Wojny Światowej. Wszyscy - wspólnie Łukaszem Brządkowskim ze Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu - ruszyli z akcją #MostTczewskiJakWesterplatte. Całość poparli m. in. włodarze miasta i powiatu - ale także ogólnopolscy politycy i ludzie ze świata kultury. Petycję online poparło ponad 3,5 tys. osób. Sygnatariusze akcji domagali się, by to Skarb Państwa wziął na siebie ciężar odbudowy mostu i stworzenia tam oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Były wyprawy społeczników do stolicy, czy konserwatora zabytków. Działał także właściciel mostu - samorząd powiatowy. Po lutowym spotkaniu w Warszawie okazuje się, że jest zielone światło dla wznowienia prac i utworzenia w mostowym przyczółku oddziału Muzeum II Wojny Światowej.

3 marca w Starostwie Powiatowym w Tczewie Mirosław Augustyn - Starosta Tczewski gościł dra hab. Grzegorza Berendta - p.o. Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Waldemara Szulca - Zastępcę Dyrektora ds. Organizacyjnych Muzeum. Głównym tematem były dalsze kroki mające na celu utworzenia oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Tczewie oraz odbudowy Mostu Tczewskiego. Podczas spotkania zostały omówione warunki porozumienia o współpracy pomiędzy Powiatem Tczewskim, a Muzeum II Wojny Światowej. W sobotę (26.03) formalnie sfinalizowano cały proces.

- Porozumienie zakłada wspólne działania w następujących obszarach: edukacji w zakresie upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, losów narodu polskiego w trakcie wojny oraz historii polskich formacji wojskowych w tym okresie; promowania książek oraz innych publikacji związanych z historią II wojny światowej, których wydawcą/współwydawcą jest każdy z Partnerów, i/lub których autorem/współautorem są pracownicy/współpracownicy każdego z Partnerów; promowania książek oraz innych publikacji niezwiązanych z historią II wojny światowej, których wydawcą/współwydawcą jest każdy z Partnerów, i/lub których autorem/współautorem są pracownicy/współpracownicy każdego z Partnerów, jeśli Partnerzy uznają, iż promowanie takich książek lub innych publikacji jest potrzebne ze względu na treści, które za ich pośrednictwem mają być przekazane; organizowania/współorganizowania wystaw stałych, mobilnych, czasowych, związanych z II wojną światową, organizowania/współorganizowania wystaw stałych/mobilnych, czasowych niezwiązanych z II wojną światową, jeśli Partnerzy uznają, iż takie wystawy są potrzebne ze względu na treści, które za ich pośrednictwem mają być przekazane. - mówi Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie.


W uroczystości wzięli udział Poseł na Sejm RP - Kazimierz Smolińsk, p. o. Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - dr hab. Grzegorz Berendt, Starosta Tczewski - Mirosław Augustyn oraz Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Igor Strzok. Konferencję prowadziła Rzecznik Prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

- Most Tczewski niewątpliwie stanowi nie tylko ważne połączenie komunikacyjne, ale także zabytek o wyjątkowych walorach historycznych i inżynieryjnych. Powstały w XIX wieku, o unikalnej konstrukcji i atrakcyjnym usytuowaniu most, objęty wpisem do rejestru zabytków, był niegdyś najdłuższym mostem w Europie. Jest świadkiem historii, także tej bolesnej z okresu II wojny światowej. Obok Westerplatte i Wielunia, 1 września 1939 roku stanowił przecież jeden z pierwszych celów niemieckich bombardowań. Dotąd nie został całkowicie odbudowany - napisał w liście do zebranych Generalny Konserwator Zabytków, Jarosław Sellin.

Starosta tczewski Mirosław Augustyn podkreślił przychylność i zaangażowanie wielu osób - dziękował m. in. społecznikom, którzy zainicjowali akcję.

- Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko odbudowy - teraz wszystkie ręce na pokład - mówił starosta.


W fili Muzeum II Wojny Światowej w Tczewie, która będzie w mostowym przyczółku, obok treści o drugowojennych walkach, w tym heroicznej obronie obiektu prowadzonej przez 2 Batalion Strzelców, podkreślone zostanie także znaczenie przepraw przez rzeki, co sprzyjało samej obronie tego rodzaju obiektów. Znajdzie się tam także historia samych konstrukcji mostowych od starożytności do XIX w oraz fragment prezentujący nowe technologie i materiały, jakich używano w architekturze mostów przełomu XX i XXI w.

Tczewski poseł PiS Kazimierz Smoliński, informował, że starostwo tczewskie złożyło wniosek o dofinansowanie w wysokości 65 mln zł do Banku Gospodarstwa Krajowego.

- To jest w ramach programu Polski Ład. Brakujące 5 proc. wkładu własnego jest zapewnione przez Ministerstwo Kultury, czyli przez Muzeum II Wojny Światowej. To ma dać 100 proc. finansowanie tego etapu prac. Starostwo nie ma środków własnych, więc takie połączenie udało się zrealizować. Jeżeli chodzi o decyzję dotyczące Polskiego Ładu, to mam nadzieję, że do końca kwietnia takie decyzję zapadną - dodawał.

W sumie odbudowa może kosztować ponad 200 mln zł - i potrwa kilka lat - ruszyć może jeszcze w tym roku. Prof. Grzegorz Berendt - p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podkreślał, że dzisiejsze spotkanie umożliwi jednostce zdobywanie od podmiotu prowadzącego środków na uruchomienie nowej jednostki.

- Całość tego przedsięwzięcia od strony konstrukcyjnej będzie zlecana, realizowana i nadzorowana przez Starostwo Powiatowe w Tczewie. Nam jako muzealnikom i historykom zostaje wypełnić tę przestrzeń jak najciekawszymi treściami, które będą dotyczyły miejsca zajmowanego przez mosty w dziejach militarnych naszej cywilizacji, a szczególnie opowieścią o moście tczewskim, który był dumą jego twórców w XIX wieku i jego historią na tle doświadczeń wojennych, począwszy od 1 września 1939 r. po wiosnę 1945 r. - mówił.


Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - inż. arch. Igor Strzok, podkreślał wyjątkowość obiektu pod względem architektonicznym:


- Jest to zabytek szczególny, który był cudem techniki w Europie XIX wieku. Najdłuższy, najnowocześniejszy i jednocześnie niezwykle piękny. Wówczas jeszcze budując obiekty inżynieryjne, również obiekty o charakterze de facto militarnym, dbano o estetykę. Stąd też te piękne wieże neogotyckie i cała neogotycka romantyczna estetyka tego obiektu, którą w tej chwili będziemy przywracać.


Przypomnijmy, most jest świadkiem historii - i to tej wielkiej. To tu padły pierwsze strzały drugiej wojny światowej. Na 11 minut przed atakiem na Westerplatte - 1 września 1939 roku - o godzinie 4.34 - niemieckie Junkersy Ju 87 Stuka - rozpoczęły bombardowanie mostu i sąsiadującej z nim stacji kolejowej. Na moście wywiązała się walka - żołnierze 2 Batalionu Strzelców podjęli zdecydowany opór i robili wszystko, by do Tczewa - od strony Malborka nie wjechał niemiecki pociąg pancerny. Mimo wysiłków Niemców o godzinie 6.00 Polakom udało się wysadzić podminowany już kilka miesięcy wcześniej most. Po tym szef sztabu niemieckiego dowództwa naczelnego, generał Franz Halder, napisał wtedy w swoim dzienniku bojowym: "Tczew, wyraźnie nie udało się. Most wyleciał w powietrze".

Niestety, po II wojnie światowej było coraz gorzej. Most został co prawda odbudowany - ale nie w XIX-kształcie - chodziło tylko o to, by zapewnić przejezdność. Prawdziwą klątwą dla mostu stały się czasy po upadku komunizmu. W latach 90-tych Most Tczewski trafił pod skrzydła powiatu - i ta kuriozalna decyzja, wydana zza urzędniczego biurka, ciąży do dzisiaj. To chyba jedyny tak duży obiekt inżynieryjny spinający brzegi Wisły, który nie jest własnością Skarbu Państwa, a znajduje się pod opieką samorządu powiatowego. Nawet cały roczny budżet placówki - nie wystarczyłby na przeprowadzanie remontu zabytku. Mało tego - koszt robót jest tak wielki, że właściciela ledwo stać nawet na pokrycie wkładu własnego.

W 2010 roku zamknięto most dla ruchu kołowego, ale już w 2012 wydawało się, że dla cennego obiektu pojawiło się światełko nadziei - wtedy ruszyły prace przy renowacji zabytkowych wież. Z kolei w 2014 roku starostwu udało się pozyskać pierwsze rządowe pieniądze na remont samej konstrukcji. Etapowane prace trwały aż do 2019 roku. Nieoczekiwanie pod koniec września 2019 r. pomorski konserwator zabytków Igor Strzok, wstrzymał trwający etap odbudowy o numerze II A. Obecnie starostwo ubiega się o środki na kontynuowanie robót w ramach Polskiego Ładu, wnioskuje także o pozwolenie na ponowne rozpoczęcie robót.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

 • +26

  md_gość

  26.03.2022, 20:48

  Igor Strzok

  "Jest to zabytek szczególny, który był cudem techniki w Europie XIX wieku." Czy właśnie dlatego ten *^#!#&@ blokował jego odbudowę dbając o jakieś powojenne komunistyczne przęsło? Ten aparatczyk, w ogóle nie powinien wypowiadać się na temat tczewskiego mostu i lepiej żeby do Tczewa nie przyjeżdżał, bo jego samochód może zostać obrzucany co najmniej jajkami, jeśli nie gorzej. Aż słów brakuje jak czyta się jego wypociny.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx6.xx3 
 • +1

  marzenia spelniaja sie _gość

  28.03.2022, 20:14

  takze Igorowi,Ceusescu tez mial marzenia

  Architekt od siedmiu bolesci, aparatczyk komuno-pisowski zapewno podpisal, takze pakt z Putlerem, powinien byc zatrudniony w Kremlu a nie w Gdansku

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx0 
  +1

  psedopolitycy_gość

  28.03.2022, 20:49

  mniej niz ZERO

  ..., takze Igor dostal piekna laurke od pisowca tak, jak krysztalowy Obajtek i zloty Mejza i w taki sposob produkuje sie w partii PiS samych swioch ale pocieszam sie z tym , ze wiecznie nic nie trwa, takze Zjednoczona Prawica a za rok wybory i Zjednoczona Prawica zniknie ze sceny politycznej a Balbina znajdzie sie na smietniku historii razem z swoja propozycja dla Wlodymira Zelenskiego co za wstyd i hanba tegoz psedopolityka i psedoprawnika. Balbina to jest typowy pasozyt podatnika nigdy praca nie hanbil sie ! poza tym po wyborach co niektorzy zamienia biura poselskie na cele wiezienne, bo mego glosu wyborczego nie dostanie ZP i zapewno od nauczycieli, kobiet strajkujacych, sluzby medycznej itd. a przedewszystkim od ludzi pracujacych, bo to oni utrzymywac ze swojej ciezkiej pracy darmozjadow i pasozytow, takze psedopolitykow, bo polityk ma byc dla calego spoleczenstwa i dla dobra ojczyzny a nie dla dobra partii i sortu lepszego do tego okrada swoj narod psedopolityk, i niech najblizszych wyborach wybiera nasz zdrowy rozsadek a nie goraca kielbasa wyborcza za ktora wszyscy musimy placic, no coz w przyszlym roku nie bedzie wyborczej kielbasy, bo nie ma funduszu z Unii za niepraworzadnosc Zjednoczonej Prawicy ! bo marzyla sie im dyktatura tak , jak Putinowi terytorium wielkiej Rosji, jak to przyslowie mowi "dac palec to by chcieli od razu cala reka" i tak konczy sie pazernosc !

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx0 
 • -8

  ja_gość

  26.03.2022, 20:54

  ty

  http://www.youtube.com/watch?v=Z6f-7KckrPo

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +1

  niewypal Balbiny_gość

  28.03.2022, 21:08

  z jego wlasna propozycja dla Zelenskiego

  dobrze mowi

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx0 
 • +9

  Kustosz _gość

  26.03.2022, 21:05

  Wszystko to propaganda

  Obstawiam u bukmacherów,że do ,2055 roku nic z tym mostem nie zrobią. Przewiduje,że w 2025 on się zawali wraz z tymi psudo społecznikami z koziej Wólki.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx4 
 • -1

  Paweł_gość

  27.03.2022, 19:47

  Dokładnie. Z rok wybory do parlamentu. Przez najbliższy rok będą podpisywać listy intencyjne i robić konferencje prasowe a po wyborach temat znowu zamiotą pod dywan.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xxx 
  +1

  sabotaz Balbiny z pisem_gość

  28.03.2022, 21:54

  praworzadnosc i konstytucja

  Balbine olali ostatnio wazne osoby panstw Ukrainy W.Zelenski i USA Joe Biden, wiec Balbina rozloscila sie i zepsula samolot rzadowy i to nie byl przypadek ! , ze Duda spoznil sie na spotkanie ale od czego jest pisowski Blaszczak rowniez moze wyprzedzic Dude i przywitac Bedena, poza tym lepiej brzmi Plaszczyk Balbiny, takze rozliczymy was za wszystko pisowcy i ziobrzysci

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx0 
 • +5

  Rowerowy_johny_gość_gość

  26.03.2022, 23:24

  To w końcu kiedy będę mógł .....

