TTBS. Radni przekazali działkę, teraz potrzebny jest kredyt

TTBS (fot. tcz.pl)
Tczew - TTBS. Radni przekazali działkę, teraz potrzebny jest kredyt
Tczewscy radni zdecydowali się na przekazanie gruntu pod budowę nowego bloku TTBS. Dzięki tej decyzji prezes spółki może wystąpić o kredyt. Jak mówi, łatwo nie będzie, ale jeśli uda się pozyskać pieniądze, klucze do nowych mieszkań będzie mogło odebrać 47 rodzin oczekujących już od dawna na własne "M".

Decyzja o przekazaniu gruntu pod budowę nowego bloku w ramach Tczewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zapadła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Rajcy zgodzili się, aby działka przy ul. Armii Krajowej została przekazana spółce. Dzięki temu TTBS mógł wystąpić o kredyt, który ma pomóc w realizacji bloku dla 47 rodzin. Prezes spółki, Kazimierz Homa, miał bardzo mało czasu na załatwienie kredytowych formalności - radni swoją decyzję przegłosowali w czwartek, a wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego trzeba było złożyć do następnej środy (30 września):

- Zmusiliście mnie do biegania, jest wiele papierów do załatwienia. Dlatego wybaczcie, ale ja opuszczam w tej chwili salę i pracuję nad wnioskiem. - mówił do rajców w chwilę po przegłosowaniu uchwały dotyczącej TTBS.

Okazało się, że pośpiech się opłacił, bo TTBS zdążył złożyć wniosek w określonym terminie. Prezes Kazimierz Homa przyznaje jednak, że nie oznacza to wcale, że przyszli najemcy już mogą zacierać ręce z zadowolenia:

- Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy i przede wszystkim czekania. Na ocenę wniosku bank ma czas do końca roku. Promesę kredytową moglibyśmy otrzymać w przyszłym roku, ale nic tu nie jest pewne. W obecnych czasach banki nie chcą chętnie przyznawać kredytów.

Dlatego prezes TTBS przyznaje, że równolegle prowadzi rozmowy na temat uzyskania dofinansowania z bankami komercyjnymi. Co jeśli środki na budowę się nie znajdą?

- Sam już nie wiem - wariant B, C, D... Teraz trzeba czekać. Czas pokaże, co będzie - przyznaje Kazimierz Homa.


Szacunkowy koszt budowy bloku to 7 milionów zł - 30 proc. inwestycji ma pochodzić z kieszeni przyszłych najemców, reszta środków pochodzić ma z wspomnianego kredytu i pieniędzy spółki.
Dotąd w blokach na osiedlu TTBS, metr kw. kosztował średnio 2074 zł. Czynsz (wraz ze spłatą kredytu) wynosi 7,40 zł za metr kw. Aby otrzymać mieszkanie w TTBS, trzeba wyłożyć 30 proc. na partycypację w kosztach budowy i pieniądze na kaucję w wysokości całorocznego czynszu - przy lokalu o powierzchni 50 m kw., trzeba mieć 52 tys. zł plus ok. 4,5 tys. zł kaucji. Dochód miesięczny lokatorów nie może przekroczyć: jednej osoby 5073 zł brutto, dwóch - 7610 zł, a trzech - 9301 zł. Lokale przysługują wyłącznie mieszkańcom Tczewa, nieposiadających praw do innych mieszkań.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • mamuska_gość

    06.08.2011, 15:37

    Na budowę to mają kase ale jak ktoś się chce zamienić to nagle nie ma wolnego mieszkania a mieszkam w ttbs i widzę jak co chwile ktos sie wprowadza i wyprowadza, to jest szczyt wszystkiego:(((

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.