Blisko połowa uczniów szkół średnich nie chodzi na religię

Religia, wiara katolicka, krzyż (fot. tcz.pl)
Blisko połowa uczniów szkół średnich nie chodzi na religię
Coraz więcej młodych ludzi rezygnuje z zajęć z religii. Zmniejszającą się liczbę uczniów chodzących na szkolne katechezy widać także w Tczewie. Choć daleko nam do wielkich miast, gdzie w niektórych przypadkach z religii, czy etyki, zrezygnowało nawet 70 procent młodych ludzi, to tendencję spadkową widać wyraźnie.

Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na nieuczęszczanie na religię. W skali ogólnopolskiej - im większe miasto, tym mniejsza liczba uczestniczących w zajęciach z religii, czy etyki. Ważny jest także region - większe przywiązanie do tradycyjnego wychowania widać na ścianie wschodniej, czy w rejonach górskich. A jak sprawa wygląda w powiecie tczewskim? Uczestnictwo w legacjach religii w szkołach prowadzonych przez Powiat Tczewski w ostatnich latach wygląda następująco - w roku szkolnym 2018/2019 uczestniczyło 78 proc, uczniów, w 2019/2020 - 76 proc., w 2020/2021 - 71 proc. Natomiast w roku szkolnym 2021/2022 uczestniczyło 70 procent uczniów.

- Z informacji jakie uzyskaliśmy z listopada br. ze szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Tczewski 55 procent zadeklarowało udział w lekcjach religii. Większość szkół zauważyło w ostatnich latach trend spadkowy uczestnictwa w lekcjach religii. Wzrost w stosunku do ostatnich trzech lat zauważono tylko w I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie oraz Zespole Szkół Ekonomicznych w Tczewie. - mówi Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Wśród młodzieży utrzymuje się zatem od kilku lat trend spadkowy, jeśli chodzi o zainteresowanie katechezami.

Co obecnie mówią przepisy? Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, "w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych), bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie". Oznacza to, że nie ma obowiązku organizowania lekcji religii w szkole, dzieje się to wyłącznie na życzenie rodziców lub uczniów. Oznacza to również, że uczniowie nie muszą uczęszczać na te zajęcia, jest to wyłącznie wyraz ich woli. Nie ma też obowiązku uczęszczania na lekcje etyki, jeśli nie zdecydują się na wybór religii. Chęć uczestnictwa w takich zajęciach musi być również wyrażona pisemnie. Zgodnie z przepisami w/w Rozporządzenia: "Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione". Zgodnie z tym przepisem nie ma również konieczności deklarowania, że uczeń nie chce brać udziału w zajęciach. Resumując, zgodnie z obowiązującymi przepisami uczeń może: chodzić tylko na religię, tylko na etykę, na obydwa przedmioty lub na żaden z nich.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (16)
dodaj komentarz

  • -31

    ..._gość

    22.12.2022, 14:08

    ...

    gdzie zanika religia katolicka - pojawia się w mig islam, jeżeli tego pragniecie - czyńcie tak dalej ...

    Odpowiedz
    IP: 188.147.xx0.xx7 
  • +16

    Art_gość

    22.12.2022, 14:39

    ???

    I pewnie najlepszy, przykładem są Czechy .... ups, a jednak nie.

    Cytuj
    IP: 158.116.xx5.xx2 
    +9

    _gość

    22.12.2022, 14:53

    Leki na głowę przestały działać?

    Cytuj
    IP: 31.0.xx2.xx8 

    tam _gość

    22.12.2022, 14:54

    POJAWIA SIĘ

    pedofilia

    Cytuj
    IP: 5.173.xx4.xx9 
    +20

    mirek_gość

    22.12.2022, 15:06

    zanikanie religii jako zajęć w szkołach niekoniecznie musi świadczyć o laicyzacji i nadejściu islamu. Na swoim przykładzie powiem, że w szkole niczego się nie dowiedziałem, a chodziłem od 1 klasy sp do 3 liceum. Nie było świadectw wiary, wyjaśniania teologii, tylko kwestie niepotrzebne. Brakowało chrześcijańskiej filozofii, wyjaśnienia dogmatów, doktryn, historii kościelnej. Dopiero na studiach się tym zająłem i wiara powróciła. Religia była humbugiem, niepotrzebnym w moim życiu i poznaniu Boga. Uważam, że religia i etyka winny zostać usunięte, powinno się zamiast tego dodać jedną godzinę wychowawczą więcej lub na spotkanie z psychologiem/pedagogiem, a nauczanie religii przenieść do kościołów, np. w jeden dzień tygodnia od 16 do 17. Kto by chciał, ten by chodził.

    Cytuj
    IP: 83.8.xx7.xx1 
    +12

    Tczewianin _gość_gość_gość

    22.12.2022, 15:38

    I pomyśleć,ze gdy religia...

    była w salkach katechetycznch przy kościołach nie było problemu z frekwencją?No,tak ,ale nie sposób było się dowiedzieć o chciwości,podłości i pedofilskich skłonnościach KK.

    Cytuj
    IP: 95.51.xx9.xx3 
  • +8

    ?.,_gość

    22.12.2022, 16:06

    zwiedzenie już jest

    Dlaczego nie chodzą ponieważ to co uczy KRK jest kłamstwem , fałszywą nauką i zwiedzeniem duchowym. A jeśli chodzi o świadectwo życia kapłanów to od razu widać ,że to demony i synowie belzebuba. Cała ta otoczka mszy , święci to jedna wielka kpina z Boga. W KRK liczy się kasa , seks i władza. Wypisałem się z tego ścierwa i padliny inie chcę mieć nic wspólnego z takimi ludźmi.Dzisiaj jestem szczęśliwym i biblijnie wierzącym człowiekiem. Proszę być też ostrożnym co do zielonoświątkowców . Idą tak jak katolicy w zwiedzenie. Kasa , wielki blaszany magazyn i władza na etatach Nawet obrazy już wieszają i nadają im patronaty....nie mówiąc o wszeteczeństwie tam panującym. Co chwile rozwody i nowe związki.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx9.xx3 
  • +13

    ada_gość

    22.12.2022, 16:14

    wysokie koszty utrzymania

    45 tysięcy katechetów i nauczycieli religii, koszty 2mld rocznie, do tego jeszcze karta nauczyciela. Pora z tym skończyć

    Odpowiedz
    IP: 85.128.xx2.xx7 
  • +7

    hmm_gość

    22.12.2022, 16:49

    Dobrze. Pamiętam kiedy ja byłem w szkole średniej (15 lat temu) nie chodziłem na religię w zasadzie sam i było to z powodu tego co sądziłem o religii, ale później dołączyło do mnie parę następnych osób. Były one zainteresowanie poświęceniem tego czasu na coś lepszego, np. przygotowanie się do następnych lekcji. W 3 klasie (liceum, przypominam), ksiądz na pierwszej lekcji powiedział, że będą robić różaniec z jarzębiny i kasztanów, to uznali że szkoda czasu na takie bzdury.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx0 
  • +7

    Brawo_gość

    22.12.2022, 19:57

    Zamiast Religii w szkołach powinna być lekcje pierwszej pomocy , lekcje ekonomii ( że rząd nie ma własnych pieniędzy) ewentualnie religioznastwo i inne przydatne w życiu codziennym przedmioty ... a nie Religia... mało kościołów w Tczewie? Nawet jest ustanowiony dzień w każdym tygodniu kiedy każdy chętny może celebrowav swoją przynależność do wspólnoty kościoła... nie trzeba od najmlodszych lat indoktrynować dzieci że jest jedna , najwazniejsza wiara

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx6.xx5 
  • +1

    Czytelnik_gość

    26.12.2022, 10:08

    Popieram

    Masz rację. W szkole i to na każdym poziomie powinna być systematyczna nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ludzie w chwili potrzeby wpadają w panikę,gdyż brakuje im obycia z taką pomocą. Również z nauką podstaw ekonomi masz rację bo każdy człowiek powinien znać zasady, które pozwolą jemu założyć własną działalność lub unikać zagrożeń wynikających np. przy braniu kredytów, inwestowania np. w kryptowaluty, Amber Gold itd. Wiem, że ludzie mają również potrzeby duchowe. Dlatego dla wierzących niech będzie Kościół a dla pozostałych psycholog.

    Cytuj
    IP: 178.252.xxx.xx5 
  • +5

    XX_gość

    22.12.2022, 20:06

    RELIGIA w salkach......

    "była w salkach katechetycznch przy kościołach nie było problemu z frekwencją?No,tak ,ale nie sposób było się dowiedzieć o chciwości,podłości i pedofilskich skłonnościach KK."

    GDYBY religia byla w salkach i bylo 100% frekwencji , to ksieza by byli bezrobotni, poniewaz salka to nie placowka oswiatowa,a prywatne pomieszczenie przy kosciele.JEST to wszystko tak poukladane dla korzysci kleru, ktorym praca w szkole liczy sie jako etat, wynagrodzenie , staz do emerytury i rozne swiadczenia ( wolne wakacje ) konkordat z 1995r takie przywileje wprowadzi wiec korzystaja. PYTALAM SIE wnuka dlaczego zrezygnowal z lekcji religi ,a mnie odpowiedzal tak po co czas marnowac na p***y , jak ksiadz beszczelny nas traktuje przyjezdza z grabina zameczek do Tczewa LO NA MOTORZE i zawsze sie spoznia NA PIERWSZA LEKCJE w ten czas uzywa wulgaryzmow i przeklenstw ,za korki na drodze, innym razem sie spoznil bo byl po wczorajszym ,ale jechal motorem i powiedzial dobrze ,ze sie nie rozp***ilem mam szczescie u Boga. STOP takim praktykom co gorsza swoim chamskim postepowaniem.W mojej ocenie do niego podobnych zachowan tych katechetow w sukienkach jest wiele.DLACZEGO Dyrekcja szkoly z tym nic nie robi daje przyzwolenie co swiadczy ,ze chce ,aby ten przedmiot nauki sam poszedl do lamusa.

    Odpowiedz
    IP: 78.197.xx6.xx5 
  • +3

    mar_gość

    22.12.2022, 20:55

    Może wreszcie następne pokolenie położy kres dwóm tysiącleciom istnienia Ciemnogrodu.

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx3.xx2 
  • +2

    F_gość

    22.12.2022, 22:58

    NASTĘPNE NIE. Ale jeszcze kolejne tak. Stracone lata rządów PiSu ale to kwestia 20 lat i będziemy mieli normalność jak na zachodzie

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx4 
  • +5

    Gość_gość_gość

    22.12.2022, 21:52

    Kościelny i katechetka:):))

    Najlepszy trend to kościelny i katechetka zatrudnieni na etat nauczania wiary, który to powinien być za darmo. Nauczanie religii tak, jak najbardziej jednak darmowo nie za kasę podatnika. Religia powinna wrócić do salek. Zamiast tego tak jak to wyżej wspominano wydatki poniesione na kler i kleropodobne można by wydatkować na inne ważne dla człowieka sprawy!

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx6.xx8 
  • -1

    Urlopowiczka..._gość

    23.12.2022, 18:48

    ...oczywiscie...

    ...okazuje sie, ze mlodziez jest madrzejsza od wlasnych, dotknietych ubytkiem intelektualnym spowodowanym kadzidlem, rodzicow!

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx4.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.