  .... rowerem do Lisewa się przejechać, tak jak kiedyś?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx3 
 • +8

  juzew_z _kozenu___gość_gość_go_gość

  27.03.2022, 03:57

  Już dziś możesz tylko że przez Knybawę. Tym mostem nieprędko. Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie.........

  Cytuj
  IP: 94.254.xx0.xx8 
  +1

  Jasio_gość

  27.03.2022, 10:56

  Rowerek

  Najpierw kup sobie rowerek!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx3.xx9 
  -3

  Rowerowy_johny_gość_gość

  27.03.2022, 17:58

  >> Jasio ...

  .... rower mam, czekam na drogę

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx3 
 • -8

  tczew_gość

  27.03.2022, 22:46

  drogi most

  Proszę przeznaczyć te 200 ml na drogi w Tczewie a nie most dla ludzi GMB. włodarze mają w poważaniu Tczewian i nasze drogi. Mają cel w moście który daje im kasę. Generalnie wstyd za 5 groszy sprzedali się lecz każdego czas dobiega końca . Oni się nie obudzą. Wstyd że tu mieszkam,

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx9 
 • +1

  Antypis_gość

  28.03.2022, 01:59

  Złodzieje z pisu...

  won z Polski, złodzieje z PiSSu! Niech żyje wolna i demokratyczna Polska!

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx5.xx5 
 • Davina Claire_gość_gość_gość_gość

  29.03.2022, 14:32

  Oferta pożyczki osobistej i biznesowej

  Witam Panie i Panowie; Potrzebujesz szybkiej pożyczki w ciągu 24 do 48 godzin? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, doradzę Ci Złóż wniosek o pożyczkę w Novelty Finance. Nazywam się Davina Claire, jestem pośrednikiem finansowym, a także doradcą finansowym. Zauważyłem, że wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu w bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niską zdolność kredytową lub z innych powodów. Jestem tutaj, aby polecić każdemu, kto szuka pożyczki, skontaktowanie się z Novelty Finance w sprawie pożyczki z bardzo niskim oprocentowaniem 3%. Są rzetelną i godną zaufania firmą pożyczkową i można z nimi współpracować. Możesz się z nimi skontaktować poprzez e-mail: | noveltyfinances@gmail.com | LUB wyślij wiadomość na WhatsApp pod numerem +447915601531, aby uzyskać więcej informacji. NOVELTY FINANCE dostarcza rozwiązania finansowe. Oferują wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (Pożyczka osobista, Pożyczka biznesowa i Wiele innych). Oferują elastyczne i różnorodne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które są dostosowane do Twoich potrzeb finansowych. Co zyskujesz, składając wniosek w Novelty Finance: ? Natychmiastowy dostęp do Twoich środków po zatwierdzeniu. ? Konkurencyjne stopy procentowe (3% rocznie) ? Elastyczne warunki spłaty ? Łatwe zatwierdzenie, jeśli potrzebujesz dodatkowych środków ? Możesz ubiegać się o pożyczkę zawsze i wszędzie. ? Nie będziesz spieszył się ze spłatą pożyczki, będziesz miał czas na rozpoczęcie spłaty pożyczki. ? Brak ukrytych opłat Jak złożyć wniosek: Ubieganie się o pożyczkę jest szybkie i proste! Jeśli jesteś zainteresowany złożeniem wniosku o pożyczkę w Novelty Finance i potrzebujesz więcej informacji na temat oferty pożyczki, WYŚLIJ E-MAIL na adres (noveltyfinances@gmail.com) LUB wyślij wiadomość na WhatsApp pod numerem +447915601531, aby uzyskać więcej informacji i ustne informacje. Akceptacja regulaminu i warunków.

  Odpowiedz
  IP: 89.38.xx7.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.