Dzisiaj (11.07) kolejna uczta dla miłośników muzyki organowej

XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej rozpoczęty (fot. RTI Pelplin)
Dzisiaj (11.07) kolejna uczta dla miłośników muzyki organowej
Na tę chwilę miłośnicy muzyki organowej czekali cały rok. W środę, 4. lipca, w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odbyła się uroczysta inauguracja XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Już dzisiaj (11.07) kolejne koncerty - wystąpią prof. Felician Roşca - organy (Rumunia) i gościnnie: Ian Maksin - wiolonczela (USA).

Po słowach wstępu i powitaniu przybyłych gości, czternasta edycja Festiwalu rozpoczęła się koncertem, który był prawdziwą ucztą duchową dla zebranych słuchaczy. W repertuarze znalazły się utwory m. in. Bacha, czy Ravela.

- Zachęcamy do udziału we wszystkich koncertach odbywających się w ramach Festiwalu, w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 19:00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Program Festiwalu dostępny jest na stronie www.pelplin.pl - informują przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Pelplinie.

Dzisiaj (11.07) kolejny koncert


Wystąpią:


Felician Roşca

Organista, pedagog i publicysta, Felicjan Rosca (ur. 1953) jest jednym z niezwykłych organistów współczesnej Rumunii. Obecnie profesor dr Rosca wykłada w klasie organów na Wydziale Muzyki West University of Timisoara, jest prezesem Rumuńskiego Towarzystwa Hymnology (od 2008), członkiem Rumuńskiego Związku Kompozytorów i Muzykologów (od 2005), członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Hymnology (IAH) (od 1995) i członkiem "Sigismund Toduţă" Towarzystwo w Cluj-Napoca (od 1997). Ukończył specjalizację gry organowej "Ciprian Porumbescu" w Konserwatorium w Bukareszcie w 1977 roku. W kolejnych latach, brał udział w zajęciach u prof. Millana Schlechty z Pragi i Simona Peresema z Francji, którzy wprowadzili go w tajniki muzyki średniowiecznej, a następnie brał udział w kursie interpretacji organowej u prof. Lehotka Gabor w National University of Music im. F. Liszta w Budapeszcie. Od 1991 roku wraz z przywróceniem Wydziału Muzyki w West University of Timisoara, jest profesorem organów i akompaniamentu. Jego studenci czynnie biorą udział w koncertach krajowych i międzynarodowych.W 2000 roku złożył egzamin doktora w zakresie sztuki w "GH. Dima Music Academy” w Cluj-Napoca. Jest dyrektorem kilku krajowych i międzynarodowych festiwali, takich jak: Timorgelfest (obecnie 10 edycji), Rumuńskie Organy. Jest także dyrektorem bałkańskich seminariów Hymnology i dyrektorem organizacji CNCSIS skupiającje się na badaniach i monografii organów rumuńskich. Jako solista koncertował w Niemczech, na Węgrzech, w Mołdawii, Austrii, Rosji, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Polsce, Włochach, Białorusi, Słowenii. Wydał kilka książek, takich jak: Kunszt Organów Rumuńskich i Pedagogika w kontekście europejskim (Mirton Publishing House, 2000); Metodyka interpretacji. Modele analizy w sztuce Organowej (Signata Publishing House, 2001); Protestancka chóralistyka. Johann Sebastian Bach, Chóralne partity na organy (Mirton Publishing House, 2002); Od początków do Jana Sebastiana Bacha (Mirton Publishing House, 2003); George Enescu. Dzieła Organowe i Transkrypcje (West University of Timişoara, 2007) i inne.

Ian Maksin
Wiolonczelista i kompozytor. Swój pierwszy recital dał w wieku sześciu lat w rodzinnym St. Petersburgu, Rosja. W wieku 17 lat wyemigrowal do Stanów Zjednoczonych. Występował jako solista i kameralista w Europie, Azji i obu Amerykach. Jego koncerty oraz wywiady były transmitowane na żywo w publicznych rozgłośniach radiowych, zarówno krajowych jak i międzynarodowych w Stanach Zjednoczonych i za granicą (NBC, PBS i inne). Brał udział w najbardziej prestiżowych festiwalach na świecie, takich jak Ravinia, Spoleto, Norfolk, Festiwal Muzyczn Białych Nocy w St. Petersburgu. W 2000 roku Ian Maksin został zaproszony do występów z the New World Symphony, czołową amerykańską orkiestrą złożoną z młodych muzyków z całego świata pod dyrekcją Michaela Tilsona Thomasa. W ciągu tych lat pracy z orkiestrą, występował jako główny (pierwszy) wiolonczelista oraz solista koncertowy pod batutą takich dyrygentów jak Michael Tilson Thomas, Hans Graf, Andreas Delfs, Donald Runnicles, Zdenek Macal, Stanislaw Skrowaczewski, Yan Pascal Tortelier, John Adams, Lukas Foss oraz wielu innych. Artysta jest często gościnnie zapraszany do występów i nagrań jako pierwszy wiolonczelista przez różne orkiestry kameralne m.in.: Atlantycką Orkiestrę Klasyczną, Pro Corde Strings, Chicago Virtuosi, Spoleto USA Orchestra, Ars Viva. Poza muzyką klasyczną Ian Maksin współpracował z wieloma znanymi artystami różnych gatunków. Występował i nagrywał z Andrea Bocellim, Stingiem, Snoop Doggiem, Glorią Estefan, Cirque du Soleil, Barrym Gibbem, Smokey Robinsonem i wieloma innymi. Jako członek różnych zespołów rokowych pojawiał się w MTV, na Lollapalooza Music Festival, Milwaukee SummerFest i wielu innych. Ian Maksin wykonał premiery oraz dokonał nagrań wielu utworów współczesnych kompozytorów, łącznie z entuzjastycznie przyjętą przez krytyków płytą CD “Sculpting Clouds”. Album został wydany przez wytwórnię Albany Records w 2007 i zawiera utwory wielokrotnie nagradzanego amerykańskiego kompozytora Erica Ewazena. W 2006 nagrał album “Clocks” z muzyką Miguela de Aguila we współpracy ze znanym kwartetem Cuarteto Latinoamericano. Nowa płyta Iana zatytułowana “Solo Flight” została wydana w styczniu 2010 i jest kompilacją solowych utworów wiolonczelowych począwszy od Suit Wiolonczelowych Bacha aż po współczesne utwory chicagowskiego kompozytora Ilya Levinsona, jak również suity na wiolonczelę solo hiszpańskiego wiolonczelisty i kompozytora Gaspara Cassado. W 2011 założył IAN&ANI DUO we współpracy z bułgarską pianistką Ani Gogova. Ich pierwsza płyta wydana przez Blue Recordings Griffin ukaże się w październiku 2012 roku i będzie zawierała muzykę Piazzolli, Ginastera, Ravela, de Falla, a także światową premierę dzieł napisanych specjalnie dla IAN&ANI przez kompozytora Ilya Levinsona z Chicago. www.ianmaksin.com



Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA