Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?

(fot. mat. prasowe)
Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?
Wady refrakcji bywają bardzo uciążliwe, uniemożliwiając lub znacznie utrudniając wykonywanie niektórych czynności. Rozwiązaniem tego problemu jest m.in. laserowa korekcja wzroku. Jednak jak każdy zabieg z zakresu chirurgii refrakcyjnej tak i ten obarczony jest pewnymi przeciwwskazaniami. Poznaj podstawowe czynniki wykluczające, zanim umówisz się na wstępną konsultację ze specjalistą.

Wizyta kwalifikująca do laserowej korekcji wzroku. Jakie badania wykonać?

Zanim omówimy przeciwwskazania do zabiegu, warto wspomnieć o pierwszym spotkaniu ze specjalistami. Wiedz, że laserową korekcję wzroku poprzedza wizyta kwalifikacyjna z optometrystą i lekarzem okulistą, nie jest to bowiem procedura, którą wykonuje się "z marszu". Specjaliści oceniają wadę refrakcji i ogólny stan narządu wzroku Pacjenta, korzystając z różnych narzędzi diagnostycznych. Zwykle jest on poddawany:

- badaniu ostrości wzroku,

- badaniu przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej,
- badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- badaniu aberracji układu optycznego oka,
- badaniu długości gałki ocznej i szerokości tęczówki,
- badaniu topografii rogówki oka.

Więcej informacji na temat kwalifikacji do zabiegu w Warszawie znajdziesz, klikając ten link: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku-warszawa .

Kto nie może poddać się laserowej korekcji wad wzroku?

Jesteś ciekawy, jakie czynniki wykluczają skorzystanie z laserowej korekcji wad wzroku? Zapoznaj się z listą podstawowych przeciwwskazań.

Nieodpowiedni wiek Pacjenta
Dyskwalifikacja do zabiegu jest możliwa np. z uwagi na nieodpowiedni wiek. Za dolną granicę przyjmuje się uzyskanie pełnoletności. Zwykle laserowej korekcji wzroku są poddawani pacjenci po 21 roku życia (wówczas gałka oczna już jest w pełni rozwinięta). Oczywiście każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i może się okazać, że na zabieg zostanie przyjęta młodsza osoba.

Nieustabilizowana wada wzroku
Zabieg laserowej korekcji wzroku może być przeprowadzony tylko u Pacjenta ze stabilną wadą wzroku, czyli taką, która nie zmienia się od co najmniej 6 miesięcy, a najlepiej od 12 miesięcy. W innym przypadku wykonanie procedury zabiegowej nie jest możliwe.

Jaskra
Pacjenci z jaskrą nie mogą poddać się laserowej korekcji wady wzroku z uwagi na podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które może zaburzyć wyniki badań kwalifikacyjnych. Ponadto w zaawansowanym stadium choroby dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i wykonanie wówczas zabiegu nie przyniesie pożądanych rezultatów. 


Zespół suchego oka (ZSO)
Kolejnym czynnikiem wykluczającym jest ZSO. Zabieg laserowej korekcji wzroku mógłby nasilić uciążliwe dolegliwości zespołu suchego oka. Należy wspomnieć, że u Pacjentów cierpiących na ZSO rogówka o wiele trudniej się regeneruje i istnieje wysokie ryzyko erozji nabłonka.

Stożek rogówki

Stożek rogówki prowadzi do zmiany jej kształtu z "okrągłego" na "stożkowaty". Na skutek postępu choroby rogówka oka stopniowo staje się coraz cieńsza. Jako że postęp stożka rogówki zwykle jest bardzo trudny do przewidzenia, zdiagnozowana choroba dyskwalifikuje Pacjenta do wykonania laserowej korekcji wzroku.

Zwyrodnienie plamki żółtej 
Zwyrodnienie plamki żółtej również jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Dlaczego? Ponieważ uszkodzone receptory siatkówki nie potrafią już przekazywać prawidłowego obrazu do nerwu wzrokowego.

Ciąża i karmienie piersią
Na skutek ciąży i laktacji w organizmie kobiety zachodzą różne zmiany hormonalne, które mogą wywoływać chwilowe wahania wady wzroku lub też powodować rozwój zespołu suchego oka. Z tego względu są czasowym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.  

Głębokie niedowidzenie
Głębokie niedowidzenie zwykle stanowi czynnik, który wyklucza wykonanie laserowej korekty wzroku. Choroba sprawia, że siatkówka nie jest w stanie przekazywać prawidłowych sygnałów do naszego mózgu. 

Jednooczność
Jednooczność również dyskwalifikuje Pacjenta z możliwości poddania się laserowej korekcji wady wzroku. W przypadku niepowodzenia zabiegu albo powikłań osoba może stracić jedyne sprawne oko i całkowitą zdolność widzenia.

Choroby autoimmunologiczne i osłabiony układ odpornościowy
Laserowej korekcji wzroku nie przeprowadza się u osób z objawami infekcji osłabiającymi układ immunologiczny Pacjenta. Przeciwwskazaniem są też schorzenia autoimmunologiczne.

Cukrzyca
Cukrzyca to choroba, która znacznie osłabia organizm, dlatego stanowi przeciwwskazanie do wykonania laserowej korekty wzroku. 
Jeśli podczas wizyty kwalifikującej lekarz stwierdzi występowanie przeciwwskazań do laserowej korekty wzroku, zasugeruje Ci alternatywne metody leczenia.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA