Wypadki i zadymienie w mieszkaniach

Wypadek w Maleninie (fot. OSP Turze)
Wypadki i zadymienie w mieszkaniach

zobacz galerię zdjęć: 1
Kontynuujemy prezentację naszego cyklu "Kronika strażacka". Poniżej niektóre zdarzenia, z którymi zmagali się strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Tczewie w ubiegłym tygodniu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 07.11.2022 do 13.11.2022 roku zanotowano łącznie 22 zdarzenia w tym 3 pożary, 15 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

10.11.2022 - Autostrada A1, Borkowo - wypadek drogowy
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie dwóch samochodów: osobowego oraz ciężarowego. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na udzieleniu pierwszej pomocy jednej osobie poszkodowanej. Następnie zneutralizowano plamę płynów eksploatacyjnych. Na czas działań ratowniczych ruch na autostradzie został wstrzymany. Wskutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brały udział po jednym zastępie z JRG Tczew, JRG Starogard Gdański oraz OSP Morzeszczyn.

12.11.2022 - Autostrada A1, Malenin - wypadek drogowy

Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano leżący na dachu samochód osobowy, którym podróżowały trzy osoby. Poszkodowani opuścili pojazd o własnych siłach. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na udzieleniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Następnie usunięto wrak na pas awaryjny. Na czas działań ratowniczych ruch na autostradzie odbywał się jednym pasem. W zdarzeniu brały udział dwa zastępy z JRG Tczew oraz po jednym zastępie z OSP Miłobądz i OSP Turze.

12.11.2022 - Jeleń, gm. Gniew - zadymienie w mieszkaniach
Tuż po godzinie 20 otrzymano zgłoszenie o zadymieniu panującym w mieszkaniach w jednym z budynków wielorodzinnych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieców i kontroli obecności tlenku węgla w pomieszczeniach. Po przewietrzeniu obiektu zalecono wykonanie przeglądu kominiarskiego. W zdarzeniu brały udział po jednym zastępie z JRG Tczew, JRG Kwidzyn i OSP Rakowiec oraz dwa zastępy z OSP Gniew.

W związku z trwającym sezonem grzewczym i powstającymi zdarzeniami wynikającymi z braku regularnego czyszczenia przewodów kominowych przypominamy, że zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym(np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z 2022 r. poz. 88) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Za brak obowiązkowego przeglądu instalacji powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.

Jednak najcięższą karą jest pożar na skutek zapalenia się sadzy, czy też zatrucie czadem.

Drukuj
Prześlij dalej